Türk siyasetinin yeni partisi: İyi Parti

Türk siyasetinin 87'nci partisi olan "İyi Parti" kuruldu. MHP kökenli Meral Akşener, partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi. 

Türk siyasetinin yeni partisi: İyi Parti
Türk siyasetinin yeni partisi: İyi Parti

Türk siyasetinin 87'nci partisi olan "İyi Parti" kuruldu. MHP kökenli Meral Akşener, partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdi. 
 
"Türkiye İyi Olacak" sloganıyla yola çıkan partinin öncelikli hedefi Meral Akşener’i cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın karşısına çıkarmak. Akşener, Türkiye’de siyasal iklimin değişmek zorunda olduğunu belirtirken, "Şimdi yeni şeyler söylemek zamanıdır" mesajı verdi.
 
Meral Akşener’in genel başkanlığındaki yeni partinin ismi, iki yüz kişilik kurucular kurulu, sloganı, amblemi ve programı açıklandı. Partinin ismi için Türk tarihindeki Oğuz boylarından Kayı Boyu’nun yazımından esinlendi ve partiye ‘İyi’ parti dendi. İyi partinin amblemi de sekiz ışıklı güneş oldu. Partinin kuruluşunun açıklanması için Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.
 
"Meral Başbakan", "Devletin başına Meral gelecek" sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Meral Akşener’in ilk olarak partinin kuruları arasında yer alan Koray Aydın, Ümit Özdağ, Durmuş Yılmaz gibi isimleri sayarak "Benim cumhurbaşkanı olmamı istiyorlar" mesajı vermesi dikkat çekti. İzmir Marşı’ndan, mehter marşına çeşitli müziklerin çalındığı salonda Atatürk bayraklarının ağırlıkta olduğu gözlendi. Açıklamaları sıklıkla ıslıklar ve sloganlarla kesilen Akşener, salondakilere "Siyasal iklimin değişmesi dışında sağlıklı bir yol kalmamıştır. O çıkar yol biziz, o çıkar yol sizsiniz. Zengin bir Türkiye istiyoruz, gücümüz var" diye seslendi. Akşener bu seslenişten sonra AKP hükümetini ve muhalefeti sert eleştirerek hedeflerini anlattı.
 
Hukukun üstünlüğünü hakim kılmaya kararlı olduklarını belirten Akşener, "Siyasi merkezli yargı kararları düşman kurşunundan daha tehlikelidir. Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz. Yargıya zabıta amirliği gibi davranılmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi. Türkiye’de hükümetin de muhalefetin de halktan koptuğunu, halkı kutuplaştırdığını anlatan Akşener, "Derdimiz, Türkiye’yi yeniden biraraya getirmektir" diye konuştu. Baskılardan uzak bir Türkiye için yola çıktıklarını söyleyen Akşener, AKP hükümetinin baskısıyla belediye başkanlarının istifa ettiği sürece gönderme yaptı. Akşener, "Yargı kararları hariç, seçimle gelen seçimle gidecektir. Biz referandumda söylemiştik. Tek adama doğru gidiyorsunuz demiştik. Bizlerin dediği çıktı" dedi. Türkiye’deki en büyük sorunlardan birinin yolsuzluk olduğunu anlatan Akşener, hükümetten de yargıdan da ses çıkmadığını öne sürdü. "Yüzde 6’dan aşağı büyümeyi başarısızlık sayarım" diyen Akşener, 15 Temmuz darbe girişimi için de "Devlet etme zaafiyeti ortaya çıkmıştır. Millet, devleti sokaktan toplamıştır" yorumu yaptı. Akşener’in, "Biz, iyi bir Türkiye istiyoruz ve iyi olacağız. Halkımızın iyiliği için yola çıkıyoruz" sözleri de salondan büyük alkış aldı.
 
TBMM'de 5 milletvekili
Birçok eski MHP’linin yer aldığı İyi Parti, TBMM’de 5 milletvekili ile temsil edilecek. Ümit Özdağ, Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok ve Aytun Çıray yeni partinin meclisteki temsilcileri oldu. İki yüz kişiden oluşan parti kurucuları arasında eski bakanlar Adat Andican, Abdülkadir Akcan, Ayfer Yılmaz ve Durmuş Yılmaz da var. 5 emekli büyükelçinin, çok sayıda akademisyen ve gazetecinin yer aldığı parti kurucular kurulunda 1 Ekim’de emekli olan Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Lapanta, 15 Temmuz gazisi eski emniyet müdürü Fatih Eryılmaz, bir dönem AKP’de siyaset yapan Mukadder Başeğmez de yer alıyor.
 
Partide kadın kolu yok, kota var
İyi Parti’nin programı, "Türkiye iyi olacak" başlığıyla paylaşıldı. Parti programındaki vaatler arasında parlamenter sisteme dönüş yapılması, yeni bir siyasi partiler kanununun hayata geçirilmesi, kürsü dokunulmazlığı dışında milletvekili dokunulmazlığının tamamen kaldırılması ve seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi dikkat çekiyor. Partinin diğer vaatleri arasında da "Yolsuzlukla mücadele kurulu oluşturulacak. Eğitim planlama ve koordinasyon kurulu oluşturulacak ve kurula öğretmen, öğrenci temsilcileri ile sendikalar, üniversiteler, odalar, barolar ve veli temsilcileri de katılacak. Üniversiteler özerk ve özgür bir yapıya kavuşturulacak. Partide kadın kolu olmayacak. Her aşamada en az yüzde 25’lik kadın kotası uygulanacak. Genel başkan dahil her partili en çok üç kere seçilebilecek" prensipleri öne çıkıyor.
 
"Dünyada barış"
İyi partinin dış politikasını hariciye kökenli isimler yönetecek. Türkiye’nin Moskova ve Roma Büyükelçiliği’ne yaptıktan sonra önce Adalet Partisi’nden sonra da DYP’den siyasete giren Aydın Sezgin de kurucular kurulunda yer aldı. Sezgin, "Dünyayla barışık bir Türkiye istiyoruz. Dış politikada işlerin iyi gitmediğini herkes biliyor. İyi ilişkiler kuracağız" dedi. Eski MHP’li vekillerden Ayhan Çevik de kurucular kurulunda. Çevik, "Toplumun tüm kesimlerini, özellikle Kürt kardeşlerimizi de kucaklayacağız. Toplumda bölünmüşlük istemiyoruz" vurgusu yaptı. MHP’den ihraç eden vekillerden olan Yusuf Halaçoğlu da İyi Parti’de. Halaçoğlu, "Türkiye ekonomi, eğitim, dış politika başta olmak üzere büyük sorunlar yumağının içinde. Hepsiyle mücadele için önce umuda ihtiyacımız vardı. İşte iyi parti, herkesin içindeki umudu yeşertecek. İyi bir Türkiye mümkün. Halkımızı buna inandıracağız" mesajı verdi.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321