Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkçe Medyayı anlattı

19.09.2023 12:58

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği' nin (ATGB) Friedrich- Ebert- Vakfı ile birlikte, Kuzey Ren Westfalya Eyaletinin Meschede Kasabasında düzenlediği hafta sonu seminerinde Avrupa'daki…

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkçe Medyayı anlattı

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği' nin (ATGB) Friedrich- Ebert- Vakfı ile birlikte, Kuzey Ren Westfalya Eyaletinin Meschede Kasabasında düzenlediği hafta sonu seminerinde Avrupa'daki Türkçe Medyanın dünü, bugününü ve mevcut sorunlarla birlikte olası çözüm önerileri anlatıldı.

Gazetecilik mesleğini günümüzde bütünüyle şekil ve boyut değiştirdiği için potansiyeliyle vizyonunun da büyüdüğü ve birçok mesleği beslediği ve kapsadığı ifade edildi.

Gençlerin Türkçe medyaya ilgisi, Türkçe medyanın gelişim potansiyeli ve kullanım alanlarının tartışıldığı seminerde, yerel, eyalet ve federal düzeyde resmi ve gayri resmi destek göremese de bugüne kadar hemen her eyalette temsil edilmeye çalışılmış, gazetecilik mesleğini gönülden yapan vatansever ve kıymet bilen Gazeteciler sayesinde bugünlere getirildiğine vurgu yapıldı.

Zamanında son derece iptidai koşullarda, tamamen bireysel çaba ve emekle, özlük haklarından mahrum koşullarda yapıldığı vurgulanan gazeteciliğin bugün ise eskiye oranla teknolojik olarak çok çok ilerlediği özlük hakları, meslekiçi eğitim ve kurumsallaşma konularında ise hâlâ istenen ve olması gereken uluslararası standartlara ulaşamadığı belirtildi.

Yapılan sosyal araştırmalar da ise istatistiki olarak Türkiyeli gençliğin ise hâlâ medyayı ekseriyetle dinlenme ve eğlence amaçlı kullandığı, buna karşı bilgiye ulaşma, haber ve eğitim amacıyla kullanımın son derece düşük olduğuna vurgu yapıldı.

Başkan Recai Aksu'nun tarihsel süreci sıraladığı seminerde Berlin' den gazeteci Ali Sönmez deprem olgusu ve akabinde ilk 72 saatte acil olarak ilkyardım için yapılması gerekenleri anlattı.

Birlik üyesi ve uzun yıllardır sosyal hizmet alanında göçmenlerle birebir çalışan gazeteci Mehmet Tanlı' nın profesyonelce organize ettiği üç gün süren seminere Türkiye'den davet edilen konuşmacı sendikacı ve duayen gazeteciler ise son yıllarda teknik ve bürokratik sebeplerle yavaşlatılan konsolosluk hizmetleri mağduru olarak vize alamadıkları için katılamadılar.

Onur konuğu olarak davet edilen yazar Aslı Erdoğan ise rahatsızlığı sebebiyle seminere katılamadı.

Son derece olumlu ve sıcak geçen seminerde uzun yıllar " Hey Çocuklar" ve "bizim Çocuk" adlı çocuk dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yapan karikatürist Erdoğan Karayel ve yine Brüksel'den politik karikatürün ustalarından, "Tayyipoloji" ve "karikatüryal" adlı yayınların sahibi karikatürist İsmail Doğan varlıkları ve çizimleri ile, ozan Gani Cansever ise sesi ve okuduğu şiir -türkülerle renk kattı.

Avukat ve gazeteci Zeki Rüzgâr ise "en taze Türkiyeli" olarak birikimi ve donanımı ile farklılığını gösterdi. Ayrıca seminer sonunda dönem başkanı Recai Aksu “Laiklik yolunda bir ömür: Şahin Ulusoy" adlı söyleşi kitabını imzaladı.

Ufuk Evlâ BOSTAN- Meschede/ Kuzey Ren Westfalya

Yorumlar

  • 1

Yunus Uslu dedi ki;

2023-09-19 23:21:08

Bireysel olarak ne kadar emek veridiginizi tahmin ederim. Ama bir gercek var ki Avrupa'da ki Turk gencleri yetiskinlerin, neredeyse aptalca, politikalarindan ve hiziplesmelerinde biktilar. Gencler icin hic bir Turkce gazetede bir fikra yazacak kadar bile yer yok. Bu kadar sahipsiz bir genclik dunyanin hic bir ulkesinde yok. Cok uzgunum. Bu konuyu ulusca konusmak zorundayiz. Siz, Avrupa Turk Gazetecileri olarak, bu konuyu butun Avrupa Devletlerine (Turk azinliklarin oldugu ulkelere) ve Turkiye cumhuriyeti makalarina olumlu bir plan ile goturmelisiniz. Okuyucunuz yoksa sizin gazeteciliginizi kim takdir eder? Saglik mutluluk ve basari dileklerimle, Selamlarinla,

Average
5 Based On 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Washington’da Pasifik Adaları Zirvesi

Washingtonda Pasifik Adaları Zirvesi

Washington’da Pasifik Adaları Zirvesi
“El Paso kırılma noktasında”

“El Paso kırılma noktasında”

“El Paso kırılma noktasında”
Menendez’e istifa baskısı artıyor

Menendeze istifa baskısı artıyor

Menendez’e istifa baskısı artıyor
ABD hükümetinin kapanması ne anlama geliyor, kim etkilenecek, sırada ne var?

ABD hükümetinin kapanması ne anlama ge..

ABD hükümetinin kapanması ne anlama geliyor, kim etkilenecek, sırada ne var?
Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi

Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını b..

Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi
Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?

Murdoch imparatorluğunun başına geçmes..

Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?