Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth, Hatay'da

Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplarda yaptığı incelemeler hakkında bilgi verdi 

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth, Hatay'da

 

 

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth, Hatay'da

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ve beraberindeki heyet, Suriyeli sığınmacılar ile ilgili bilgi edinmek amacıyla Hatay'a geldi

Alman Milletvekili Roth Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a nezaket ziyaretinde bulundu. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyarette Roth, Suriye'deki savaşın bir an önce bitmesinin ve Ortadoğu'daki sorunların sona ermesinin herkesin lehine olacağını söyledi.

Hatay'da bir mülteci kampını ziyaret edeceği belirtilen Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth'un bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle de görüşeceği belirtti. Roth'un Hatay ziyaretinin ardından Ankara'da temaslarda bulunacağı ve bazı hükümet yetkilileriyle yapacağı görüşmelerde Suriye'deki gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunacağı ifade edildi.

Suriye'ye yapılacak müdahalenin bölgeye katkısı olmaz

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Suriye'ye yapılacak askeri müdahalenin bölgeye bir getirisi olacağını düşünmediğini söyledi.

Claudia Roth, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye'de, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin yaşamlarını sürdürdüğü Hatay'daki kampları ziyaret etti.

Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretin ardından Altınözü Tekel Çadır Kampı'nın önünde açıklamalarda bulunan Roth, Suriyelilere böyle bir imkân tanıdığı için Türkiye'ye teşekkür etti.

Suriye'de farklı ülkelerin menfaatlerinin öne çıktığını söyleyen Roth, "Ülkelerin menfaatlerinin de öne çıktığını belirtmek istiyorum. Yani Suriye'nin aslında bir oyun topu gibi kullanıldığını ifade etmek istiyorum. Bu ülkeler arasında Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler yer alıyor. Uluslararası topluma gerçekten büyük sorumluluk düşüyor. Suriye'nin demokratikleşme yolunda destek vererek buradaki çatışma ortamının daha fazla pekiştirilmemesi gerekiyor." dedi.

Suriyeli göçmenlere herkesin destek olması gerektiğinin altını çizen Roth, "Suriyelilerin sığındıkları ülkelere destek olunması gerekiyor, onları tek başına bırakmamak gerekiyor, maddi manevi o ülkelerin yanında olunması gerekiyor, yanlarında yer alınması gerekiyor. Burada Avrupa'ya da sorumluluk düşüyor." diye konuştu.

Alman hükümetinin 'Suriyeli sığınmacıları Almanya'ya almayacakları, bulundukları ülkede yardımda bulunulması gerektiği' şeklindeki açıklamaları da değerlendiren Roth, Alman Hükümeti gibi düşünmediğini vurguladı.

Suriye'den Almanya'ya gelmek isteyen varsa belli bir sayıda alınması gerektiğini aktaran Roth, "Burada Almanya olsun Avrupa, diğer ülkeler olsun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Suriye'ye dış müdahaleyi tasvip ediyor musunuz?" sorusuna ise Roth, şu cevabı verdi: "Askeri müdahalenin oraya herhangi bir getirisi olacağını düşünmüyorum. Askeri müdahalede çözüm olduğunu düşünmüyorum. O şekilde çatışma ortamının daha çok artacağını, zaten bloklaşma da var, kutuplaşmanın daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Uluslararası toplumun çok seslilikten vazgeçerek bir ses olarak ortaya çıkmasını istiyorum. Yardım ve diyalog arayışı içerisine girerek bir başlangıç için adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yeni başlangıcın nasıl olacağı konusunda da somut bilgiler artık gelmesi gerekiyor. Esed döneminin bitmesi, yeni bir dönemin başlaması gerek."

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, açıklamalarının ardından Suriyeli çocuklarla fotoğraf çektirerek kamptan ayrıldı.

roth-hatay-b.jpg

"Suriye'de Bazı Ülke Menfaatleri de Çatışıyor"

Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenledi.

Roth, Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplarda yaptığı incelemeler hakkında bilgi verdi. Suriye'de bir insani felaket yaşandığına dikkat çeken Roth, 300 bin insanın Suriye'den kaçtığını, Suriye içerisinde 1.5 milyon insanın iç göçe maruz kaldığını söyledi.

Türkiye'ye ve Türk insanını bu konuda teşekkür ettiğini ifade eden Roth, "Takriben 50 bin mülteciyi kabul ederek ve kamplarda barındırarak teşekküre hak ediyor Türkiye. Avrupa ülkelerine ve Almanya'ya çağrıda bulunmak istiyorum. Onlar tarafından mültecilerin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum." dedi.

Suriye halkının sırtında bazı ülkelerin menfaatlerinin de çatıştığına vurgu yapan Claudia Roth, bu ülkelerin Rusya, Çin, Suudi Arabistan ve Katar olduğunu kaydetti. Suriye'de yaşanan savaşın Hatay'a ve bölgeye çok büyük etkisinin olduğunu öğrendiğini dile getiren Roth, bölgenin ihracat ve ticaret açısından merkezi bir konumda olduğunu söyledi.

roth-hatay-c.jpg

(Cihan) 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2012, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321