Ramazan Bayramı kutlanıyor

Ramazan Bayramı'nın ilk günü vatandaşlar bayram namazında camilere akın ederek, birbirleriyle bayramlaştı.

Ramazan Bayramı kutlanıyor
Ramazan Bayramı kutlanıyor

Ramazan Bayramı'nın ilk günü vatandaşlar bayram namazında camilere akın ederek, birbirleriyle bayramlaştı.

İstanbul'un Bayrampaşa, Sarıyer, Bahçelievler ve Esenler ilçelerindeki bazı camilerde bayram namazına gelen çocuklara hediyeler dağıtıldı.
İlim Kültür Sağlık Eğitim Çevre ve Sosyal Yardım Vakfı üyelerince Bayrampaşa'daki Kocatepe Camisi avlusunda, çocukların cemaatle namaz kılmaya alışmaları amacıyla "namaza davet ve hediyeleşme" etkinliği düzenlendi.

Bu kapsamda, Bayrampaşa'nın yanı sıra Sarıyer, Bahçelievler ve Esenler'deki camilerde namaz kılan çocuklara hazırlanan hediye poşetleri verildi. Poşetlerde gofret, bisküvi, oyuncak ve boyama kitapları olduğu görüldü.

Fatih'te camilerde bayram kahvaltısı
Fatih'te de bayram namazı sonrası Fatih Camisi'nde kahvaltı ikramı yapılırken, Süleymaniye Camisi, Yavuz Selim Camisi ve Sümbül Efendi Camisi'nde çorba dağıtıldı. 

Fatih Belediyesi tarafından Fatih Camisi avlusuna kurulan sofralarda, bayram namazını kılan vatandaşlar kahvaltı yaptı.
Öte yandan yine Fatih Belediyesi tarafından ilçenin diğer büyük camileri olan Süleymaniye Camisi, Yavuz Selim Camisi ve Sümbül Efendi Camisi'nde vatandaşlara çorba dağıtıldı.

Ankara
Ankara Valisi Ercan Topaca'nın da bulunduğu çok sayıda vatandaş, bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı.
Vatandaşlar, çocuklarıyla gittiği Kocatepe Camisi'nde bayram namazını kıldı.

Edirne
Edirne'de vatandaşlar, bayram namazında Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi'ni doldurdu.

Bayram namazı vaktinden önce özellikle Selimiye Camisi ve diğer selatin camiler, vatandaşlarla kısa sürede doldu. 

Selimiye Camisi'nde namazın ardından okunan hutbe ve yapılan dua sonrası vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.

Şanlıurfa 5 bin kişiye "tirit" ikramı
Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Dergah Camisi'nde yer bulamayan çok sayıda vatandaş, namazını avluda kıldı.
Bayram dolayısıyla kent merkezindeki çok sayıda camide de yoğunluk yaşandı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla hayırsever bir aile tarafından 5 bin kişiye "tirit" ikram edildi.
Merkez Haliliye ilçesinde Topal ailesi tarafından organize edilen ve bir yemek şirketi tarafından hazırlanan tirit, Hızmalı Mahallesi'nde vatandaşlara dağıtıldı.

Aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi, ikramın yapıldığı evin çevresinde uzun kuyruklar oluşturdu. Aile üyelerinin dağıttığı tiriti alan vatandaşlar, alanda hazırlanan masalarda yemeklerini yedi.

Malatya Darende'de Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı
Darende ilçesinde "Somuncu Baba" adıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli hazretlerinin türbesinin bulunduğu külliyeye gelen vatandaşlar, 5 bin kişilik camiyi doldurdu.
Bayram namazında okunan hutbede, bayramlaşmanın önemi, kardeşlik ve paylaşma vurgusu yapılırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terör operasyonları sırasında şehit olan asker ve polisler için dua edildi.

Namazın ardından camideki Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı. Vatandaşlar cami imam hatipleri tarafından ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'in önünden sırayla geçti. Tekbir ve salavatla yapılan ziyarete, cemaat yoğun ilgi gösterdi.
Çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişinin de katıldığı programda, vatandaşlara Hulusi Efendi Vakfı tarafından yemek ikram edildi. Vatandaşlar, külliye avlusuna serilen yer sofrasında yemek yedi.

Birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar, daha sonra Somuncu Baba ve Hulusi Efendi'nin türbesini ziyaret etti.

Kırklareli
Kırklareli Hızırbey Camisinde namazını kılmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatinde saf tuttu. Bazı vatandaşlar namazı cami avlusunda kıldı. 

Hutbe okunması ve dua edilmesinin ardından cemaat bayramlaştı. 

Tekirdağ
Bayram namazını tarihi Orta Cami'de kılmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatinde camide saf tuttu. Bazı vatandaşlar namazı cami avlusunda kıldı.
Daha sonra tekbirler getirildi ve yapılan dua sonrası cemaat bayramlaştı.

Hatay
Anadolu'nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar Camii sabahın ilk saatlerinden itibaren bayram namazını kılmak isteyenlerle doldu taştı.

Vatandaşlar, yoğun ilgi nedeniyle camiye sığmayınca iç ve dış avlularda yerlere serilen hasırlar ve beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde bayram namazını kıldı. 

Kılınan bayram namazı sonrası vatandaşlar birbirleriyle sarılarak bayramlaştı.

Osmaniye
Osmaniye'de, Envar-ül Hamit Camii'ne gelen vatandaşlar, cami içinde yer kalmayınca cami bahçesine hasır sererek namazlarını dışarıda kılmak zorunda kaldı.
İl müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu'nun kıldırdığı namaz sonrası dua okundu. 

Cami çıkışı vatandaşlar bayramlaştı.

Mersin
Mersin'de, Kentin en büyük camisi olan Muğdat Camii'ne çocuklarıyla gelen vatandaşlar, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile bayramlaştı.

Namaz çıkışı vatandaşlara şeker ikram edildi.

Sakarya
Sakarya'nın Erenler ilçesindeki Mimar Sinan Camisi'ne gelenler, bayram namazı için saf tutarak namazlarını eda etti. Cemaat, bayram namazını kıldıktan sonra okunan hutbe ve duanın ardından birbirleriyle caminin bahçesinde bayramlaştı. Daha sonra mezarlıkları ziyaret edenler, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Kentteki diğer camilerde de bayram dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Zonguldak
Zonguldak Camlı Köşk'te gerçekleştirilen etkinlikte, Vali Ali Kaban, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Özcan Ulupınar ve Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar bayramlaştı. 

Daha sonra protokol üyeleri, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gaziler Derneği ve huzurevini ziyaret etti.

Bartın
Bartın Valiliği Salonu'ndaki bayramlaşmada konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, bayramların her zaman paylaşma anlamına geldiğini, bu vesileyle varsa kırgınlıklardan arınmak gerektiğini söyledi.

Bayramların ciddi anlamda kaynaştırma etkisi olduğunu ve bunun özellikle il dışından gelenlerle köylerdeki nüfusun artmasıyla görüldüğünü anlatan Dirim, şöyle konuştu: 

"Turizm bölgelerimize de çok sayıda insan geldi ve özellikle İnkumu ve Amasra'da ciddi bir hareketlilik var. Yaz sezonunun da başlamasıyla bu hareketlilik devam edecektir. Tabii dünyanın birçok bölgesinde kardeşlerimiz bir araya gelemiyorlar. Yarın ne olacağını bilemiyorlar. Topraklarından ayrılan birçok insan var. Bu vesileyle bayramın, kardeşlerimizin acılardan kurtulmasına da vesile olmasını temenni ediyorum."

Düzce
Düzce'nin Kaynaşlı ilçesinde de kent meydanında geleneksel hale gelen bayramlaşma merasimi yapıldı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, ilçe sakinleri bir araya gelerek bayram tebriğinde bulundu.

Bayramlaşmanın ardından bazı vatandaşlar Deprem Şehitliği'ni ziyaret etti

Karabük
Karabük'te de Ramazan Bayramı dolayısıyla program düzenlendi.

Polis evinde gerçekleştirilen etkinlikte, Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Mülkiye Başmüfettişi iken son valiler kararnamesiyle Karabük'e atanan ve bugün görevine başlayan Karabük Valisi Kemal Çeber, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Rafet Vergili, diğer protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar bayramlaştı.

Öte yandan, Safranbolu ilçesinde düzenlen programda Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer ile diğer protokol üyeleri, kentteki kolluk kuvvetleri ve vatandaşlarla bayramlaştı.

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321