Türk çiftçisi zehir üretmiyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, son yıllarda hem Tarım Bakanlığı hem de sektördeki sivil toplum kuruluşlarının eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla Türk çiftçisinin ürünlerde zirai ilaç kalıntısı bulunmadığını böylece zehir kalıntısı ürün üretmediğini bildirdi.

Türk çiftçisi zehir üretmiyor
BAİB Başkanı Hakkı Bahar, yönetim Kurulu üyeleri Ergin Civan, Hatice Öz,  Abdullah Bulut, , Süleyman Çoban ve Bahadır Erdoğan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 2018 yılı ihracat rakamları ile 2019 yılı hedeflerini anlattı.
 
Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz bölgesinde 201 yılında 100'den fazla ülkeye bir önceki yıla göre yüzde 3 artış sağlayarak 1 milyar 756 milyon 756 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. 2019 yılında 2 milyar dolar, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümünde 2023 yılında ise 5 milyar dolar hedeflediklerini anlatan Bahar, geçen yıl bölgeden en fazla ihracatın 485 milyon dolar ile madencilik (mermer) sektöründe gerçekleştiğini söyledi.
 
İkinci sırada ise 449 milyon dolar ile yaş meyve sebze ihracatının geldiğini ifade eden Bahar, şöyle devam etti.
 
''En fazla ihracat yapılan ülkelerin başında sırasıyla Çin, Almanya, Rusya, ABD ve Romanya ilk 5 sırada yer aldı. Geçen yıl bölgemizden ihracat yapılan firma sayısı da artı. Bölgemizden yapılan ihracatın kg/ değeri de 0,55 dolardan 0,59 dolara çıktı.''
 
ZEHİR ÜRETMİYORUZ
 
İhracat edilen yaş meyve sebze ürünlerinin 'kalite Bozukluğu'' gerekçesiyle geri döndüğünü ifade eden Bahar, Türk çiftçisinin ürünlerinde zirai ilaç kalıntısı bulunmadığını kaydetti. 2018 yılında başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden Türk ürünlerinin 700-750 bildirim aldığına dikkat çekti. BAİB Başkanı Hakkı Bahar, şöyle devam etti.
 
''Türk ürünlerine yapılan her bildirim zirai ilaç kalıntısı değildir. (Bakın sizin ürünlerde kalite bozukluğu var, hastalık var, dikkat edin) demektir. Bildirim yapılan ürünler domateste Tuta Absoluta, narenciye de ise Akdeniz Meyve sineği gibi hastalıklar... İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum değil. Tamamen kalite sorunu. Son yıllarda Bakanlıklar, tarım sektöründeki STK'ların eğitim çalışmalarıyla Türk üreticisi insan zehir üretmiyor. AB'nin rezidü (MRL) değerlerinin altında üretim yapıyor. Kamuoyunda yurtdışından dönen ürünleri Türk halkı yiyor anlayışı var. Yok böyle bir şey... Kalite bozukluğu nedeniyle birçok firma battı. Bu tür söylentileri ilaç sanayi pompalıyor...''
 
ANTALYA -TRİESTE RO-RO SEFERLERİ BAŞLAYACAK
 
BAİB Başkanı Hakkı Bahar, geçen yıl Antalya Limanı ile İtalya'nın Trieste Limanı arasında Ro-Ro seferleri başlatılması çalışmaları hakkında bilgi verdi.


 
İhracat için Ro-Ro seferlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bahar, Türk ürünlerinin kısa sürede Avrupa'nın merkezine ulaştırılması gerektiğini söyledi. Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla ihracattaki maliyetlerin azalacağını ve karayolunun da rahatlayacağını ifade eden Bahar, şöyle devam etti.
 
''İhracatçı ürününü 1250 dolar daha düşük fiyatla göndermiş olacak. AB Kapısı Bulgaristan'da beklemeyeceğiz ve bürokratik işlemlere takılmayacağız. Kayıt dışılık önlenmiş olacak. Otobanlar daha az yıpranacak. Bir metre otoban maliyeti 40 bin lira. Antalya-Trieste limanına 52 saatte gidilecek. 2. şoför maliyeti de olmayacak. Trieste Limanı'nda laboratuvar kurulmasıyla ihracatçı yaş meyve sebze de gönderebilecek.''
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321