''Türkiye, Avrupa'nın bir parçası''

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann, Türk ve Batı medeniyetlerinin birçok noktada ortaklığının bulunduğunu belirterek, ''Türkiye'yi Avrupa'nın bir parçası olarak görüyorum'' dedi

''Türkiye, Avrupa'nın bir parçası''

 

 

''Türkiye, Avrupa'nın bir parçası''

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann, Türk ve Batı medeniyetlerinin birçok noktada ortaklığının bulunduğunu belirterek, ''Türkiye'yi Avrupa'nın bir parçası olarak görüyorum'' dedi

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde ''Avrupa'nın Parçası Türkiye'' başlıklı bir konuşma yaptı.

Türk ve Alman üniversiteleri arasında işbirliğinin her geçen gün arttığını vurgulayan Kretschmann, Ankara Üniversitesi'nin böyle bir konferansa ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasında birçok sektörde yapılan işbirliğine rağmen, hala Türkiye ile ilgili ön yargılar bulunduğuna dikkati çeken Kretschmann,''Ülkenize karşı ön yargılar hala bulunabiliyor. Ancak Baden-Württemberg'de Türkler, başarı hikayeleriyle öne çıkıyor. Eyaletimizdeki Türk kökenlilerin bu başarıları bizi sevindiriyor ama şüphesiz bunların daha iyisini yapabiliriz. Türk kökenlilerin çocuklarının geleceği için yapmalıyız'' diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa'ya ait olduğununu geçmişte yapılan girişimlerden açıkça anlaşılabileceğini dile getiren Kretschmann, 1963'te Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile ortaklık antlaşması imzalaması ve 2005'te Türkiye'nin AB'ye katılma müzakerelerine başlamasının bunu örneklediğini söyledi.

1963'te imzalanan ortaklık antlaşmasıyla Türkiye'nin Avrupa'ya ait olduğunun vurgulandığını aktaran Kretcshmann, iki medeniyet arasında birçok ortak özelliğin bulunduğunu anlattı. AB'de Türkiye'ye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Kretschmann sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben de Türkiye'yi Avrupa'nın bir parçası olarak görüyorum. Avrupa kimliğini bir 'genişlik' olarak kabul ediyoruz. Kimseyi dışlamadan, insanları ortak değerler çerçevesinde bir araya getiren kimlik, farklı olanları hakkaniyet çerçevesinde buluşturan bir kimlik. Türkiye ile AB arasındaki müzakereler tam üyelik çerçevesinde gerçekleşmelidir. Uzun zamandır müzakereler iç siyasete bağlı olarak vetolardan dolayı devam edememektedir. Avrupa'da bazı hükümetlerin Türkiye'ye karşı çıktıklarını biliyoruz. Ama aslında Türkiye'ye ihtiyaç duyulmaktadır.''

kretsch-ank-b.jpg

AB Komisyonu'nun Türkiye 2012 İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisi Belgesi'nde yer alan endişelerin dikkate alınması gerektiğini belirten Kretschmann, Ankara'nın bu konuda bazı adımlar atması gerektiğini vurguladı. Kretschmann şunları kaydetti:

''İlerleme raporunda ele alınan adalet, basın özgürlüğü, Kürt azınlığın hakları konularına dikkat çekiliyor. Hristiyan azınlıkların sıkıntılarına yer veriliyor. Hukuk reformları ve demokratikleşme konuları üzerinde her zaman çalışmalıyız. Eğer birlikte çalışırsak gereken sonucu elde edeceğimize inanıyorum. Bizim Türkiye'ye engel oluşturmamamız gerek.''

Türkiye'nin Almanya ile olan ticaret hacminin hızla büyüdüğüne de değinen Kretcshmann, yaklaşık 4 bin 800 Alman yavru firmanın Türkiye'de faaliyet gösterdiğini kaydetti. Türk girişimcilerin de Almanya'da birçok girişimde bulunduğunu anlatan Kretcshmann, Türk işadamlarının yeşil pasaport isteğine kulak verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Konuşmasının ardından Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Winfried Kretcshmann'a katılımından dolayı hediye sundu.

Konferansın sonunda Ankara Üniversitesi ile Almanya'nın Tübingen Üniversitesi arasında işbirliği protokolü rektörler, İbiş ve Engler tarafından imzalandı.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321