banner269
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Türkiye erken seçime kilitlendi

Ankara'daki koalisyon arayışlarının sonuç vermemesi üzerine bakışlar kasım ayında yapılması beklenen erken seçime çevrildi.

banner197
Türkiye erken seçime kilitlendi

 
Türkiye erken seçime kilitlendi

Ankara'daki koalisyon arayışlarının sonuç vermemesi üzerine bakışlar kasım ayında yapılması beklenen erken seçime çevrildi.

Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan hükümet arayışlarının üzerinden geçen iki ayın ardından erken seçim noktasına gelindi. Geçici hükümetin başbakanı Ahmet Davutoğlu, CHP ile koalisyon seçeneği tükenince “Erken seçim en güçlü ihtimal” açıklaması yaptı ve Ankara’da siyaset kulisleri bir kez daha hareketlendi. Uzmanlara göre erken seçimin arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan var.

Ankara'da erken seçim sinyalini en güçlü veren ilk isim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun koalisyon için yapacakları son görüşme öncesinde bir süredir tercih ettiği suskunluğunu bozdu ve “Benim 45 günün dışına taşan esnetme yetkim yok” diye konuştu. Erdoğan; bu açıklamasıyla Anayasa’nın 116. Maddesindeki 45 günlük süreye işaret etti. Bu maddeye göre cumhurbaşkanı, hükümet kurulması için görev verdikten 45 gün sonra hükümet kurulamadığında ülkeyi yeniden seçime götürme yetkisine sahip. Erdoğan’ın bir de “Davutoğlu’nun düşünceleri CHP’yle örtüşmüyorsa intihar edecek hali yok” sözlerini kullanması, siyaset kulislerinde Erdoğan’ın erken seçim istediğini açıkça ilan etmesi olarak değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘esnetme yetkim yok’ dediği 45 günlük süre 9 Temmuz’da başlamıştı ve 23 Ağustos’ta dolacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini Erdoğan’a iade etmesi çağrısı yapsa da; Davutoğlu önümüzdeki 10 gün siyasi parti liderleriyle diyalogu sürdüreceğini söyledi ve MHP lideri Devlet Bahçeli’den randevu istedi. “Azınlık ve seçim hükümetlerine hayır” diyen Bahçeli, Erdoğan’la arasına mesafe koyması koşuluyla Davutoğlu’yla görüşebileceğini açıkladı. “Seçimin tekrarı zehirdir” diyen Bahçeli’nin koşullarının AKP tarafından benimsenmeyeceği de ortaya çıktı. AKP çevrelerinde, Davutoğlu tarafından açıklanan “erken seçim en güçlü ihtimal” değerlendirmesi üzerinde hazırlıkların hızlandığı görüldü. Anayasa'ya göre erken seçim kararı ya meclis tarafından alınabiliyor ya da cumhurbaşkanı bu kararı verebiliyor. Davutoğlu, meclisin bu kararı vermesi gerektiğini de açıkça söyledi. Siyaset çevrelerinde erken seçimin Kasım ayında yapılacağı konuşuluyor. AKP yetkilileri 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya’da G-20 zirvesi yapılacağından seçimlerin 22 Kasım’da olabileceğini söylüyor. (Kaynak: DW)

ha-ber.com


banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir