banner216
YEŞEREN UMUT

Hatırlarsınız, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük Devlet Adamı İsmet İnönü’nün tarihi bir sözü vardır: Yeni bir dünya kurulur, Türkiye’de o dünyada yerini alır.’’ 

Anlatmak istediği yeni dünya düzeni henüz kurulamadı, arayış devam ediyor, Türkiye’de yerini arıyor…

Bir tarafta geri bırakılmış, sömürülen halklar, diğer tarafta sömüren, emperyal ruhunu korumaya çalışan gelişmiş neoliberal toplumlar. Dünya üçüncü binyıla çok sancılı girdi. Medeniyetler arası ittifak söylemlerinin (Buradaki medeniyetten kasıt, inanç, din medeniyeti, dinler arası medeniyet) nasıl bir fiyasko olduğu çok çabuk anlaşıldı. Çünkü dinler arası ittifak hiçbir zaman gerçekleşmedi, gerçekleşemez. Müslüman ülkelerde estirilen sözde bahar havasının, Hristiyanlık ve Yahudi medeniyetinin bir oyunu olduğu belli. Diktatörlüklerle yönetilen İslam ülkelerinde birdenbire olumlu bahar havasının esmeyeceği, camiden demokrasi talebinin çıkmayacağı, aksine yıkılan diktatörlüklerin yerine oligarşik radikal dinci örgütlerin iktidara geleceğini görmemek için insan aptal olmalıydı.

Gelişmiş ülkelerin emperyal ruhlu neoliberal siyasetleri, bu ülkelerde kendi içinde yaşadığı demokrasiyi de yok ediyor; ırkçı, göçmen düşmanlığı yaratan sağ popülist siyaset üretiyor. (Bavyera eyaletinde Muhafazakâr parti CSU, ırkçı AFD partisini Bavyera’nın düşmanı ilan etti, umarım samimidir.) Kapitalist ülkelerdeki çıkmaz siyaset, geri kalmış- az gelişmiş ülkelerin siyaset ve ekonomisini, toplumsal yapısını doğrudan etkiliyor; Türkiye gibi ülkeler de bu etkileşimden payını alıyor. 2002 yılında AKP’nin iktidara gelişi ve 16 yıldır yönetmesi tesadüf değil. Türkiye AKP iktidarı süresince önemli tecrübeler kazandı. AKP’nin sorgulayıcı siyasetin ivmesini engellemeye gücü yetmiyor, Gezi’ de de yetmemişti. O günden bugüne çok şey değişti. İnsanlar korkmuyor artık. 

Akan su da iki kere yıkanılmaz. AKP ve RTE ne derse ters tepiyor, konuşamaz duruma gelecekler. Saraylı ve sözcüsü Devlet Bahçeli durumu kurtarmanın yollarını kara kara düşünmeye başladılar ki, Bahçeli ırkçı söylemlerinin şiddetini artırıp mafyadan medet ummaya başladı.

AKP anlayışı ile gelişen aşırı yozlaşma ve gericiliğe karşı çıkış yolu, her zaman ki söylediğimiz gibi herkes için demokrasi ve laik toplum değerlerinde buluşabilmeleri, ortak yaşamın gereğine samimi inananların bu değerler ittifakında omuz omuza olmalarıdır.

Cumhurbaşkanı adayı sayın Muharrem İnce’nin aday olmasını mücadeleci, hakkını yedirmeyen, sandıklara sahip çıkmasını bilen bir insan olarak çok yerinde buluyorum, destekliyorum. Atatürkçü ve sol değerlere inandığına en ufak bir şüphe yok. Ve ortak yaşamsal değerleri tekrar anayasal güvence altına alınmasında başarılı olacağına inanıyorum.

Yeni bir dünya doğacak, Türkiye yerini alacak. 

Umut yeşerdi, kurutmaya kimsenin gücü yetmez.

Zekeriye Uçar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir