***  AKP’nin kapatılması istemi reddedildi

*** AKP’nin kapatılması istemi reddedildi

ABONE OL
17:40 - 30/07/2008 17:40
***  AKP’nin kapatılması istemi reddedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

KAPATILMA İSTEMİ REDDEDİLDİ


Anayasa Mahkemesi, AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davada, AK Parti’nin kapatılmamasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dava sonucunda AK Parti’nin kapatılmadığını ancak 6 üyenin kapatılma, 4 üyenin de Hazine yardımından yoksun bırakılması kararına vardığını, partinin son yıl aldığı Hazine yardımından 1/2 oranında yoksun bırakılmasına karar verildiğini bildirdi.

KILIÇ: AK PARTİ KAPATILMAMIŞTIR

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti’nin kapatılmadığını belirterek, ”Ancak 6 arkadaşımız kapatılması yönünde oy kullanmış, 5 arkadaşımızdan 4’ü Hazine yardımından yoksun bırakılması sonucuna varmış, 1 kişi de reddedilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Bütün bunlardan 6 arkadaşımızın kapatılma, 4 arkadaşımızın da Hazine yardımından yoksun bırakılması kararını birlikte düşündüğümüzde siyasi partiye Hazine yardımından yani son yıl aldığı hazine yardımının 1/2 oranında yoksun bırakılmasına karar verilmiştir” dedi.
Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin 3 gündür süren görüşmelerinin ardından davayla ilgili kararı açıkladı. Kılıç, şunları kaydetti:
”AK Parti’nin kapatılmasıyla ilgili açılan davanın sonucunda AK Parti kapatılmamıştır. Ancak 6 arkadaşımız kapatılması yönünde oy kullanmış, 5 arkadaşımızdan 4’ü hazine yardımından yoksun bırakılması sonucuna varmış, 1 kişi de reddedilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Bütün bunlardan 6 arkadaşımızın kapatılma, 4 arkadaşımızın da hazine yardımından yoksun bırakılması kararını birlikte düşündüğümüzde siyasi partiye hazine yardımından yani son yıl aldığı hazine yardımının 1/2 oranında yoksun bırakılmasına karar verilmiştir.
Ben bu sonucun çok iyi tahlil edileceğine, değerlendirileceğine, analiz edileceğine ve ilgili siyasi partinin buradan alması gereken mesajı alacağı temennisinde bulunmak istiyorum. Burada kapatma kararı çıkmamıştır Anayasa’daki bu sayıyı yani 7 sayısını tutturamamış olmasından dolayı kapatma kararı çıkmamıştır ama bu kararın sonucunda bu partiye bir ihtar kararı çıkmıştır, ciddi bir ihtar kararı çıkmıştır. Bu sonucun değerlendirileceğini ve gereğinin de yapılacağını umut ediyorum, tahmin ediyorum.”

DIŞARDAN GELEN BASKILARLA BİR PLANLAMA YAPMADIK

Haşim Kılıç, ”Biz dışardan gelen eleştiriler, dışardan gelen baskılar sonucunda hiçbir zaman bir programlama, bir planlama yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız” dedi.
Kılıç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ”Adalet ve Kalkınma Partisinin laikliğe aykırı eylemlerin odağı durumuna geldiğinin tespitiyle eylemlerinin ağırlığı da gözetilerek Anayasanın 69. maddesinin 6. fıkrası ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 1/b maddesi gereğince temelli kapatılmasına karar verilmesi” istemiyle dava açtığını anımsattı.
Bu davayla birlikte 61 kişinin de siyasi yasaklı olması talebi bulunulduğunu ifade eden Kılıç, ”Bu partiyle ilgili mahkememizin şu anda çıkarmış olduğu kararı açıklamadan önce bazı konuları paylaşmak istiyorum” diyerek şunları söyledi:
”Türkiye’nin gündeminde çok önemli konuların dava konusu haline getirilerek Anayasa Mahkemesi’nin önüne konmuş olması şüphesiz ki hem Anayasa Mahkemesini hem de Türkiye’de gerek siyasi gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçlar nedeniyle de Türkiye’deki 70 milyonluk halkımız gözünü Anayasa Mahkemesi’ne dikerek, bu kararın sonucunu beklemek durumunda kalmıştır.

"BİZ DE BU ÜLKEDE YAŞIYORUZ…"

Tabii bu kararlar bundan önceki verdiğimiz, kısaca türban kararı diye adlandırılan ve bugün de iktidarda bulunan AK Parti’nin kapatılmasıyla ilgili dava, bu konuda en önemli iki dava olarak önümüzde bulunmakta idi. Bu arada bu davaların görülme süreciyle ilgili kimi basın organları ve köşe yazarları tarafından her türlü ahlaki ve insani değerler aşılarak çok büyük eleştirilere tabi tutulduk, hakaretlere maruz kaldık.
Ben arkadaşlarımın bu konudaki düşüncelerini ve duygularını bir kez yinelemek istiyorum ve bundan dolayı da üzüntülerimizi bir kez daha belirtiyorum: Tabii, bu davaların görülme süreci bu mahkemenin kendi yaptığı program ve planlama çerçevesinde yürümektedir. Biz dışardan gelen eleştiriler, dışardan gelen baskılar sonucunda hiçbir zaman bir programlama bir planlama yapmadık, bundan sonra da yapmayacağız. O nedenle bizim çalışma düzenimiz neyi gerektiriyorsa o çerçeve içerisinde olaylara bakmak durumunda kaldık. Tabii bu önümüze gelen davaların gerek sosyal, gerek ekonomik gerekse siyasal boyutlardaki önemi nedeniyle biz bu davanın bir an önce sonuçlanması gerekliliğini göz ardı edemezdik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz ve biz de bu ülkenin sevinciyle ve üzüntüsüyle birlikte hep beraber bunları duyuyoruz. O nedenle bu davanın ne kadar önemli olduğunu, toplumu ne kadar ilgilendirdiğini biz de görmezlikten gelemezdik.”


KARARIN YANKILARI


TBMM Başkanı Toptan: Türkiye demokrasisi, Yüksek Mahkememizin bu kararıyla demokrasi çıtasını bir yukarı düzeye daha çıkarmıştır.

MHP Grup Başkanvekili Vural: Bu yargı kararıdır. Herkes bu karara saygı göstermeli.


Türkiye-AB KPK Eşbaşkanı Lagendijk:
Kendimi çok rahatlamış hissediyorum.Anadolu Ajansı


Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.