Tutuksuz yargılama kararı verildi

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ikinci oturumunda, savcı tutuklama talebinde bulunmadı. Mahkeme, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Tutuksuz yargılama kararı verildi

Tutuksuz yargılama kararı verildi

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davanın ikinci oturumunda, savcı tutuklama talebinde bulunmadı. Mahkeme, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı dava, ileriki bir tarihe ertelendi. Mahkeme, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Gül ve Dündar, duruşma çıkışı basın açıklaması yaptı. Can Dündar'ın davada yaklaşık 3 saat ifade verdiği kaydedildi. Dündar, "Suçlamalara tek tek cevap verdik. Avukatlarımız savunmalarını yaptılar. Cumhurbaşkanı ve MİT'in avukatları sorular sordu, onlara cevap verdik. Bahse konu olan terör örgütü ile hiçbir bağlantımız olmadığını tersine bununla mücadele ettiğimizi söyledik. Aksine iktidarın bu konudaki desteğini hatırlattık" şeklinde konuştu.

Can Dündar, "Savcının bir tutuklama talebi olmadı. Bizi başından beri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz. Bu diğer gazetecilerin de davası. Yargılanan gazeteciliktir, savunulan da gazeteciliktir" dedi.

Dündar, "Tutuklanmamızı isteyenleri hayal kırıklığına uğrattık, özür dileriz" ifadelerini kullandı.

"Burada gazeteciliği savunduk"

Erdem Gül ise "Bağımsız ve tarafsız yargı bugün burada gazeteciliğin yargılandığını görmelidir ve dolayısıyla gazetecileri adliyeden çıkarıp kendi haber alanlarına göndermelidir dedik kısaca. Sonuçta burada gazeteciliği savunduk" şeklinde konuştu.

Gül, Fethullah Gülen ile ilgili basın mensuplarının sorduğu soruya ise şu şekilde yanıt verdi: "Bugünkü iktidar bir sabah kalktı ve dedi ki devlette bir paralel yapı kurulmuş. Bir sabah öğrendik. O paralel dediklerine ilişkin veriler vardı hatırlayalım hep birlikte. O çevrelere karşı kalkan olmuşlardı, sonra bir sabah 17 Aralık meselesi oldu. Dedik ki onların hesabını kendilerine versinler. Biz orada yoktuk zaten. O fotoğrafın içinde ikisi vardı. O yüzden hükümetin hesabını vermesi gerekir."

İlk duruşma 25 Mart'ta yapıldı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve aynı gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında Adana'da durdurulan MİT tırlarıyla ilgili haber, fotoğraf ve görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili davanın ilk duruşması 25 Mart'ta Çağlayan Adliyesi'nde görülmüştü.

İlk duruşmada davaya kısa süre atanan Savcı Evliya Çalışkan, iddianamede yer alan gizlilik talebinin uygulanmasını istemişti. Hâkim, savunmanın itirazlarına rağmen duruşmaların gizli yürütülmesine hükmetmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT avukatlarının davaya müdahil olma talepleri de kabul edilmişti.

İlk duruşmayı çok sayıda gazeteci, meslek örgütü temsilcisi ve yabancı diplomatlar da izlemişti. Konsolosların davayı izlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini çekmişti. (Kaynak: DW)

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER