TÜSİAD Dış Politika Forumu

Almanya Birlik Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir, ''AB ve Türkiye'nin karşılıklı olarak birbirlerine ihtiyacı var. Türkiye AB'nin bir parçası'' dedi. 

TÜSİAD Dış Politika Forumu

 

 

TÜSİAD Dış Politika Forumu

Almanya Birlik Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin karşılıklı olarak birbirlerine ihtiyaç duyduğunu belirterek, ''Türkiye AB'nin bir parçası. AB bunu 80'li yılların başında zaten söylemiş Türkiye'ye. Dolayısıyla bu yönde hareket etmeyi herkese öneriyorum. Soğukkanlı kalmak gerekiyor. Bu inişli çıkışlı bir yol'' dedi

TÜSİAD Dış Politika Forumu ve Boğaziçi Üniversitesi ''Euro Krizi Sonrasında Avrupa'nın Yeni Mimarisi ve Almanya'nın Rolü'' konulu konferans düzenledi.

Konferansta konuşan Özdemir, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin birbirine ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye'deki demokratikleşme sürecinin kök salması isteniyorsa bunun ancak AB ile olacağına inandığını söyledi.

Özdemir, sert söylemlerden vazgeçip iki tarafın da aklı selim bir şekilde olmaya davet ettiğini ifade ederek, ''AB'de ve Türkiye'de sürece baştan bu yana inanmayan güçler mevcut. Çünkü AB demek bütün ülkelerin ortak bir pazarda ortak bir bir çatı altında ortak değerleri paylaşması... Bunu isteyenler ve istemeyenler var, işte bu kadar basit'' diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye politikasına da değinen Özdemir, şunları kaydetti:

''Genel olarak Türkiye'nin dış politikasına bakıldığında aslında çok önemli başarılar elde edildi. Belki ilk defa dış politikadan söz etmek mümkün. Sonuçlara baktığımızda ise bir soru işareti var. Çünkü komşu ülkelere tek tek baktığımızda hiç birinde sorunlar çözülmedi. Tam tersi sorunlar olduğu gibi ortada bulunmakta. Dolayısıyla bu aslında çok iyi bir örnek. Türkiye'nin AB ile birlikte hareket etmesi Türkiye'ye çok şey kazandırır. Aynı şekilde AB'ye kazandırır. İnsan komşusunu seçemediği gibi bölgesini de seçemiyor. Türkiye AB'nin bir parçası. AB bunu 80'li yılların başında zaten söylemiş Türkiye'ye. Dolayısıyla bu yönde hareket etmeyi herkese öneriyorum. Soğukkanlı kalmak gerekiyor. Bu inişli çıkışlı bir yol. Hatırlanacağı gibi bir kaç yıl önce Schröder-Fischer hükümeti başta iken canla başla sarılan bir hükümet vardı AB'ye. Böyle bir hükümet yine gelebilir. Önümüzdeki dönemde seçimler var Almanya'da. Sosyal demokratlar Yeşiller ile iktidar ortağı olursa, gene canla başla Türkiye'nin AB'ye girmesine inanan bir hükmet başa gelebilir. Soru, 'Türkiye'de buna hazır mı?' Cevap, bilmiyorum.''

Özdemir, Türkiye'de herkesin AB'ye girmek istediğini söylediğini vurgulayarak, ''Eğer AB 'Biz ciddiyiz, istiyoruz Türkiye'yi ama Türkiye'de hazır mı?' diye sorduğunda acaba Ankara ne diyecek?'' dedi.

Türkiye'nin önemli ve büyük bir ülke olduğuna dikkati çeken Özdemir, '' Özellike bölgesinde önemli bir rol oynayan bir ülke. Ancak şunu görüyoruz; Türkiye tek başına hareket etmeye çalıştığında yük biraz da büyük geliyor Türkiye'ye. Ne Ermenistan sorunu ne Kıbrıs sorunu çözüldü. Suriye ise ortada. Türkiye'nin dış politikasında AB ile birlikte hareket etmesi iki tarafa da çok şey kazandırır'' şeklinde konuştu.

Özdemir, Avro Bölgesi'nde yaşanan ekonomik krize değinerek, ''Kriz Yunanistan'da patlak verdi. Bugün kriz büyüyerek devam ediyor. Bugün Yunanistan'ı, Portekiz'i, İspanya'yı konuşabiliriz. Yüzde 50'den fazla genç insan çok iyi eğitim almalarına rağmen şu an işsiz. Hayal edebiliyor musunuz? Genç eğitimli insanlar işsiz. Eğer AB'den konuşacaksak, ulusal problemlerden değil, Yunanistan ve İspanya'daki genç insanların işsizliğinden konuşalım. Bence Avro Bölgesi ülkelerinin bu problemin tamamını paylaşmaları gerekir'' görüşlerini paylaştı.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321