22.5 C
Berlin
17:55 - 23/09/2019
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Antalya’nın saklı Cennetleri

Kış mevsimin sona ermesi ve sıcakların artmasıyla göçerler yaylaları şenlendirmeye başladı. Karların erimesiyle kardelenler, çiğdemler ters laleler, sümbüller yaylalarda adeta renk cümbüşü yaratıyor. 200’den fazla antik kenti ile sizleri bakmışsınız birden geçmişe götürüyor.

Yılda şu kadar turist geldi, rakamlar çok iyi, gelecek sezon çok güzel olacak derken biz Antalya’nın doğa güzelliklerini değerlendiremiyoruz.

İşte Antalya’nın saklı cennetlerinden bir yer. Eğrigöl… Şimdilik Antalyalı doğaseverleri, trekkingcilerin ilgi alanında yer alıyor. Gündoğmuş ile Alanya ilçe sınırlarının arasında Torosların 2 bin metre yükseğinde yer alan Eğrigöl yılın orta yerinde hem kar hem de renk renk çiçekleri, çimenleri ve küçük küçük dereleriyle adeta görsel şölen sunuyor.

Antalya’dan Gündoğmuş ilçesine ve oradan da Eğrigöl’e giderken kendinizi adeta Van’ın Bahçesaray ilçesinde metrelerce yüksekliğe ulaşan kar tünelleriyle karşılaşıyorsunuz. Müthiş manzara ve doğasıyla çok güzel fotoğraf veriyor. Yaylarında göçerlerin sürüleri ve çoban köpekleri sizleri adeta mest ediyor.

Doğa severler, trekking yapanlar ve hafta sonunu piknik yapmak üzere yaylara çıkanlarda karda kaymanın keyfini yaşayabiliyor.

Küçük gölleri bozuk yollarından geçerken aklınızdan (İyi ki bu yolları yapmıyorlar da doğayı bozmuyorlar) diye geçiriyorsunuz. Ama önlem alınmaz ise yakın bir gelecekte Antalya’nın Torosların yaylaları da betona dönüşür.

Antalya’nın Saklı Cenneti Eğrigöl civarında yapılaşma da artıyor. Doğa sporları yapan ve Eğrigölü gezenler, görenler bölgede yapılaşmanın arttığına dikkat çekiyor.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla