banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör FETÖ

Türkiye 20 bin yabancı öğrenci bekliyor

Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Aydın, gelecek yıl 20 bin yeni yabancı öğrenci beklediklerini, bu öğrencilerden Türkiye'nin 800 milyon dolar kazanabileceğini belirtti.

banner197
Türkiye 20 bin yabancı öğrenci bekliyor

 

Türkiye 20 bin yabancı öğrenci bekliyor

Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Aydın, gelecek yıl 20 bin yeni yabancı öğrenci beklediklerini, bu öğrencilerden Türkiye'nin 800 milyon dolar kazanabileceğini belirtti.

Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEİK) Başkanı Mustafa Aydın, üniversite tercih dönemi öncesinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Aydın, 2014 verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 4,5 milyondan fazla öğrencinin kendi ülkesi dışında başka bir ülkede üniversite eğitimi aldığını kaydetti.

Bir öğrencinin yıllık ortalama maliyetinin 40 bin dolar civarında olduğu bilgisini veren Aydın, dünyadaki 4,5 milyon öğrencinin oluşturduğu yıllık uluslararası öğrenci bütçesinin 145 milyar dolara ulaştığını dile getirdi.

"Çinli öğrencilerin yüzde 95'i kendi imkanları ile okuyor"

Mustafa Aydın, dünyadaki uluslararası öğrencilerin yüzde 40,3'ünün ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada'da olduğunu söyledi.

Yurtdışında okuyan Çinli öğrencilerin yüzde 95'inin kendi imkanları ile okuduğunu bildiren Aydın, Suudi Arabistanlı öğrencilerin üçte ikisinin ise devlet bursu ile okuduğunu kaydetti.

Aydın, şunları kaydetti:

"En çok öğrenci gönderen ülkelerden olan Çin, Kore ve Suudi Arabistanlı öğrencilerin yüzde 65'i lisans ve işletme programı tercih etmişlerdir. Yabancı ülkelerde lisansüstü eğitimine devam eden Çinli öğrencilerinin üçte ikisine yakını mühendislik ve matematik bölümlerini tercih etmektedir. Hindistanlı öğrencilerin yüzde 77'si mühendislik ve ilgili bilimsel bölümleri tercih etmekte, yüzde 80'i yüksek lisansa devam etmektedir. İngilizce eğitimin öneminin artması ve TOEFL sınavının öğrencileri zorlaması ile İngilizce dil kurslarına ilgi artmıştır. ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler uluslararası öğrenci temininde en önemli faktörün etkin sosyal medya kullanımı ve güçlü web siteleri olduğunda hem fikirlerdir."

"Türkiye'ye en çok öğrenci gönderen 3 ülke Türkmenistan, Azerbaycan ve İran"

Aydın, 2014 verilerine göre Türkiye'de yüksek öğretimdeki öğrenci sayısının 5,5 milyona yaklaştığını söyledi.

Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısında artış görüldüğünü belirten Aydın, Türkiye'de uzaktan eğitim alanlarla birlikte yaklaşık 80 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu, 2016 yılında bu sayının 100 bine ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

Aydın, her öğrencinin yıllık ortalama 40 bin dolar harcadığı düşünülürse, 20 bin yeni öğrenci ile 800 milyon dolarlık ilave bir döviz kazancından bahsetmenin mümkün olduğunu dile getirdi.

Bu miktarın sadece 10 bin dolarına kadar olan kısmının üniversiteye harcandığını aktaran Aydın, "Geri kalan konaklama, perakende, gıda ve turizm gibi sektörlere harcanarak birçok alanda fayda sağlamaktadır" dedi.

Türkiye'ye en çok öğrenci gönderen 3 ülkenin ise Türkmenistan, Azerbaycan ve İran olduğu bilgisini veren Aydın, uluslararası öğrenci sayısının artırılması için yapılması gerekenlerle ilgili şunları paylaştı:

"Devlet kurumlarının burs verdiği uluslararası öğrenci sayısını artırması gerekmektedir. Devlet finansmanıyla ve EEİK gibi kurumların işbirliği ile yapısal bağlamda özerk bir tanıtım ajansı kurulmalıdır. Bu ajans yoluyla hem ülkenin hem de 'Study in Turkey' markasının yükseltilmesi gerekmektedir. Uluslararası tanıtım yapan üniversitelere verilen teşviklerin artırılması gerekmektedir. Mezuniyet sonrası başarılı öğrencilere 1 yıllık çalışma imkanı verilmesi ile cezbediciliğin artırılması fayda sağlayacaktır. Öğrencilerin ülkeye giriş izinleri için gereken bürokrasinin en aza indirilmesi gerekmektedir. Uluslararası yüksek öğretimdeki trendlerin yakalanabilmesi adına düzenli olarak çıkarılacak raporlar yol gösterici olacaktır. İş dünyası ve meslek kuruluşlarının uluslararası öğrencilerin burs temini ve staj ayarlamalarıyla ilgili gerekli sorumluluğu üstlenmeleri gerekmektedir. YÖK tarafından yurtdışında diploma tanınırlığı konusunda aktif girişimlerde bulunulmalıdır."

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir