Yüksek Askeri Şura'nın ilk gün toplantısı sona erdi

Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura'nın ilk gün toplantısı sona erdi.

Yüksek Askeri Şura'nın ilk gün toplantısı sona erdi

 

Yüksek Askeri Şura'nın ilk gün toplantısı sona erdi

Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura'nın ilk gün toplantısı sona erdi.

Yüksek Askeri Şuranın (YAŞ) ilk gün çalışmaları tamamlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Genelkurmay Başkanlığında yapılan toplantının öğleden sonraki bölümü 1 buçuk saat sürdü.

YAŞ toplantısının ilk günü Anıtkabir ziyaretiyle başlamıştı. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri, Başbakan Davutoğlu başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Genelkurmay Başkanlığındaki toplantı 11.15'te başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan YAŞ üyeleri onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde öğle yemeği verdi. Yemek sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel yaklaşık 25 dakikalık bir görüşme de yaptı.

Terfi, emeklilik ve disiplinsizlik durumları ele alınacak

Yüksek Askeri Şura toplantısına Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile YAŞ üyesi diğer üst düzey komutanlar katıldı.

Yüksek Askeri Şuranın ağustos ayı olağan toplantısında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrılacak personel ve TSK'yı ilgilendiren diğer konular görüşülecek.

YAŞ toplantısı, 5 Ağustos'ta sona erecek.

Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmasının ardından, kamuoyuna açıklanacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın görev süresi bu şura ile sona erecek.

Davutoğlu YAŞ üyelerine akşam yemeği verdi

Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüksek Askeri Şura üyelerine akşam yemeği verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kuvvet Komutanları ve YAŞ üyesi diğer üst düzey komutanlar Çankaya Köşkü'ndeki yemeğe katıldı.

Saat 20.45'te başlayan yemek, saat 22.30'da bitti.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2015, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321