Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyoruz

Ramazan Bayramı, tüm Türkiye'de coşkuyla kutlanıyor. Bayram, sabahın erken saatlerinde camilere akın eden vatandaşların kıldıkları bayram namazıyla başladı. 

Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyoruz

 

 

Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyoruz

Ramazan Bayramı, tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Bayram, sabahın erken saatlerinde camilere akın eden vatandaşların kıldıkları bayram namazıyla başladı.

Edirne'deki Selimiye Camisi'nde Ramazan Bayramı coşkusu yaşandı.
Bayram namazı için Türk-İslam şaheserlerinden Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'ne akın eden vatandaşlar, vaktinden önce camiyi doldurdu.
Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu verdiği vaazda bayramların birleştiriciliği ve güzelliklerinden söz etti.
Namazın ardından cami çıkışında bazı vatandaşlar bayramlaştı. Vatandaşların bir kısmı da, bayramlaşmanın ardından yakınlarının mezarlarını ziyaret etti.

Depremzedeler bayramı konteynerlerde karşıladı
Van'da geçen yıl meydana gelen depremlerin ardından oluşturulan konteyner kentlerde yaşayan depremzedeler, bayram namazını konteyner mescitlerde kıldı.

turk-ram-cosku-b.jpg

Suriyelilerin buruk bayramı
Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler, vatanlarından uzakta buruk bir bayram yaşıyor.
Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçesinde çadır kentlerde, Gaziantep'in Nizip ilçesinde ise kaldıkları okulun bahçesinde bayram namazı için saf tutan Suriyeliler, ülkelerindeki iç savaşın bir an evvel sona ermesi için dua etti. Kimi sığınmacıların ise duygulandığı görüldü.

Down sendromlu çocuklar vatandaşlara şeker ikram etti
Eyüp'te, down sendromlu çocuklar ürettikleri şekerleri bayram namazından sonra vatandaşlara ikram etti.
Eyüp Belediyesi, İstanbul Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Down Sendromu Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen ''Şeker Hayat Projesi'' kapsamında Şeker Hayat Atölyesi'nde eğitim gören down sendromlu gençler, bayram namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kılan vatandaşlara namaz çıkışında çeşitli ikramlarda bulundu.

turk-ram-cosku-c.jpg

Bayram hutbesinde Suriye ve Myanmar unutulmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Bayramı hutbesinde, Suriye ve Myanmar'daki Arakan Müslümanlarına dua edilmesi istendi, hutbede Müslümanların kardeş olduğuna vurgu yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de Süleymaniye Camisi'nde okuduğu hutbe, Türkiye'deki bütün camilerde okundu.
Ramazanda Müslümanların kendilerine ayrı kılan farkları unuttukları vurgulanan hutbede, ''Kalplerimiz ile var olmayı öğrendik. Bir olduk, dirlik olduk, bire bin olduk. İftarı hak ettiğimiz gibi her akşam, bugün de hak ettik bayramı elhamdülillah'' ifadelerine yer verildi.

turk-ram-cosku-d.jpg

Bayramın tüm insanlık adına bir ümit ateşi olduğuna değinilen hutbede, şunlar kaydedildi:
''Ayrı coğrafyalardan, ayrı dillerden, ayrı ırklardan, ayrı kültürlerden milyonlarca insanın şu bayram saatinde aynı sevincin etrafında halkalanması, aynı kıbleye dönmesi, merhamet kuraklığı çeken insanlığın, merhameti yeniden kuşanması için tutuşturulmuş bir rahmet meşalesidir. Ve sizler, ete kemiğe bürünmüş şefkat erleri! Az önce vücutlarınızı Allah'ın huzurunda kıyama kaldırdığınız gibi kalplerinizi de kıyama kaldırın bugün. Varlığınız kalkan olsun insanlığı ateşe atan bütün zalimlere. Kalpleriniz isyan etsin insanlık adına, yeryüzünün kirletilmesine. Şefkatin timsali olarak yürüyün merhamet yağmurlarının kesildiği çoraklıklara. 
Kardeşlerim! Vakit, kardeşliği yeniden inşa etmenin vaktidir. Merhametin ve yardım severliğin güneşi olarak doğun ümitsizliğin üstüne. Çünkü ümit sizsiniz. Çünkü siz umutsunuz.''
Müslüman olmanın insan olmanın hakkını vermek, Rabbinin insandan beklediğini gerçekleştirmek için gayret göstermek, İslam'a teslim olarak cimriliği, kini, nefreti, ayrımcılığı, dışlayıcılığı ayıklamak, yüreği kibir kirinden temizlemek anlamına geldiği ifade edilen hutbede, ramazan ayının ve oruç tutmanın kazandırdığı değerlere, barış ve kardeşliğin önemine değinildi.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2012, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321