"Rusya ile ticaret aleyhimize"

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, TİM A.Ş. ve Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) Avrasya Sorumlusu oldu.

"Rusya ile ticaret aleyhimize"
BAİB Başkanı Hakkı Bahar yaptığı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Tanıtım Organizasyon İç ve Dış Ticaret A.Ş (TİM A.Ş) bünyesindeki Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) Avrasya Sorumlusu görevine getirildiğini belirtti.
 
Bahar yaptığı açıklamada, şunları kaydetti.
''Yurt dışında Türkiye markasını pekiştirmek, Türk mallarına olan ilgiyi artırmak ve ihracatçının ürününü hedef pazarlarında sergileyerek, satmasını amaçlayan bu önemli organizasyonun Avrasya’da atacağı her adımda aktif rol alacak. Antalya, Burdur ve Isparta illerinin ihracatına da olumlu katkı sağlayacak.''
 
TİM Tanıtım Organizasyon İç ve Dış Ticaret A.Ş (TİM A.Ş), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde kurulduğunu anlatan Bahar, şöyle devam etti.
''Şirket, yurtdışında ülkemizi doğru şekilde temsil ederek ‘Türkiye’ markası oluşumuna destek olacak Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) projesini geliştirdi. Ve kısa sürede ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İtalya, İran, Rusya ve Kenya’da TTM açılışını gerçekleştirdi. Önümüzdeki süreçte de farklı ülkelerde yeni TTM açma yolunda çalışmalar sürüyor.”
 
TTM'nin bir araya gelmiş ihracatçıların, yurt dışında, hedef pazar olarak gördükleri bir ülkede ürünlerini küçük bir AVM, showroom ya da fuar mantığında sergileyerek, satmasını amaçlayan bir mekanizma olduğunu ifade eden Hakkı Bahar, şunları kaydetti.
'' İhracatçı ürünlerini TTM’lerde 365 gün sergileyebiliyor. Siparişlerini TTM’nin bulunduğu ülkede alıp, ihracatını bölgesinden gerçekleştirebiliyor. Bu durum karşılıklı güvenin sağlanması, alıcının ürünü kendi ülkesinde ya da şehrinde görmesi açısından da oldukça önemli. Bir diğer önemli konu da Türkiye ve Türk Malı algısının güçlenmesidir. TTM’ler 2017 yılında, 2023 ihracat hedeflerimiz doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesini sağlamak amacıyla kuruldu.''
 
İhracatçıların TTM kurmak istemesi durumda devletin mağaza, ofis, depo, showroom kiralarına, dekorasyona, tanıtım harcamalarına ve yurt dışında istihdam edilecek elemana kadar destek verdiğini anımsatan BAİB Başkanı Hakkı Bahar, ''Bu destek oranı hedef ve öncelikli ülkelerde yüzde 75, diğer ülkelerde yüzde 60 oranında. Destek süresi şu an için 5 yılla sınırlı. Bu destekler sayesinde yurt dışı pazarlara açılmakta zorlanan küçük ve orta ölçekli firmalarımız, bir araya gelerek, uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırabilir” dedi.
 
RUSYA İLE TİCARET ALEYHİMİZE
 
Önümüzdeki dönemde Rusya ve Türki Cumhuriyetlerle başta enerji ve savunma sanayi olmak üzere iktisadi işbirliğinin, ikili ticaretin sektörel çeşitlilik gözeterek, geliştirilmesinin önemine değinen Bahar, sözlerini şöyle tamamladı.
 “Rusya ile ticarette aleyhimize bir surum söz konusu. İkili ticareti bir dengeye kavuşturmak, aleyhimize olan tabloyu lehimize çevirmek, münhasıran Rusya ile ticari ilişkileri organik olarak geliştirmek zorundayız.  Bu çerçevede Moskova İşadamları Birliği (MAP) ile BAİB arasında işbirliği protokolü imzaladık. Kısa süre sonra Batı Akdenizli iş insanları MAP üyesi olmaya başlayacak. Batı Akdenizli iş insanları, Rusya’da gerçekleşecek projelerden anında haberdar olacak. MAP üyesi Rus işadamlarının ticari anlamda atacağı her adımdan haberdar olacak. Aynı şekilde MAP üyesi Rus işadamları ülkemizde yatırım yapacaksa önce BAİB üyelerine gelecek.”
 
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321