Zararlı ot Almanya`ya kekik ihracatını engelliyor

Antalya Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçı Birliği BAİB) Başkan Yardımcısı Ergin Civan, alkaloit içeren ot tohumu zararlısının Almanya'ya gerçekleştirilen kekik ihracatını engellediğini belirtti.

Zararlı ot Almanya`ya kekik ihracatını engelliyor
Tarım sektörünün gelişimini sağlamak için çalışmalarını sürdüren Antalya Ticaret Borsası'nda (ATB) ''Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektörel Analiz Toplantısı'' düzenlendi.

 Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut moderatörlüğündeki toplantıda sorunlar tartışıldı.
 Antalya’nın tıbbi ve aromatik bitki potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, ancak üretim ve pazarlanmasında istenilen düzeylerde olmadığını söyleyen Prof. Dr. Turgut, şunları kaydetti.

'''Ancak bunun üretim ve pazarlamasında istediğimiz yerde değiliz. Tıbbi ve aromatik bitkiler üvey evlat gibi önemsenmeyen bir sektör. Ancak dünya ekonomisinde önemli bir yeri bulunuyor. Çözüm bekleyen sorunlar var.''

YÜKSEK GERİLİM HATLARININ ALTLARI ÜRETİCİLERE VERİLSİN

Sektörün biriken sorunlarına dikkat çeken ATB Meclis Başkan Yardımcısı Abdullah İnan da ‘'Burada bir istişare ortamı oluşturup sıkıntıları birlikte aşalım istiyoruz” dedi.

Sorunların rapor haline getirileceğini ve ilgili yerlere ulaştırılacağını anlatan Abdullah İnan şöyle devam etti.

''Sektörde en büyük sıkıntı aromatik ve tıbbi bitki yetiştirme alanlarının darlığı... Özellikle gerilim hatlarının altındaki boş alanlar üretim için tıbbi aromatik bitki sektörüne tahsis edilmeli. Milyonlarca dekar arazi gerilim hatları altında âtıl bekliyor. Bu aşılırsa sektörün önü açılır, tıbbi aromatik bitki üretimi uçar. Tıbbi aromatik bitkileri toplayan köylülerin bulunduğu alanda orman müdürlüğünün ihale yoluyla alanın satışına karşıyız. Bu tüccarla köylüyü karşı karşıya getiriyor. Yerel halk kendi toplarken ihaleyle başkasına verilmesine haklı olarak karşı çıkıyor. Tüccar da ürünü bölge halkından satın almak istiyor. Bunun ayırdının yapılıp ona göre düzenleme yapılması şart. Özellikle Isparta Sütçüler’de bunun sıkıntısı çok yoğun yaşanıyor.''
 
ALMANYA’YA İHRACAT ENGELİ

Antalya Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçı Birliği BAİB) Başkan Yardımcısı Ergin Civan da gıda güvenliğinin tarladan başladığını belirtti. Kekik ihracatını engelleyen alkaloit içeren ot tohumu zararlısına dikkat çeken Civan, şöyle konuştu.

''Alkaloit içerikli ot tohumunun kekiğe karışması nedeniyle Türkiye Almanya’ya kekik ihraç edemez hale geldi. Denizli’de il tarım ve orman müdürlüğü bu konuda çiftçiyi zararlı ile baş etme konusunda eğitmeye başladı. Bu ot zararlısı ürün makinede elenirken de temizlenemiyor. AB’de bununla ilgili kalıntı limiti yok. Ama insan sağlığına zararlı gerekçesiyle bizden ithal etmiyorlar. Türkiye, önemli bir pazarı olan Almanya’ya bu nedenle kekik gönderemiyor. Toplama işleminden başlayarak bu konuyla mücadele etmek lazım. Bunun için tarım müdürlüklerine büyük iş düşüyor.''

ANASON PAZARINI SURİYE'YE KAPTIRDIK
 
Türkiye’nin kimyon ihracatının da düştüğüne dikkat çeken Ergin Civan, “50-60 bin ton kimyon ihraç ediyorduk şimdi bin- 2 bin tonlara düştü. Aslında coğrafyamız bu ürünlerin yetiştirilmesine çok uygun. Ama biz pazarı başkalarına kaptırıyoruz.  Anason pazarını da Suriye’ye kaptırdık'' dedi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin çoğunun ormandan karşılandığını ifade eden sektör temsilcileri, tıbbi aromatik bitkilerde fide fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çekti. Kırsal kesimde ürün toplayacak insan bulmakta zorlandıklarını dile getiren temsilciler, üretimle ilgili sorunların iyileştirilmesini, arazi sorunun giderilmesini, envanter çalışması yapılmasını, hasat ve hasat sonrası çiftçi eğitimlerine ağırlık verilmesini, böylece ürün çeşitliliğinin de artabileceğine dikkat çekti.
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 

 
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 06:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321