AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ tan Seçimlere yönelik açıklama

26.01.2023 23:43

Türkiye son dönemlerin en kritik seçimine doğru hızlı adımlarla gidiyor. Hem cumhurbaşkanı hem de milletvekilleri seçilecek. Partiler seçimi kazanmak için ittifaklar kurdu.…

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ tan Seçimlere yönelik açıklama

Türkiye son dönemlerin en kritik seçimine doğru hızlı adımlarla gidiyor. Hem cumhurbaşkanı hem de milletvekilleri seçilecek. Partiler seçimi kazanmak için ittifaklar kurdu. Doğal olarak seçimi kazanabilmek amacıyla partiler birbiri ardına açıklamalarını yapıyorlar. Yapılan açıklamalarda en çok öne çıkan konu ise toplumsal hassasiyetler.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ tan Seçimlere yönelik yapılan  açıklama şöyle:

"HASSASİYET VE ALEVİLER!

Türkiye son dönemlerin en kritik seçimine doğru hızlı adımlarla gidiyor. Hem cumhurbaşkanı hem de milletvekilleri seçilecek. Partiler seçimi kazanmak için ittifaklar kurdu.

Doğal olarak seçimi kazanabilmek amacıyla partiler birbiri ardına açıklamalarını yapıyorlar. Yapılan açıklamalarda en çok öne çıkan konu ise toplumsal hassasiyetler. Bu kapsamda:

1- Muhafazakâr

Muhafazakarın oyunu almak amacıyla türban yine gündeme geldi. Çünkü muhafazakarın hassasiyeti önemli. Muhafazakarın oyunu alamayan kazanamaz.

 

2- Tarikat ve Cemaatler

Tarikat ve Cemaatlerin hassasiyeti de muhafazakarın hassasiyeti kadar önemli. Bu kesimlerin gönlü hoş edilmezse seçim kazanılmaz. Tarikat ve Cemaatlerin oyunu almak amacıyla siyaset kurumu "Aileyi güçlendirme ve koruma’ gerekçesiyle Anayasa’nın 41’inci maddesinde değişiklik önerdi.

 

3- Kürtler

En kritik konumda olan ise Kürtlerin oyu. Kürtlerin oyunu alamayan ne cumhurbaşkanı olabilir ne de mecliste çoğunluğu alması mümkün. Bu gerçekten yola çıkan siyaset kurumunun Kürtlerin oyunu alabilmek amacıyla her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de birtakım çıkışlarını göreceğiz. Kısacası, Kürtlerin hassasiyeti üzerinden politikalar geliştirileceği öngörülüyor.

 

4- Aleviler

Peki Alevilerin hassasiyeti?

Kimse Alevilerin hassasiyetini ne görüyor ne değerlendiriyor ne de hesaba katıyor. Nasılsa Alevilerin büyük çoğunluğunun tercihi belli. Alevilerin sanki inanç kimliği ile ilgili talepleri, beklentileri, hassasiyetleri yokmuş gibi "oyları çantada keklik" anlayışıyla bir davranış biçimi ortaya konulmaya devam ediliyor.

 

100 yıllık Türkiye Cumhuriyet tarihinde seçilen cumhurbaşkanı ya da başbakanlara Aleviler dönüp bir gün bile bunlar Alevi değil, bunlar Sünni demediler. Çünkü siyaset kurumunda belirleyici olması gereken kişinin etnik ya da inanç kimliği değil, vasıfları, vicdanı ve dürüstlüğü kapsamında değerlendirdiler.

 

Yine 100 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Alevinin ismi cumhurbaşkanlığında geçiyor. Bu durum karşısında ciddi bir rahatsızlığın ortaya çıktığını görebiliyoruz. Alevilerin yıllarca sırtında taşıdığı özelikle bazı kesimlerin rahatsızlığını görmenin de talihsizliğini yaşıyoruz.

 

Hadi şeriatçıları, ırkçıları tanıyoruz. Muhafazakâr, milliyetçi, tarikat ve cemaatleri biliyoruz. Sözüm ona kendini Atatürkçü, Kemalist, cumhuriyetçi, laik, sosyal demokrat, evrensel medeniyetten yana olduğu iddiasında olanlar, size ne oluyor? Yıllarca sorgusuz, sualsiz sizi sırtında taşıyan Alevilere laik gördüğünüz bu mu?

 

İsmi cumhurbaşkanı aday adayları içerisinde geçen, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sırf Alevi olduğu için seçilemez ya da şansı en az diyenlere şunu söylemek istiyoruz. Alevi olmak bu kadar sorunlu ise, toplayın tüm Alevileri paketleyin ve sınır dışı edin, siz de, biz de kurtulalım.

 

Sayın Kılıçdaroğlu sahip olduğu vasıflarıyla, yetenekleriyle, becerileriyle, tecrübesiyle yeterli bulunmuyorsa bunu çıkın Alevileri ikna edecek bir şekilde anlatın. Ya da Kılıçdaroğlu'nun geçmişinde açıklayamayacağı veya hesap veremeyeceği bir yükü varsa bunu açıklayın.

 

Ama sırf Alevi olması nedeniyle cumhurbaşkanı olamaz diyorsanız, kusura bakmayın bu aşamadan sora Alevilerin de hassasiyeti öne çıkar. Peki Alevilerin oyunu alamayan cumhurbaşkanı olabilir mi ya da mecliste çoğunluğu alabilir mi?

 

Alevilerin bugünden itibaren kaybedeceği çok şeyi yok. Zaten cumhuriyet tarihinde başımıza her türlü bela geldi. Katledildik, asimilasyon politikalarına maruz kaldık, dışlandık, hakaretlere uğradık. Ne kamuda ne de özel sektörde Alevi gençleri iş bulamıyor. Bir Vali’yi bırakın bir genel müdür bile yok Alevilerde. AKP yine seçilirse ne olur? Bir canımız var onu da alırlar. Ama Türkiye çok şeyi kaybeder.

 

Açıkça ifade etmek gerekir ki, sırf Alevi kimliğinden dolayı, bir Alevi aday gösterilemez zihniyeti hâkim olursa, Aleviler de kendi hassasiyetini ortaya koyar. O zaman da kimi seçerlerse gitsin seçsinler.

 

Unutulmasın ki; tüm toplumsal kesimlerde olduğu gibi, bizim de hassasiyetlerimiz var ve bu da hesaba katılmalıdır. Alevilerin oyuna ihtiyacınız yoksa ona göre hareket edersiniz.

 

Takdir sizin...

 

Gerçeğin demine hüü...

 

Aşk ile.

Hüseyin Mat AABK eşit başkanı"

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlı..

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat"
Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlunun ABD Tema..

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor
Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe D..

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek
Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor

Eski Başkan Donald Trumpın Salı Günü H..

Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor
Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den..

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşl..

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşlandırabilir"