12.6 C
Berlin
07:29 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
GÜNCEL POLİTİKA

Aramco'dan dünyanın en büyük halka arzı: 25,6 milyar dolar

Aramco'dan dünyanın en büyük halka arzı: 25,6 milyar dolar

Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu petrol şirketi Aramco, başkent Riyad’da gerçekleşen ilk halka arzında 25,6 milyar dolarlık hisse sattı.

Suudi Arabistan’ın sahibi olduğu petrol şirketi Aramco ilk halka arzında 25,6 milyar dolarlık hisse sattı. Yerel ve bölgesel yatırımcıların ilgi gösterdiği Aramco yüzde 1,5 oranındaki hissesini satışa çıkardı. 

Bu fiyatlama ile şirket 1,7 trilyon dolarla dünyanın halka açık en büyük şirketi oldu.

Hisse satışı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Suudi ekonomisini modernleştirme ve petrol bağımlılığından kurtarma planının bir parçası.

Aramco ilk açıklanan planda iki ayrı borsada 100 milyar dolarlık hissesini Riyad ve Londra gibi uluslararası bir borsada halka açacaktı.

Fakat yabancı yatırımcıların iklim değişikliğine dair çekinceleri, siyasi riskler ve şirketin şeffaflıktan uzak olması nedeniyle planlar değiştirildi.

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla