Tarım can çekişiyor

Türkiye'nin hububat ihtiyacı her geçen artarken ekim alanlarının ise daraldığı belirtilirken sanayici bu konuda yaşanacak tehlikeye dikkat çekti.

Tarım can çekişiyor

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından Hububat Hasadı Öncesi Sektörel Analiz Toplantısı düzenlendi. ATB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Doğan yönetimindeki toplantıya, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ATB Hububat Meslek Komitesi Üyeleri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Pamuk ve Narenciye Üretici Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) temsilcileri, ilçe ziraat odası başkanları, biçerdöverciler, üretici ve tarım sektörü sanayicileri ile fabrika sahipleri katıldı.

Toplantıda, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden, devlet desteğinin yetersizliğine, topraklı hasattan sarı pas hastalığına, süne zararlısından ot sorununa kadar birçok konu tartışıldı.

ATB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Doğan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hububatın önemine dikkat çekerken, verimli ve kaliteli buğday hasadı için Borsa olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tarım sektörünün tüm paydaşlarının sıkıntılarını ve çözüm önerilerini dile getirdiğini ifade eden Doğan, “Buradan çıkan sonucu ilgili makamlarla paylaşıp sorunlarınıza çözüm arayacağız ve çözümü için takipçisi olacağız” dedi.

BUĞDAY EKİLEN ALAN DARALIYOR

Selçuklu Un ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Büyükselçuklu da, son 15 yılda Türkiye’deki buğday ekilebilir alanlarında çok ciddi bir daralma olduğunu bildirdi. Türkiye'nin daha az buğday ektiğini ifade eden Bylselçuklu, şunları kaydetti.

''Daha az alanda buğday ekmeye başladık. Hektar olarak yüzde 10’un üzerinde buğday ekim alanında daralma var. Ancak verimlilik artışı nedeniyle tonajda çok büyük bir kayıp yok. Rusya, dünyanın en büyük hububat ihracatçısı ülkesi konumunda bulunuyor. Aynı dönemde Ruslar hububat üretimini 2-3 katına çıkardılar. Biz maalesef tarıma, hububat üretimine eskisi kadar önem vermiyoruz.''

Köyden kente göç, tarım yapanların üretimden elini çekmesi ve buna bağlı olarak da üretimin düşmesinin büyük sorun olduğunu vurgulayan Nuri Büyükselçuklu, şöyle devam etti.

''İklimin ve toprak yapısının uygun olması nedeniyle de insanlar katma değeri daha yüksek pamuk, mısır, örtü altı gibi ürünlere yöneldi. Antalya’da un ve yem sanayisi kendi yöresinden hammadde alamıyor. Biz yıllık tüketimimizin yüzde 20’sini bile kendi yöremizden alamıyoruz. İhtiyacımız olan buğdayı 300-500 kilometre uzakta başka bölgeden taşımak zorundayız. Bu bizim rekabet gücümüzü azaltıyor Bölgede hububat üretimine önem verilmeli.''

DESTEK 25 KURUŞ OLMALI

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise tarımda en büyük sıkıntının köyden kente göç olduğunu bildirdi. Para kazanamayan üreticinin köyünü terk ettiğini, köyde ürün üretecek insan kalmadığına dikkat çeken Alp, ''Tarım can çekişiyor. 6.40 liraya mazot alan çiftçi nasıl üretim yapar. Çok sayıda arazi boş duruyor. Hububat ekilen alanlar daraldı. Dünya tarıma dört gözle bakıyor, biz yarım gözle bakıyoruz. Buğdaya verilen destek yetersiz. Bu destek en az 25 Kuruş’a çıkarılmalı'' dedi.

BUĞDAY 1 LİRA, TOHUMU 2 LİRA

Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Büyükçetin, çiftçinin buğdayı 1 liraya satarken, tohumunu ise 2 liraya temin edebildiğini söyledi. Sertifikalı tohuma destek verilmesini isteyen Büyükçetin, şunları kaydetti.

''Geçen yıllarda 20 milyon tonun üzerinde yapılan buğday üretimi bu yıl 4-5 milyon ton azalacak. Hem ekili alan miktarı azaldı hem de girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle çiftçi bitkiye gübresini atamadı. Üretimi kesen köylü tarıma tekrar dönmeyecek. Tarladan köylüyü kaçırmayalım.''

SAKSIDA BUĞDAY YETİŞTİRİYORUZ

Sanayici Oğuz Kırtız, ekili arazi miktarının geçen yıllara göre azalmasına rağmen verimdeki artış nedeniyle tonajda büyük sıkıntı çekilmeyeceğini bildirdi. Rusya’nın 85 milyon ton buğday üretimi ile dünya rekoru kırdığına dikkat çeken Kırtız, ''Rusya'da ekilen arazilerin parçalı olmaması ve girdi maliyetleri nedeniyle buğdayı bizden daha ucuza mal edip satabiliyor. Biz saksıda buğday yetiştiriyoruz. 10 dönüm tarlaya buğday ekildiğinde hasada kadar 6’dan fazla gidilip geliniyor. Bunlar ciddi maliyet. Arazileri birleştirmeliyiz. Girdi maliyetleri azaltılmalı. Buğday hasadı erken yapılmasından dolayı kalitede sıkıntı yaşanıyor. Buğday hasadı en erken Mayıs ayının son haftasından başlayarak yapılmalı.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321