TBMM ve YTB arasında işbirliği protokolü imzalandı

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile TBMM arasında protokol imzalandı.

TBMM ve YTB arasında işbirliği protokolü imzalandı

TBMM ve YTB arasında işbirliği protokolü imzalandı

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile TBMM arasında protokol imzalandı.

Protokolle birlikte iki kurumun görev alanına giren konularda stratejik işbirliği, bilgi ve tecrübe paylaşımı ve ortak etkinlikler düzenlenmesi mümkün olacak. Bu kapsamda, YTB’nin görev alanındaki ülke parlamentolarıyla iletişim ve işbirliğinin artırılmasının yanı sıra, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile soydaş ve akraba topluluklara mensup öğrenci ve araştırmacıların TBMM’de kısa süreli eğitim ve staj programlarına dahil olması da sağlanacak.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında ortak çalışma alanlarında genel iş birliğini sağlamaya yönelik protokol, TBMM Genel Sekreterliği’nde imzalandı. Yasama Bilgilendirme Eğitimi, Kütüphane ve Veri Paylaşımı, Burslar ve Yurtdışı Eğitimi gibi başlıkların yer aldığı protokolün imza törenine TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Çorbada bizim de katkımız olsun

TBMM Genel Sekreterliği’ndeki imza töreninde konuşan TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, ülkemizin içinden geçtiği zor günlere vurgu yaparak başladığı konuşmasında, devlet çarklarının da bir yandan işlemesi gerektiğini, bu protokolle de TBMM olarak ellerinden geldiğince tecrübelerini ilgili kişi ve kuruluşlarla paylaşmaya gayret ettiklerin bildirdi. YTB’nin uluslararası öğrenci hareketliliğinde önemli işler yaptığını hatırlatan Neziroğlu, “Çorbada bizim de katkımız olsun istedik. Bugün imzalayacağımız işbirliği protokolüyle birlikte her yıl en az bir defa hem Türkiye’de okuyan öğrencilere mecliste kısa süreli eğitim programları düzenleme imkânına sahip olacağız hem de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarına da TBMM’de kısa dönem staj yaptırma imkânımız olacak. Bu protokolü biz önemsiyoruz” diye konuştu. Neziroğlu, protokol çerçevesinde yapılacak faaliyetlerin her yıl gerçekleştirilmesi temennisinde bulundu.Teröre teslim olmamak gerekiyor

İmza töreninde konuşan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise terör olaylarını hatırlatarak şehit ailelerine baş sağlığı diledi. Zor bir dönemden geçildiğini bildiren Başkan Kudret Bülbül, terörün amacının korku salarak devletin işleyişini olumsuz etkilemek olduğunu söyleyerek, “Teröre teslim olmamak, terörün gündemine teslim olmamak olağan akışı sürdürmek gerekiyor. Herhalde bir terör örgütünün isteyebileceği bir şey; kurumlar olağan akışını bıraksınlar, gündemlerini zehirlesinler ve terör gündemine teslim olsunlar” diye konuştu.
Köklü meclis geleneğine sahibiz

Türkiye’nin köklü bir meclis geleneğine sahip olduğunu dile getiren Başkan Kudret Bülbül, “Bizim seçim geleneğimiz pek çok ülkenin tarihinden eskidir. Böylesine bir seçim geleneğinin getirdiği tabi ki, parlamento birikimi ve bir parlamento deneyimi var. Bu geleneği sadece burada tutmak herhalde haksızlık olur. Bu birikimi ve değeri herhalde paylaşmak gerekiyor” diye konuştu. Başkan Kudret Bülbül protokolle birlikte, meclis çalışanlarının uluslararası parlamentolarla işbirliğini artıracak şeklide düzenlemelere olanak sağladığına dikkat çekti.
YTB’nin Raporları TBMM’ye Gönderilecek

Her iki tarafın da birbirlerinin çalışmalarından yararlanacağı protokolde dikkat çekici maddeler yer alıyor. Buna göre YTB kendi çalışma alanlarıyla ilgili hazırladığı raporları TBMM’de toplanan komisyonlara ve yasama çalışmalarına sunacak. YTB tarafından hazırlanan raporların TBMM gündemine girmesi yeni dönemde alınacak karar ve çıkarılacak yasalara büyük katkı sunacak. TBMM’nin de YTB’nin çalışma alanlarına yönelik katkıları olacak. TBMM, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrencilere, araştırmacılara, yurtdışında yaşayan vatandaş, soydaş ve akraba topluluklara mensup öğrenci, araştırmacı ve akademisyenlere yürüttükleri çalışmalar kapsamında TBMM kütüphanesinden faydalanma imkânı sağlayacak.
Yasama Bilgilendirme Eğitimleri Verilecek

Protokole göre TBMM, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören Türkiye Burslusu öğrencilere, araştırmacılara, yurtdışında yaşayan vatandaş, soydaş ve akraba topluluklardan lisans ve lisans üstü öğrenci, araştırmacı, kamu personellerine Yasama Bilgilendirme Eğitimleri düzenleyecek. Bu eğitimlerden YTB tarafından düzenlenen ve ya desteklenen proje ve programlar kapsamındaki katılımcılar da yararlanabilecek.

Yurtdışındaki Parlamento Çalışanlarına Burs Sağlanabilecek

Protokolün dikkat çekici maddelerinden bir diğeri ise parlamentolar işbirliği çerçevesinde TBMM’nin talebi doğrultusunda yurtdışındaki parlamento çalışanlarına Türkiye’de araştırma veya Türkçe eğitimi bursu sağlanabilecektir. Protokolün bir başka maddesine göre ise, YTB’nin ilişkide bulunduğu ülkelerin parlamentoları başta olmak üzere bu ülkelerde bulunan kurumlar, üniversiteler ve STK’larda TBMM personeli araştırma yapabilecek. Protokolün bu maddesiyle TBMM personelinin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması ve kurumsal tecrübelerin karşılıklı paylaşımı amaçlanıyor.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2015, 06:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321