banner216
WAS DENKEN DU LAN!!!!!

Almanya ile yapılan işçi alımı 1961 yılından 1973 petrol krizine kadar devam etti.

Arap ülkelerinden oluşan (OPEC) petrol satan ülkeler bundan sonra petrol fiyatlarını biz belirleyeceğiz deyince petrole bağımlı birçok Avrupa ülkesi bundan etkilendi, Almanya bunun akabinde 1975 yılında Türkiye’de çocukları olan gurbetçilerin çocuk yardım parasını kesince gurbetçiler çocuklarını da Almanya’ya getirmeye başladı.

1978 yılarında bir yasa daha çıkararak 18 yaşından büyük çocukların Almanya’ya girişini yasakladı. Aileler bölünmüştü yarısı Türkiye’de yarısı Almanya’da herkes bir arayışa girdi. 
Şark kurnazlığına ihtiyaç vardı, bunun tek yolu da siyasi mültecilikten geçiyordu. Birçok kişi öyle yaptı 1978 'de Almanya’ya siyasi mülteci akını başladı. 

Savunmalarında ben düşüncelerimden dolayı, Kürt olduğumdan dolay siyasi kovuşturmaya uğruyorum diyen birçok ekonomik mülteci iltica başvurusunda bulundu. 

Bu süreç içinde gerçekten siyasi olan insanlar çok azdı, bürokratik süreç mahkemelerin verdiği kararlar en az iki sene devam ediyordu.

İlk dönemler geçici (vatansız) kimliği veriliyor daha sonraları bu az sayıda da olsa normal Alman kimliğine dönüştürülüyordu. 

Memlekette hiç kimse kalmamış Emmi Dayı Herkes Almanya’ya gelince oda Almanya’ya iltica yoluyla gelmiş birkaç sene içerisinde Alman kimliğine ulaşmıştı. 

Artık Almandı! Almandı ama yirmi kelime bile Almanca bilmiyordu, kara kaşlı kara gözlü tam bir Anadolulu bozkır insanı bir gün arabasıyla giderken bir polis çevirmesine denk geldi. Polis ehliyetini ve pasaportunu istedi. 

Gururlanarak korkusuzca ehliyetini verdi, peşinden Alman kimliğini çıkarıp verince polis kimliğe bakıp hayrete düştü 

Kapkara bir adam Alman vatandaşı ooh Sie sind Deutsche?

Ooh siz Almansınız deyince polisin bu tavrı biraz zoruna gitti.

Polise hemen cevabı yapıştırdı!

WAS DENKEN DU LAN

Sen ne zannedin lan.

Ali Sönmez 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir