banner269
Öne Çıkanlar Istanbul Almanya ABD Türkiye AYM Afrika

Seçim ittifakı TBMM'den geçti

AKP ve MHP'nin üzerinde anlaştığı seçim ittifakına imkan tanıyan kanun teklifi mecliste kabul edildi. Yasaya göre ittifaktaki bir parti yüzde 10 barajını geçerse diğer parti de geçmiş sayılacak.

banner197
Seçim ittifakı TBMM'den geçti
Seçim ittifakı TBMM'den geçti

AKP ve MHP'nin üzerinde anlaştığı seçim ittifakına imkan tanıyan kanun teklifi mecliste kabul edildi. Yasaya göre ittifaktaki bir parti yüzde 10 barajını geçerse diğer parti de geçmiş sayılacak.

Siyasi partilerin seçim ittifakı yapmasının yolunun açan kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AKP ve MHP'nin ortaklaşa hazırladığı 26 maddelik teklifin yasalaşmasıyla artık bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer partiyle ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek. İttifakın oyu yüzde 10'u geçerse ittifak yapan partilerin herbiri barajı geçmiş olacak.

Seçim ittifakı yapan partiler oy pusulasında ittifak başlığı altında kendi isim ve amblemleriyle yer alacak. İttifaka, partilerden birine veya her ikisine de mühür basılan pusulalar geçerli sayılacak.

Mühürsüz zarf ve oy pusulaları, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) filigranı taşımaları durumunda geçerli kabul edilecek. Mühürsüz zarflar, Nisan 2017'deki anayasa referandumunda büyük tartışma konusu olmuştu. YSK'nın mühürsüz zarflara konulan oy pusulalarını geçerli sayması muhalefetin tepkisini çekmişti.

Yasa teklifiyle ilgili TBMM'de süren 20 saatlik mesaide milletvekilleri arasında sık sık gerilim yaşandı. Kürsüde konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde MHP lideri Devlet Bahçeli için söylediği bir sözü hatırlattı. Çam'ın sözlerine AKP ve MHP sıralarından tepki geldi. Çam'ı kürsüden indirmeye çalışan AKP ve MHP'lileri CHP'li milletvekilleri engelledi. Gerginlik nedeniyle oturuma ara verilirken, CHP'li Çam'a üç birleşim uzaklaştırma cezası verildi. 

İttifak yasası neler getiriyor?
*Seçimlere katılma yeterliği taşıyan ve ittifakla seçimlere katılma kararı alan, siyasi partiler, seçim takviminin başlamasından itibaren en geç 7 gün içinde genel başkanların imzaları altındaki 'ittifak protokolü' ile YSK'ya başvuracak.

*Aday listelerinin teslim edilmesi için belirlenen tarihten üç gün öncesine kadar, YSK'ya başvurularak ittifaktan vazgeçilebilecek.

*İttifak yapan siyasi partiler arasında milletvekili sayısı, partilerin aldıkları geçerli oy esasına göre dağıtılacak.

*Seçilme yaşı 18 olacak.

*Birlikte yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde, önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

* Yatağa bağımlı vatandaşlarca seçme hakkının kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılacak.

*Sandık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirlenecek.

*Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılacak.

*Mahalli idareler seçimlerinde oy pusulalarının tamamı aynı zarf ve sandığa konulacak.

*Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde de pusulalar aynı zarfa konulacak.

*İhbar olursa kolluk güçleri sandık başına gelecek.

*Seçim barajında ittifakın oylarının toplamı sayılacak. İttifak barajı aşmışsa, ittifaktaki parti de barajı aşmış sayılacak.(Kaynak:DW)

ha-ber.com
banner201
Anahtar Kelimeler:
MühürsüzTBMMSeçimMHPAKP

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir