banner216
Öne Çıkanlar Berlin AB Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP Kemal Kılıçdaroğlu SPD

Oy kullanmak için seçmen listelerini kontrol edin

7 Haziran genel seçimi için seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Listeler, 14 gün askıda kalacak.

banner197
Oy kullanmak için seçmen listelerini kontrol edin

 
Oy kullanmak için seçmen listelerini kontrol edin

7 Haziran genel seçimi için seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Listeler, 14 gün askıda kalacak.

CHP’nin YSK temsilcisi Yakupoğlu, listede ismi olmayanların nüfus müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini söyledi. Misafir olanların ise yanında kaldıkları kişinin yazılı onayıyla ikametgah değiştirebileceğini ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamında, yurtiçi ve yurtdışı seçmen listeleri dün saat 8.00'den itibaren askıya çıktı. Muhtarlık bölgesi asli listeleri 27 Mart’ta askıdan indirilecek.

Yurtdışı seçmen kütüğü de "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edildi. Listeler 27 Mart’ta askıdan indirilecek ve 29 Mart'ta ise listelere itirazlar karara bağlanacak. 7 Nisan’da da siyasi partiler, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini saat 17.00’ye kadar YSK’ya verecek.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Aynı gün bağımsız milletvekili adaylığı için de il seçim kurullarına başvurmanın son günü olacak. BUGÜN’e açıklamalarda bulunan CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, seçimde oy kullanmak için dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek anlattı.

LİSTEDE ADINIZ YOKSA

“Askı listesinde isminiz görünmüyorsa endişelenmeyin” diyen Yakupoğlu, yapılması gerekenleri bir bir sıraladı. Yakupoğlu, yurtiçinde yaşayan vatandaşların seçmen listelerinde adını görmemesi halinde oturdukları yerin nüfus müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini belitti.
Müdürlüklere kira kontratı, elektrik, gaz ve su faturalarıyla gidip o adrese kayıt yaptırabileceklerini vurguladı. Yakupoğlu, birinin yanında misafir olarak kalan vatandaşların da yanında kaldıkları kişilerin yazılı onayıyla ikametgahını değiştirebileceğini ifade etti. Böylelikle nüfus müdürlüklerine adres kaydını yaptırmış olacağını aktardı.

SEÇİM KURULUNA KAYIT

Kaydının ardından nüfus müdürlüklerinden alınacak adres beyan formuyla birlikte kira kontratı, su, gaz faturası gibi belgelerin fotokopisinin ilçe seçim kurulu hakimliğine götürülmesi gerektiğini belirten Yakupoğlu, bu hakimliklerin her ilçenin adliye binasında bulunduğunu belirtti. Bazı büyük şehirlerde seçim kurullarının adliyelerin dışında olduğunu aktaran Yakupoğlu, ilçe seçim kuruluna bu belgelerin teslim edilmesiyle işlemlerin tamamlandığını söyledi. Yakupoğlu, "İlçe seçim kurulu hakimi bu belgeleri inceleyecek, bir sakınca görmezse onu seçmen kütüğüne ekleyecek” dedi.

USULSÜZLÜKLERİ ŞİKAYET EDİN

CHP’li Yakupoğlu, askı listelerinin bina bazında yayınlandığını kaydederek, “Komşunuzun evinde tanımadığınız 20 kişinin ismini görürseniz bunu YSK’ye şikayet edin” dedi. Şikayet sonucu YSK hakiminin de emniyete veya jandarmaya bildirmesi üzerine o dairede inceleme yapıldığını ifade etti. Orada oturanların sorgulanmasıyla seçimde olası hilelerin önüne geçilebileceğini aktardı.

10 MART'TAN SONRA TAŞINANLAR DİKKAT!

10 Mart’tan itibaren nüfus kütüğündeki değişikliklerin seçmen kütüğüne geçmediğini açıklayan Yakupoğlu, bu uygulamanın seçmen kütüğü ile nüfus sisteminin karışmaması için yapıldığını söyledi. İlçe seçim kurulları ve YSK dışında hiçbir kurumun seçmen kütüğüne müdahale edemediğini belirtti. Bu durumun 8 Nisan’a kadar süreceğini açıkladı. Bu süreçte ikamet adresini değiştirecek vatandaşların ilçe seçim kurulu hakimliklerine başvurarak oy kullanacakları yeri değiştirebileceklerini dile getirdi.

SEÇİM KURULUNA BAŞVURUN

Yakupoğlu şu örneği verdi: “İzmir’de oturan birisi Ankara’ya 10 Mart’tan sonra taşınmışsa, sadece ikametgahını aldırabilir, seçmen kütüğünü aldıramaz. Seçimde oy kullanma hakkını alabilmesi için Ankara’da taşındığı ilçenin seçim kuruluna başvurması gerekir. Hakimin kararıyla da seçmen kütüğü taşınmış olacak” dedi. Yakupoğlu, tüm bu işlemlerin ücretsiz olduğunu açıkladı.

GURBETÇİLER DE BAŞVURABİLİR

Yurtdışında yaşayan vatandaşların karşılaşacağı sorunlara değinen CHP'li Yakupoğlu, gurbetçilerin bu işlemleri oturdukları yerdeki dış temsilcilikler veya başkonsolosluklara başvurarak yapacağını belirtti.

Gurbetçilerin 27 Mart’a kadar başkonsolosluklara başvuramaması halinde, Türkiye’de ise Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu eliyle belgelerini gönderebileceklerini söyledi. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar bulunduğu İlçe Seçim Kurulu’na başvurduğu zaman bu işlemlerin temsilcilikler aracılığıyla yapılacağını söyledi. Ayrıca yurtdışı seçmenlerin oturduğu yerde istediği sandıkta oy kullanabileceğini dile getiren Yakupoğlu, 33 gümrük noktasında da oy kullanılabileceğini vurguladı. (Kaynak: haberler.com)

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
osman osmanli 3 yıl önce

13 yildir milletin hali ortada bu milletin son firsati ya serefinizi kurtaracaksiniz yada bu dikdatöre yem olacaksiniz

Avatar
sűkrű buluc 3 yıl önce

Oy kulamak icin ne yapmam gerek

Avatar
nazli tecer 3 yıl önce

Almanyada oy kullanma hakkim varmi

Avatar
Sahin okuducu 1 yıl önce

Oy nasil kulana bilirum

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir