banner216
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Sıfır otomobil fiyatına 'Kangal'

Bursa'da bir çiftlikte yetiştirilen Kangal köpeklerinin yavrularına 500 lira ile 4 bin lira, yetişkinlerine ise bin liradan 70 bin liraya kadar fiyat biçiliyor.

banner197

 
Sıfır otomobil fiyatına 'Kangal'

Bursa'da bir çiftlikte yetiştirilen Kangal köpeklerinin yavrularına 500 lira ile 4 bin lira, yetişkinlerine ise bin liradan 70 bin liraya kadar fiyat biçiliyor.

Bursa'da bir çiftlikte yetiştirilen Kangal köpeklerinin fiyatları, tam donanımlı sıfır model otomobillere eş değer olarak 70 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Çiftliğin sahibi Şeref Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmi üretime tabi olan tesisinde 2005 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Kangal yetiştiriciliğinin kolay olmadığını belirten Alkan, "Annenin doğumdan sonra sütü az olması halinde, iki saatte bir biberonla yavruları besliyoruz. Doğumdan sonra anne farkında olmadan yavruları ezip öldürebiliyor. Onların takibini yapıyoruz. Yavrulara parazit uygulamaları yapılıyor. 45 günlükken ilk aşıları yapılıyor. Herhangi bir hastalığa mahal vermemek için çiftliğin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Kangal'ın böyle zorlu bir üretim serüveni var" dedi.

Alkan, Kangal fiyatlarının, köpeğin özelliklerine göre farklılık gösterebildiğini anlattı.

"Cesur"u 50 bin liralık araçla değişmedi

Fiyatların, yavrularda 500 liradan başlayıp 4 bin liraya kadar çıkabildiğini aktaran Alkan, yetişkinlerin fiyatının ise bin lira ile 70 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Çiftliğinde 3,5 yaşındaki bir köpeğin fiyatına değinen Alkan, "Türkiye'nin en güzel köpeklerinden biri. Bir müşterimiz, 'Cesur' adlı köpeğimizin fiyatını sordu. Biz de 70 bin lira fiyat biçtik. 2013 model aracını teklif etti. Aracın piyasa değeri de 50 bin lira civarındaydı ancak bu fiyata satmadık. Biz zaten bu ücreti Cesur'dan 3-5 doğumda karşılıyoruz. Üretici olmamıza rağmen her zaman böyle kaliteli köpek elde edemeyebiliyoruz" diye konuştu.

Yurtdışından da talep var

Kangallara yurtdışından yabancıların da ilgi gösterdiğini bildiren Alkan, "Bildiğim kadarıyla Kangal köpeklerinin yurtdışına götürülmesi kısıtlı. Ülkemizde yeteri kadar Kangal üretimi var. Yani bunların sahiplenilmesi ve ırk özelliklerinin korunması konusunda bir sıkıntı yok. Devletimizin, Kangalların yurtdışına çıkarılması konusundaki kısıtlamayı kaldırmasını istiyorum. Bunun ülkemize ciddi bir ekonomik girdi olarak döneceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir