ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti

ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti

ABONE OL
17:57 - 23/04/2024 17:57
ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Yıllık İnsan Hakları Raporu’nu açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un İsrail ordusunun Gazze’deki ihlallerine ilişkin iddialara “çifte standart” uyguladığını reddetti.

Blinken, raporu açıkladığı Dışişleri Bakanlığı brifinginde “Genel olarak, dünya genelinde insan hakları ve insan hakları koşullarına baktığımızda, herkese aynı standardı uyguluyoruz. Söz konusu ülkenin rakip, dost ya da müttefik olması bu durumu değiştirmez” dedi.

“Çifte standardımız var mı? Cevabım hayır” diyen Blinken, ABD’nin İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü operasyonlarda insan haklarını ihlal ettiği iddialarını incelediğini söyledi.

Raporun “İsrail, Batı Şeria ve Gazze” dosyasında, Hamas’la devam eden çatışmaların, İsrail’deki insan hakları durumunu önemli ölçüde olumsuz etkilediği kaydedildi.

Raporda sıralanan önemli insan hakları sorunları, güvenilir bilgilere ve haberlere dayandırıldı. Bu sorunların bazıları şu şekilde sıralandı:

Yargısız infazlar dahil keyfi veya hukuka aykırı öldürmeler;
Zorla kaybetme;
Hükümet yetkilileri tarafından işkence veya zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya cezalandırma;
Ağır ve hayati tehlike arz eden cezaevi koşulları;
Keyfi tutuklama veya gözaltı;
Siyasi mahkumlar veya tutuklular;
Bir akrabanın işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle aile üyelerinin cezalandırılması;
Bir çatışmada Hamas veya İsrail tarafından gerçekleşen, aralarında hukuka aykırı veya yaygın sivil ölümlerinin ve zararların, zorla kaybetmelerin veya kaçırmaların, işkencenin, fiziksel istismarların ve çatışmayla ilgili cinsel şiddetin veya cezalandırmanın da bulunduğu ciddi suiistimaller.

Rapor, İsrail hükümetinin bu ihlallere karışmış olabilecek yetkilileri tespit etmek ve cezalandırmak için bazı güvenilir adımlar attığına da dikkat çekti.

Raporda İsrail’den bahsederken, İsrail’in 1949 Ateşkes Anlaşması sınırlarının yanısıra Haziran 1967 savaşı sırasında işgal ettiği ve daha sonra iç hukukunu, yargı yetkisini ve idaresini genişlettiği Golan Tepeleri ve Doğu Kudüs topraklarını kapsadığı belirtildi.

Raporda, “ABD 2017 yılında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımış, 2019 yılında ise İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıştır. Bu raporda kullanılan dil, Kudüs’teki İsrail egemenliğinin belirli sınırları veya İsrail ile gelecekteki herhangi bir Filistin devleti arasındaki sınırlar dahil, çatışmanın tarafları arasında müzakere edilecek nihai statü konularında bir pozisyon ifade etme amacı taşımamakta” ifadeleri yer aldı.

İsrail’in 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği ve 1.200 kişinin öldüğünü söylediği saldırıya karşılık olarak başlattığı saldırıda Gazze’deki sağlık yetkililerine göre en az 34 bin Filistinli hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Joe Biden, sivil toplum kuruluşu World Central Kitchen ekibinin Nisan ayı başında İsrail saldırısında hedef alınmasının ardından, İsrail’i eleştirmişti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonda görüşen Biden, ABD’nin Gazze politikasının, İsrail’in sivillerin ve yardım çalışanlarının korunmasına ilişkin atacağı somut adımlara bağlı olduğu mesajını vermişti.

VOA tarafından geçilen ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD İnsan Hakları Raporu’nu açıkladı; Blinken İsrail’e “çifte standart” uygulandığını reddetti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.