''Terör turizmi baltaladı''

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık, terör olaylarının yol açtığı kötü fotoğraf nedeniyle turizmde rezervasyonların yüzde 20 civarında gerilediğini bildirdi.

''Terör turizmi baltaladı''

''Terör turizmi baltaladı''

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık, terör olaylarının yol açtığı kötü fotoğraf nedeniyle turizmde rezervasyonların yüzde 20 civarında gerilediğini bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yaptığı açıklamada, son günlerde artan terör olaylarından en fazla etkilenen sektörlerden birinin de turizm olduğunu belirtti.

Avrupa başta olmak üzere tüm pazarlarda ve özellikle gelişmekte olan pazarlarda terörün olumsuz etkilerini derinden hissettiklerine işaret eden Ayık, "Terör olaylarının oluşturduğu kötü fotoğraf, turizmde rezervasyonları yüzde 20 civarında daralttı. Sektör temsilcilerinin turizm alanında yaptığı tüm çalışmalara neredeyse gölge düşürdü" dedi.

Rezervasyon kayıplarının Türkiye'ye turist gönderen pazarlarda değişkenlik gösterdiğini anlatan TÜROFED Başkanı Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Normal şartlarda olsaydı, terör olayları yaşanmasaydı bu aylarda almamız gereken rezervasyonlar daha fazla olması gerekirdi. Ancak Avrupa, Almanya, İngiltere, Hollanda başta olmak üzere tüm pazarlarda çok ciddi bir gerileme söz konusu. İngiliz pazarı, geçen seneyle kıyasladığımızda yüzde 20 civarında geriden geliyor. Almanya'da da yüzde 20'lik bir kaybımız var. Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hollanda gibi ülkelerde de yüzde 15 ila 20 civarında rezervasyon akışında bir gerileme hakim."

Terörün, huzuru, insanların can güvenliğini tehdit ettiğini ve bunun insanların seyahat ile ilgili planlarını olumsuz etkilediğini kaydeden Ayık, dışarıya yansıtılan fotoğrafın değiştirilmesi gerektiğini, tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini, bunu aktif şekilde yapan turizm temsilcilerine de teşvik verilmesi gerektiğini vurguladı.

Doğu illerdeki turlar iptal edildi

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır da terörün olduğu yerde turizmin olmadığını belirtti.

Bazı ülkelerin Türkiye hakkında olumsuz propaganda yaptıklarına işaret eden Bayındır, gelmek isteyen turistlerin planlarını değiştirdiğini kaydederek, "Önümüz çok parlak görünmüyor. Hollanda ve İngiltere gibi çok hassas ülkelerden gelen turist sayısında ciddi düşüş var. Zaten Avrupa pazarında ekonomik kriz nedeniyle bir düşüş vardı, terör olayları da bu düşüşü daha da artırdı" dedi.

"Terörün, turizm sektörünün ivme kazandığı doğu illerini resmen baltaladığını" anlatan Bayındır, "Doğu illerine turlar düzenleniyordu, Kars-Van turlarımız vardı, şimdi hepsi iptal edildi. Tur yöneticilerinden gitmek isteyen de yok, müşteri de yok. Terör olayları nedeniyle Türkiye'nin doğu kısmı tamamen turizm açısından zarar gördü" dedi.

Turizmdeki düşüş nedeniyle özellikle Akdeniz kıyılarında fiyatlarda yüzde 40'a varan indirimler uygulandığını anlatan Bayındır, bu yıl turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılamayacağını vurguladı.

"Doğuda bir tek turist yok"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Abdülaziz Yatkın ise Diyarbakır başta olmak üzere doğu illerinde turizm alanında yapılan çalışmalar neticesinde yerli ve yabancı turist sayısı artarken yaşanan terör olaylarının gelişmeleri olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Başta inanç olmak üzere doğa, kültürel, termal alanında bölgenin turizm potansiyeline sahip olduğunu anlatan Yatkın, şunları söyledi:

"Bölge olarak çok zengin envantere sahibiz, sadece Diyarbakır'ın, yılda 10 milyon insanı kaldıracak potansiyeli var ancak terör olayları nedeniyle kentte bir tek turist bile görmüyoruz. Rusya'dan, Japonya'dan turistler geliyordu. Hatta Avrupa tur operatörleri Diyarbakır'a gelmişti, kendi destinasyonları içine alacaklardı. Terör olayları turizmimizi öldürdü."

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321