18 YAŞINDA ASTILAR , 20 LİK RESMİ OLMADI !

06.05.2021 13:36

Yeni modamız bu oldu , 20 yaş resmi paylaşılıyor sosyal medyada.

Var ki paylaşıyorsunuz !

18 yaşında asılanların ülkesinde hem de.

Henüz 18 bile olmamıştı fakat “kemik testi “ yapıp yaşının ispat edilmesine bile izin verilmemişti öldüğünde.

Suçu bile tam tespit edilememişti belki de.

Sen mi öldürdün dediler “jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını” söyledi.

İhtilal dönemlerini yaşı ortayı geçenler hatırlar. 9 Şubat 1980'de İstanbul Yedikule'de polis karakolu basılıp , bir polis öldürüldüğünde bende Yedikule lisesinde öğrenciydim. Sabah hava tam aydınlanmadan sıkılan mermilerin karanlıkta kızardığını ilk Yedikule de gördüm.

Her olaydan sonra yapanlar yakalanmasa da görüşleri açıklanıyordu. Ya Milleti için Milliyetçi yada Halkı için Halkçı gençlerin adı anılıyordu. Fakat o dönemlerde işin merkezinde olan bazı cemaatlerin adından bahseden yoktu.

Harcadılar gençleri siyaset yalanı ile.

Onların şimdi paylaşacak 20 yaş resimleri hiç olmadı.

Bazı anneler 20 yaşını göremedi evlatlarının.

Yobaz zihniyetin kendine yer açması gerekliydi. Bahara çıkınca çırpılan soba borusundaki kurum kadar bile kıymet verilmeden “silkelendi” bir dönemin gençliği.

Yıllar sonra anladılar siyasetin aleti olduklarını. Hak aramanın yada baş kaldırmanın nasıl yapılacağının bilinmediği yıllar !

Mecliste her parti bir diğeri ile istediği gün kardeş oluyordu . Fakat kardeş katili edildiler bir dönem.

Şimdi her şey internette varken , cep telefonu bile olmayan bir dönemde yalanların bulaşma hızını düşünün bir kez daha.

Gidip bir kahvehane tarasa , başka birisini dövse ve suçu istediğine atsa kim ispat edebilir diki.

Suçluyu bulanda olmadı zaten. Kime denk gelirse oldu, bazı zamanlar.

“İlk idam kararı geldi önümüze. Mümkünse bir sağcı bir solcu, iki sağcı iki solcu asalım. Sonra demesinler ki bize: "Bu gelen yönetim efendim sağı tutuyor, solu tutuyor." gibi... Töhmet altında kalmayalım.”

İşte dönemin insan asanları Töhmet altında kalmamak için “adaletli bir asma yöntemi “ geliştirdiler. Bir sağcı , bir solcu !

İşte bu asılanların bir kısmı hiç 20 lik fotoğraf çektiremedi.

20 lik dişi dahi çıkamamış, belki sakalları uzamamış insanlardı öldüklerinde.

O zaman jandarmaya uzaktan ateş edeni bile asanlar , şimdi darbe denemesi gecesi askere silah sıkılmasını öve öve bitiremiyorlar. Hatta “15 temmuz şehitleri “ diye de bir söylem yakıştırdılar. Siyasete baş kaldırma , orduya bile diklenebilirsin fikrini yaydılar. Ordu yanlış yapar , siyaset asla yanılmazmış  !

Şimdide değişen bir şey yok aslında. Eskiden fikrinizi savunurken suçsuzda olsanız idam riski vardı.

Şimdi ise gerçekleri paylaşıyorsanız sosyal medyada ve doğruların peşinden gidiyorsanız , açlıktan ölene kadar yada intihar edene kadar iş bulma şansınız çok zor .

Vücudunu asmıyor fakat gururunu ölüme terk ediyorlar bence !

 

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-05-10 12:59:32

Asılmak mı? Yoksa o gençlerin işsizlik, yoksulluk, fakirlik içinde geleceği olmayan gençler mi? Ne yapalım 20'lik Resmi? Hangisi daha kötü dersiniz? Kimlere neden niçin kızıyorum biliyormusunuz? Kendi çocukları avrupa ülkesinde huzur ve refah düzeyi yüksek, mesleğini yapmış rahat içinde yaşarken, giderler Türkiye'de AKP partiye oy vererek en yakınlarının, akraba, eş, dost, komşusunun ve arkadaşının çocuklarını fakirlik yoksulluk darlık içinde yaşamalarını sebep olmaktan, sanki bundan hoşnut mutlu olurlar. Oysa ülkemizde gelişen tüm olumsuzluklar her şey açık seçik ortadayken, buna rağmen inat ve israrla partizanlık yaparak niçin bir başkalarının Çocuklarının gencecik fidanların geleceğiyle oynarlar ben bunu anlamış değilim. Ülkemizde gençler avrupaya bir kaçış yolu arıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları