banner269
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Tutuklu gazetede en kötüsü Türkiye

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin hazırladığı son rapora göre dünya çapında hapishanede bulunan gazeteci sayısında rekor artış gerçekleşti. Türkiye: İran, Suriye, Çin'nin gerisinde. 

banner197
Tutuklu gazetede en kötüsü Türkiye

 

 

Tutuklu gazetede en kötüsü Türkiye

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (The Committee to Protect Jaournalits) hazırladığı son rapora göre dünya çapında hapishanede bulunan gazeteci sayısında rekor artış gerçekleşti

1 Aralık itibaryle 232 gazeteci hapishanede bulunurken, geçen sene parmaklıklar ardındaki gaetecilerin sayısı 53 arttı.

EN KÖTÜ SİCİL TÜRKİYE'NİN

Bu konuda dünyadaki en kötü sicile sahip olan ülke ise Türkiye oldu. Komitenin hazırladığı raporda Türkiye'de en az 49 gazetecinin hapsedildiği belirtildi.

Raporda özelikle Kürt asıllı gazetecilerin terörle ilgili davalarla, pek çok gazetecinin de darbe girişimi ile ilişkilendirilerek hapsedildiği belirtildi. Komite, Türkiye'deki anti terör yasalarının geniş yapısının  yetkililere, yasaklı grup ya da hasas konularla ilgili soruşturmaları terör kapsamına alabilmesine imkan sağladığına dikkat çekti.

İRAN, ÇİN, ERİRTRE...

Komitenin raporuna göre Türkiye'den sonra en çok gazetecinin hapishanede olduğu ülke, 45 gazeteci ile İran. Çoğu Tibet ya da Uygurlu 32 gazetecinin cezaevinde olduğu Çin de üçüncü sırda yer aldı.

Afrika ülkesi Eritre'dede 28 gazetecinin hapsedildiğine dikkat çeken rapor, Beşar Esad yönetiminin de15 gazeteciyi hapsettiğini belirtti. 

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir