TÜSİAD BAŞKANI BİLECİK : TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ VAZGEÇİLMEZ BİR TALEPTİR

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ülke ekonomisinin düzelmesinin demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinden geçtiğini söyledi.

TÜSİAD BAŞKANI BİLECİK : TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ VAZGEÇİLMEZ BİR TALEPTİR
Türkiye Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Türkiye'nin AB üyeliğinin vazgeçilmez bir talep olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin düzelmesinin de demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinden geçtiğini söyledi.

ANSİAD tarafından  2017 Vergilendirme Dönemi Antalya ve Burdur ilk 100 sıralamasına giren ve 2017 yılındaki ihracatlarına istinaden Döviz Kazandırıcı Hizmetler performansı ile ilk 3’e giren üyeleri Ödül Töreni düzenlendi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik burada yaptığı konuşmada, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Geçen yıl yine ANSİAD toplantısında Nasıl bir Türkiye hayali kurduklarını anımsatan Bilecik, ''İş dünyası olarak yarınlara hazır mıyız diye sormak bizim de hakkımız'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kuruluşundaki 10 yılda Türkiye'nin neler yaptığını anlatan Bilecik, şöyle devam etti.

''Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin varılacak menzilleri ve yeni başarıları var. En başta nereye varacağımızı bilmemiz gerekir.  Bizce gidilmesi gereken yol net olarak demokrasi, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğüdür.  Dünyanın her gelişen ülkelerinde bunlar vazgeçilmezlerdir. İnsan sadece söylediklerinden değil sustuklarından da sorumludur. Susmadan bunları söylemeliyiz. Sadece ağacı seyreden ormanı göremez. Dünyada neler oluyor ona da bakmak lazım. Sanayi 4, digital devrim, teknolojik gelişim çok hızlı gelişiyor.''

Dünya ekonomisinde karışık bir süreçten geçtiğini ifade eden Erol Bilecik, Türkiye-ABD dış politikaları konusunda da görüşlerini anlattı. Bilecik, ''Ticari savaşların kati olarak kazanan tarafı olmaz. Türkiye-ABD ilişkilerine bakmak lazım. Bu yıl çok gerginlik oldu. Ancak son zamanlarda atılan adımlarla düzelme başladı. ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoda Türkiye muaf tutuldu. Bu Türkiye için adeta büyük bir ödül gibi... Ülkeler arasındaki gerginliklerin hepsi gelip geçicidir. Ama çıkarlar daimidir. Dış işlerinde uzlaşma asla yenilgi değildir. Sağduyulu yaklaşım koymak gereklidir'' diye konuştu.

 

AB ÜYELİĞİ VAZGEÇİLMEZ BİR TALEP

Türkiye-Ab ilişkilerini de değerlendiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, AB üyelği adaylık sürecinin Türkiye ekonomisine önemli kazanımlar sağladığını kaydetti. Bilecik, şöyle devam etti.

''Türkiye'nin AB üyeliği vazgeçilmez bir taleptir.  AB üyeliği adaylık sürecinde ekonomik alanda teknoloji gelişiminde demokrasi ve hukuk devleti olma yolunda çok kazanımlar elde edildi. Bu kazanımlar  temelinde AB yolunda atılan adımlardır.

AB yolunda maceracı olmayan bir dış politika önemlidir. AB üyeliği Türkiye'nin cazibe bölgesi olması için önemli bir hamledir. Türkiye'nin AB üyeliği Kazan-kazan formülüdür.''

Dış politikada atılan her adımın  ekonomide de tepki doğurduğuna dikkat çeken Bilecik, ''Uluslararası ilişkilerde söz sahibi olursanız ekonomide de güç sahibi olursunuz'' dedi.

Ekonomide zorluklarla ve sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını dile getiren Bilecik, şunları kaydetti.

''Ekonominin bazını tuttuğunuzda 0 milyonluk ülkeye baktığınızda nakit sıkışıklığı yaşayan sektörler var.  Finansa erişim ucuz değil. Hem şirketler hem de KOBİ'ler  ile tüketiciler de zor durumda. Talepte çok ciddi düşmeler var.  son 9 yıldır büyüyen ekonomi küçülüyor. Tüketim ve ithalatta çok ciddi düşüş var Ham madde ithal etmiyorsanız üretmiyorsunuzdur. Türkiye ekonomisi 4. çeyrekte de küçülmeye devam edecek gibi... 219'da ekonominin büyümesi için yapacaklarımız çok açık. Çok iyi dinleyen ekonomi yönetimi var.''

ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımı hızını düşürmesinin Türkiye'ye zaman kazandıracağını vurgulayan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik sözlerini şöyle tamamladı.

''Küresel rüzgarlar bize nefes aldıracak bir döneme giriyoruz ABD Merkez Bankası'nın tutumu bize zaman kazandıracak. FED'in faiz artırımı hızını düşürmesi ülkemiz için zaman imkanı verecek. Ekonominin düzelmesi için önemli adımlar atıldı. Reel sektörün finansa erişiminin önü açılması gerekli. Bugün ekonomide yaşanan sıkıntıları güven sağlayarak aşabiliriz.  Gemiler insanlar yüzünden batar. Gemileri dalgalar ve deniz koşulları değil insanlar batırmıştır. Ekonomimizde  kuralları da sağlam temeller üzerinde kurmalı ve kurumlarımızdan da vazgeçmemeliyiz. Eğer dünyada ilk 10 ülke içinde yer almak istiyorsak, demokrasi, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığını geliştirmeliyiz. Eğitime önem vermeliyiz. Taş devri taşlar bittiği için bitmedi Kafalar değiştiği için bitti. Bugün de aynı durum içindeyiz. Sanayi 4.0, digital devrim ve robotları konuşuyoruz. Dünyanın bu kavramlara yöneldiği bir dönemdeyiz.  Hem insanlar hem şirketler bu değişime ayak uydurmalı. Sonuç olarak kalkınma ve teknolojik gelişim nitelikli insandan geçiyor..  İnsanın bu hızlı dönüşüme ayak uydurmadı da eğitimle olur. Geçen zaman değil duran biziz.''  

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321