Sosyal güvenlik zirvesi başladı

Bu yıl beşincisi düzenlenen ''Türkiye, Almanya ve Fransa Sosyal Güvenlik Danışma Günleri'' toplantıları başladı

Sosyal güvenlik zirvesi başladı

 

 

Sosyal güvenlik zirvesi başladı

Bu yıl beşincisi düzenlenen ''Türkiye, Almanya ve Fransa Sosyal Güvenlik Danışma Günleri'' toplantıları başladı

Türk, Alman ve Fransız vatandaşlarını, sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan toplantı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Almanya Sigorta Kurumu (DRY) ve Fransa Sosyal Güvenlik Kurumu (CRAY) tarafından Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Beşiktaş Eğitim ve Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.

Toplantıya, SGK Yurt Dışı Hizmetler Daire Başkanı Gökhan Tuna, Alman Kuzey Bavyera Emeklilik Sigortası Kurumu Heyet Başkanı Gerhard Schweimer, Alman Federal Emeklilik Sigortası Kurumu Heyet Başkanı Stefan Hellwing, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Volker Helmerth, Fransa Emeklilik Sigortası Kurumu Heyet Başkanı Jacqueline Friand ile 3 ülkeden gelen çok sayıda sosyal güvenlik uzmanları katıldı.

Toplantıda konuşan Gökhan Tuna, ''Türkiye–Almanya–Fransa Sosyal Güvenlik Danışma Günleri''nin ilk kez Nisan'da Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna, İstanbul'da da düzenlenen toplantı kapsamında, Marmara Bölgesi'nde ikamet eden 36 bin vatandaşa danışma günleri hakkında mektup gönderildiğini söyledi.

Gökhan Tuna, 900 kişinin randevu aldığını, randevu almadan danışma günlerine gelen vatandaşlarla birlikte 2 bin kişiye hizmet verilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

SGK Yurt Dışı Hizmetler Daire Başkanı Gökhan Tuna, 1 Kasım 1965'te yürürlüğe giren Türkiye-Almanya ve 1 Ağustos 1973'te yürürlüğe giren Türkiye-Fransa Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri'ne dayanan danışma günleri etkinliği için randevu alan kişilerden yüzde 10'nun Fransız, yüzde 60'nın Alman ve yüzde 30'unun da Türk vatandaşı olduğuna dikkati çekti.

Alman Kuzey Bavyera Emeklilik Sigortası Heyet Başkanı Schweimer de konuşmasında Türk–Alman dostluğunu vurgulayarak, vatandaşların sosyal güvenlik alanında yaşadıkları problemlerini aktif olarak çözebilmek için Türkiye ve Fransa ile yoğun mesai harcadıklarını ifade etti.

Toplantı sürerken, danışma hizmeti almak isteyen çok sayıda vatandaş da başvuru yaparak sıra bekledi.

Üç gün sürecek danışma günleri etkinliğinden İstanbul, Yalova, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne, Sakarya ve Kırklareli'de ikamet eden Türk, Alman veya Fransız vatandaşları ile bu kişilerin yakınları yararlanabilecek.

Üç dilde ve ücretsiz verilecek danışma hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, hizmet alabilmeleri için '0312 432 12 26' veya '0312 432 12 29' numaralı telefonları arayarak randevu almaları gerektiği bildirildi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2012, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321