Türk balığı tüketin çağrısı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balık tüketiminin artırılmasını sağlamak amacıyla banaklıklara gönderdiği yazıda Türk balığı tüketilmesi çağrısında bulunduğu belirtildi.

Türk balığı tüketin çağrısı
Su ürünleri Sektör Değerlendirme Toplantısı Bodrum'da düzenlendi.  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. M. Altuğ Atalay toplantıda yaptığı konuşmada, su ürünleri sektöründe tüketimi arttırmak için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin büyük bir gayret gösterdiğini, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başta olmak üzere tüm bakanlara yerli balık tüketimini arttıracak tedbirler alınmasını rica eden yazı gönderdiğini söyledi. Atalay, ''Türkiye'nin 2018 yılında 315 bin ton su ürünleri üretim rakamına ulaştı ve 958 milyon dolar ihracata ulaşıldı. 2023 yılı için ise 600 bin ton üretim hedefi koyduk'' dedi.
 
SİNAN KIZILTAN: ÇİN, HİNDİSTAN VE BREZİLYA HEDEF PAZARLARIMIZ OLACAK

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da, 2018 yılının çetin geçen bir yıl olduğunu, Ağustos sonrasında yaşanan finansal darboğaz nedeniyle balık ihraç fiyatlarında gerileme yaşandığını belirtti. Bu nedenle 1 milyar 28 milyon dolara ulaşabilecek olan ihracatın 958 milyon dolarda kaldığını ve 70 milyon dolar kayıp yaşadıklarını belirten Sinan Kızıltan, balık ihraç fiyatlarının tekrar yükselmeye başladığını 2019 yılında Çin, Hindistan ve Brezilya pazarlarına yoğunlaşma kararı aldıklarını kaydetti.


 
Türkiye'de Çin'den bir heyeti ağırladıklarını anlatan Kızıltan, şöyle devam etti.

''Türkiye'de üretim tesislerimizi gezdirdik. Son derece verimli bir ziyaret oldu. Tarım ve Orman Bakanımız önümüzdeki süreçte Çin'e gidecek. Bu pazarı açabilirsek Su ürünleri, hayvansal mamuller ve diğer alt sektörlerde hedeflere ulaşma yolunda büyük bir adım atacağız. Türkiye'nin 2018 yılı su ürünleri ihracatında Hollanda 148 milyon dolar ile zirvedeki yerini korudu. İtalya'ya 101 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu ülkeleri 68'er milyon dolarlık ihracatla Rusya ve İngiltere izliyor. ''
 
İHRACATTA 2.5 MİLYAR DOLARI AŞTIK

Su ürünleri sektörünün de 1 milyar dolarlık psikolojik eşiği yakaladığını ifade eden Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise 2023 yılı ihracat hedeflerini ilk yakalayan sektörlerden biri olacaklarını vurguladı. Girit, şöyle konuştu.

'''2018 yılında yaşanan ekonomik daralmaya karşın Kanatlı sektörünün ihracatta 1 milyar dolar psikolojik sınırı geçti. Su ürünleri sektörü de 1 milyar dolar barajına çok yaklaştığını, toplamda 2,5 milyar dolar ihracat barajını geçerek başarılı bir yılı geride bıraktık. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün tüm alt kategorilerinde üretimde dünyanın ilk 10'u arasında yer aldık. Üretimimizi ihracat ile taçlandırmamız gerekiyor. Her alt sektörümüz yüzde 20 ile 35 arasında üretimlerini ihracata gönderiyor. Hedefimiz bu rakamı arttırmak.''
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321