banner216
Öne Çıkanlar Almanya otomobil Türkiye PKK Grindel Berlin

Türkiye'ye siber saldırı

Türkiye'de kamu kurumları ve bankaların internet sitelerine saldırılar düzenlendi.

banner197
Türkiye'ye siber saldırı

 
Türkiye'ye siber saldırı

Türkiye'de kamu kurumları ve bankaların internet sitelerine saldırılar düzenlendi.

Türk yetkililerin açıklamalarına göre 5 ayrı noktada konuşlanan 6 adet ".tr" alan adı sunucusuna kısaca DDoS olarak adlandırılan "Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısı" düzenlendi.

Reuters'a konuşan Türk Telekom yetkilisi Onur Öz, "Saldırılar ciddi bir seviyede" dedi. Öz, saldırılarda yoğun şekilde kullanılan banka ve devlet kurumlarının sitelerinin hedef alındığını söyledi.

İş Bankası, Garanti ve Ziraat Bankası saldırıları doğruladı. Saldırılar nedeniyle kredi kartı işlemlerinin zaman zaman aksadığı belirtildi. İki haftadır devam eden saldırıların son iki gün yoğunluk kazandığı kaydedildi.

'Saldırıların ardında Rusya var' iddiası

Türk medyasında yer alan haberlerde sanal saldırıların Rusya ya da Anonymous grubu tarafından düzenlenmiş olma ihtimali dile getirildi.

Rusya'ya ait Su-24 tipi bir bombardıman uçağı 24 Kasım'da Türkiye-Suriye sınırında Türk jetlerince vurulmuştu. Pilotlardan biri olayda hayatını kaybetmiş, diğeri sağ kurtulmuştu.

Ankara'ya göre sınır ihlalinde bulunan Rus uçağı uyarılara rağmen geri dönmedi. Moskova, Türk hava sahasının ihlal edilmediğini savunuyor.

Gelişme Rusya ile Türkiye arasında gerginliğe yol açmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye karşı sert yaptırımlar içeren kararnameyi onaylamıştı. Rusya'nın yaptırımları bazı Türk ürünlerinin yasaklanmasını, vize muafiyetinin kaldırılmasını ve charter seferlerinin iptal edilmesini öngörüyor.

Putin, daha önceki açıklamalarında, "Türkiye'nin uçak düşürmesi düşmanca bir tavır" ve "Türkiye pişman olacak" ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: DW)

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir