“Ülke yönetmek menemen yapmaya benzemez”

Kayseri Bilgiyurdu Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim kurul   başkanı Mustafa Öztürk’ün daveti üzerine Köşe yazarımız Ender Özerdem “Seçim ekonomisi “üzerine konferans verdi.  

“Ülke yönetmek menemen yapmaya benzemez”
“Ülke yönetmek menemen yapmaya benzemez “diye başladığı konuşmasına, geçmiş ekonomik hatalara dikkat çekerek devam etti.

Ender Özerdem, "Domates biber fiyatları ile gündem değiştirmenin kimseye faydası yok. Devlet yumurta işine de el atarsa menemen için bütün malzemeler tamam olur.
 
Serbest piyasa ekonomisinde böyle fiyat müdahalesi olmaz.Kuraklık var ise önceden önlem alırsınız. Bir üründe sorun var ise bunu önceden anlamalı ve önlemi almalısınız. Kim neyi ne kadar dikmiş bilmelisiniz. Takip etmelisiniz. Soğuk hava depoları için gereken destekler verilmelidir. İş işten geçtikten sonra göstermelik tanzim satışlarla bu iş çözülmez. Türkiye`de patates, soğan, domates bile kriz yaratıyorsa, sorun dış güçlerden değil iç güçsüzlerden geliyordur. Sorumlular bulunmalıdır.
 
Çiftçinin ve aracının sırtındaki pahalı yakıt, gereksiz vergiler gibi maliyet unsurları kaldırılmalıdır.


 
2019 YILINDA devletin 224.8 MİLYAR LİRALIK BORÇ bulması gerektiğini, Katar ve Libya`nın toplam bir yıllık petrol ihracatının bu rakamı etmeyeceğini belirtti.
 
2017 yılında Bor madeni ihracatından 823 milyon dolar gelir elde edildi. 1 Milyar dolara soya fasulyesi ithal ettik,


 
500 büyük sanayi kuruluşunun 2017’de 70 milyar TL’lik faaliyet kârının %50 si faize gitti. Kısacası sanayi kuruluşlarına yabancı sermaye ortak olmuş haberimiz yok.
 
Kısacası devlet ve özel işletmelerdeki faiz çıkmazı acilen çözülmedikçe işler düzelmeyecektir." dedi.
 
Bir saat sürmesi beklenen konuşma, katılımcıların yoğun soruları sebebiyle üç saati geçti.
 
ha-ber.com/Kayseri
 
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 01:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321