Okulumuzda tarikat istemiyoruz

Tarikat ve dinsel yapılanmalar tarafından kuşatılmaya çalışılan Kadıköy Anadolu Lisesi, birkaç gün önce öğrencilerin isyanına sahne oldu. Dinsel sohbetlere katılmayacaklarını ilan eden öğrenciler, okullarında yaşanan süreci ve örgütlü tavırlarını soL'a anlattı...

Okulumuzda tarikat istemiyoruz
Kadıköy Anadolu Lisesi, iki yıl önce bakanlık tarafından "proje okul" statüsüne alınarak, 52 öğretmeni başka okullara gönderildi. Okuldaki bu dönüşümün ardından, iki gün önce de öğrencilere "dini sohbete katılmaları" konusunda baskı yapıldı. Öğrencilerin bu baskılara gösterdiği tepki, basında haber oldu, sosyal medyada tartışıldı.

Biz de soL Haber olarak, "Haklıyız, kazanacağız" diyen öğrencilerle, olayın öncesini ve sonrasını konuştuk... 

'FUTBOL, BOWLİNG, PAİNTBALL DEYİP DİNSEL SOHBETE GÖTÜRDÜLER'

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yaşanan olayları başladığından bu yana takip ediyoruz. Bu olayların öncesine dair ve bu sürecin gelişimi ile ilgili neler anlatabilirsiniz?

Tüm olayları baştan anlatmaya başlayalım... Anadolu Gençlik Derneği denilen bir dernek, onuncu sınıflardan bir kişi aracılığıyla; yatılı kalan öğrencilerden hazırlık sınıfı ve dokuzuncu sınıflardan toplam sekiz kişiyle iletişime geçiyor. Gündüzlülere ise eskiden uygulanmış bir strateji uyguluyor. Gündüzlüleri etkilemeye dair aralarında bir konuşma geçiyor. Gündüzlüleri önce paintballa, futbol maçına, bowlinge götürelim, ondan sonra da sohbetlere götürürüz diyorlar. "Önce kendi tarafımıza çekelim sonra sohbetlere götürelim" gibi bir tarz uygulanıyor. Bunu birinci ağızdan onuncu sınıflardan aynı öğrenci, hazırlıktan yatılı öğrencilere söylüyor. Sonrasında yine bahsedilen dernekten 19-20 yaşında olduğunu tahmin ettiğimiz kişiler dışarıda bir yerde kahvaltı organize edip görüşleri ile arkadaşlarımızı etkilemeye çalışıyorlar. Aynı zamanda okula gelip konuşma da yaptıklarını duyduk. Mezunlarımız okula alınmazken tanımadığımız, öğrenci olup olmadığından emin bile olmadığımız yabancı kişilerin okulumuza girebiliyor olmasını doğru bulmuyoruz.

Bazı hocaların, mescitte toplantı tarzı sohbetlerin olduğuyla ilgili bizi uyarmaları ile tüm bunlardan haberdar olduk. Dönemimizden birkaç kişi, bunun üzerine gidip sohbeti yapan kişiyle konuştu. Bunun üstüne dinsel sohbeti yapan kişiyle tekrar tekrar görüşüldü. Görüşmelerden sonra sohbeti yapan kişi bizi idareye şikayet etti. Onuncu sınıflardan sohbeti yapan kişi, bunu müdür desteği ile yaptığını hazırlıklara söylemişti. Hazırlıkların yazılı ifadelerini idareye verdik. Müdür ile öğretmenlerin yaptığı bir toplantıda da, müdürün hazırlıkların herhangi bir dilekçesi olmadığı söylediğini duyduk ancak dört gün önce dilekçeler müdüre verilmişti. Biz de bunun üzerine velilerin de haberdar olması gerektiğini düşünüp veli grubuna mesaj attık. Okul aile birliği ile görüşmeler oldu. Okul aile birliği üyeleri, müdürün yanına sinirli ve tepkili bir şekilde gitti. Döndüklerinde ise bizimle olayı kapatmaya yönelik konuştular.
Veli grubuna mesaj atan arkadaşımızı, mesajı attıktan sonra müdür aradı, kendisini ve olayın içindeki herkesi okuldan atmakla tehdit etti. Bu bizim için bardağı taşıran son damla oldu. Bundan sonra gidip bir organizasyon düzenledik. Bir maç yaptık, tepkimizi maç esnasında gösterdik. Belirli bir tribün oluşturduk. Maç bitince mezunları aradık gelmeleri için. Mezunlar içeriye sokulmadı. Bazı gazetelerde ise mezunların yaptığımız maçın ve koyduğumuz tepkinin başında olduğu söyleniyor ancak mezunlar zaten müdür tarafından okula alınmadı.(Kaynak: soL Haber)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321