Tezkere 320 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, TSK'nın, Suriye dahil yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda Hükümet'e yetki veren tezkere 320 oyla kabul edildi.

Tezkere 320 oyla kabul edildi

 

 

Tezkere 320 oyla kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, TSK'nın, Suriye dahil yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda Hükümet'e yetki veren tezkere 320 oyla kabul edildi.

TBMM

TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümet'e 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, Genel Kurul'un kapalı oturumunda görüşüldü. 3 saat 20 dakika süren görüşmelerin ardından, tezkere kabul edildi.

Genel Kurul'da, tezkerenin görüşmelerine geçilmeden önce usul tartışması yaşandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzasıyla, tezkerenin görüşmelerinin kapalı oturumda yapılmasına ilişkin önergenin okunmasının ardından usul tartışması açıldı.

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Muharrem İnce, görüşmelerin kapalı oturumda yapılmasına karşı olduklarını, milletin her şeyi bilmesi gerektiğini söyledi. İnce, ''Tezkerenin sınırı bile belli değil. Siz bu tezkere ile cihan savaşı yapabilirsiniz'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da dış politikanın başarısız olduğunu, diplomasini iflas ettiğini savundu.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da kapalı oturumu eleştirdi, tezkereye ''hayır'' oyu vereceklerini söyledi. 

Herkes safını belirlesin

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Herkesin safını belirlemesi gerekiyor, Türkiye'den mi yoksa zalim Esed'den mi yanasınız? Bunun kararını vermeniz gerekiyor'' diye konuştu.
Kapalı oturumu milletten bir şey saklamak için talep etmediklerini belirten Canikli, ''Milletten değil ama başkalarından saklamamız gereken şeyler olabilir'' dedi. 

Esed'in canı cehenneme

Yeniden söz alan Muharrem İnce ise kendi saflarının belli olduğunu ifade ederek, ''Esad'ın canı cehenneme. Biz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayız'' şeklinde konuştu.

Usul tartışması sonrası birleşime verilen aranın ardından, Suriye konusunda Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkeresinin kapalı oturumda görüşmelerine geçildi.

Tezkere, 3 saat 20 dakika süren görüşmelerin ardından 320 oyla kabul edildi. Tezkereye 129 ret oyu çıktı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tezkereye 'evet' oyu vereceklerini, CHP ve BDP ise desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Başbakan kuliste sohbet etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul çalışmalarına başladıktan kısa süre sonra Meclis'e geldi. Genel Kurul'a girmeden önce kuliste oturan TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i gören Erdoğan, Çiçek ve AK Parti Grup başkanvekilleriyle sohbet etti. 

Erdoğan, daha sonra yanına gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, milletvekilleriyle sohbet etti, kulise getirilen börek, boğaça, kurabiye ve çayla kahvaltı yaptı.

Kapalı oturuma geçildikten sonra Genel Kurul tarafındaki basın odaları boşaltıldı.

TÜRKİYE'NİN MESAJI ALINDI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, tezkerenin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Suriye mesajı aldı mı?'' sorusuna Davutoğlu, ''Türkiye'nin mesajı her halükarda alınmıştır'' karşılığını verdi.

mecl-tezk-cikti-b.jpg

Atalay: Savaş tezkeresi değil

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da tezkereye ilişkin, ''Bu tezkere bir savaş tezkeresi değil, bu elimizde Türkiye'nin kendi menfaatlerini koruma, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere bir tezkere. Bir caydırıcılık özelliği de vardır. Türkiye'nin bu tür konularda hakkını, hukukunu iyi koruması söz konusudur'' dedi. 

''BM, Suriye ile görüştü...''

Atalay, Suriye tarafının kendi yaptığını kabul ederek özür dilediğini, 'Böyle bir şey bundan sonra olmayacak' dediğini belirterek, ''O da iyi. BM aracı oldu. BM, Suriye ile akşam görüştü ve o açıklamaları da yaptırmış oldular'' diye konuştu.

Tezkere Irak'ı kapsamıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu'nda kapalı oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bir gazetecinin tezkere ''Irak'ı da kapsamıyor mu'' sorusuna, ''Hayır kapsamıyor. Perşembe günü Irak ile ilgili Tezkere Genel Kurul gündemine geliyor. Gerekçesinde çok net olarak belirttik. Bunun Suriye'ye yönelik olduğunu...Başka ülkeyi kapsamıyor" diye konuştu.

(aa)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321