Türkiye'ye siber saldırı

Türkiye'de kamu kurumları ve bankaların internet sitelerine saldırılar düzenlendi.

Türkiye'ye siber saldırı

 
Türkiye'ye siber saldırı

Türkiye'de kamu kurumları ve bankaların internet sitelerine saldırılar düzenlendi.

Türk yetkililerin açıklamalarına göre 5 ayrı noktada konuşlanan 6 adet ".tr" alan adı sunucusuna kısaca DDoS olarak adlandırılan "Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısı" düzenlendi.

Reuters'a konuşan Türk Telekom yetkilisi Onur Öz, "Saldırılar ciddi bir seviyede" dedi. Öz, saldırılarda yoğun şekilde kullanılan banka ve devlet kurumlarının sitelerinin hedef alındığını söyledi.

İş Bankası, Garanti ve Ziraat Bankası saldırıları doğruladı. Saldırılar nedeniyle kredi kartı işlemlerinin zaman zaman aksadığı belirtildi. İki haftadır devam eden saldırıların son iki gün yoğunluk kazandığı kaydedildi.

'Saldırıların ardında Rusya var' iddiası

Türk medyasında yer alan haberlerde sanal saldırıların Rusya ya da Anonymous grubu tarafından düzenlenmiş olma ihtimali dile getirildi.

Rusya'ya ait Su-24 tipi bir bombardıman uçağı 24 Kasım'da Türkiye-Suriye sınırında Türk jetlerince vurulmuştu. Pilotlardan biri olayda hayatını kaybetmiş, diğeri sağ kurtulmuştu.

Ankara'ya göre sınır ihlalinde bulunan Rus uçağı uyarılara rağmen geri dönmedi. Moskova, Türk hava sahasının ihlal edilmediğini savunuyor.

Gelişme Rusya ile Türkiye arasında gerginliğe yol açmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye karşı sert yaptırımlar içeren kararnameyi onaylamıştı. Rusya'nın yaptırımları bazı Türk ürünlerinin yasaklanmasını, vize muafiyetinin kaldırılmasını ve charter seferlerinin iptal edilmesini öngörüyor.

Putin, daha önceki açıklamalarında, "Türkiye'nin uçak düşürmesi düşmanca bir tavır" ve "Türkiye pişman olacak" ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: DW)

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321