banner269
Öne Çıkanlar terör Demokrasi Polis TDI Berlin İslamiyet

Suriye'ye karşılık verildi

Başbakanlık, Akçakale olayından sonra angajman kuralları doğrultusunda, Suriye'deki hedeflerin anında top atışıyla vurulduğunu bildirdi.

banner197
Suriye'ye karşılık verildi

 

 

Suriye'ye karşılık verildi

Başbakanlık, Akçakale olayından sonra angajman kuralları doğrultusunda, Suriye'deki hedeflerin anında top atışıyla vurulduğunu bildirdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Akçakale'ye top mermisi düşmesi olayıyla ilgili düzenlenen geniş katılımlı değerlendirme toplantısı sona erdi.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki 3,5 saat süren toplantıya, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar katıldı.

Başbakanlık'tan yapılan basın açıklamasında, ''Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır'' vurgusu yapıldı.

Dün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa'ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 vatandaşın da yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.''

''Provokasyon karşılıksız kalmayacak'' vurgusu

Olayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli diplomatik girişimlerin derhal başlatıldığına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri  Ban Ki-mun ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığına vurgu yapılan Başbakanlık açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

''Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi'nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.
Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.''

Karşılık İdlib'e değil

Öte yandan Türkiye'nin, Suriye'nin saldırısına verdiği karşılığın, İdlib'e değil, Akçakale'ye top mermilerinin atıldığı noktalara gerçekleştirildiği öğrenildi.

Radarla tespit edilen, top mermilerinin ateşlendiği noktalara karşılık verilerek hedefler vuruldu.

Davutoğlu, Clinton ve Hague ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonda görüşerek, Akçakale'deki olay ve gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Clinton ve Hague BM ve NATO nezdinde Türkiye'ye tam destek verileceğini belirtti.

Davutoğlu, Akçakale'deki olay ve gelişmelerle ilgili Almanya, Fransa, Azerbaycan ve Pakistan Dışişleri Bakanlarıyla da görüştü.

(aa)

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir