banner269
Öne Çıkanlar medya Dublin Almanya FETÖ Dayanışma Hüseyin Baraner

Muhtarlardan teröre tepki

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşanan terör olaylarına muhtarlar tepki gösterdi.

banner197
Muhtarlardan teröre tepki

 
Muhtarlardan teröre tepki

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşanan terör olaylarına muhtarlar tepki gösterdi.

Hükümet Konağı önünde toplanarak terörü kınayan köy ve mahalle muhtarları, ilçede yaşanan terör olaylarda provokatörlerin varlığına dikkati çekti. İlçe halkına "oyuna gelmeyin" mesajını ileten muhtarlar, olaylara karışan gençlere şu sözlerle seslendi:

"Halkın katline ve kanına susamış savaş sevdalılarına 'dur' deyin, oyunlarına alet olmayın. Silvan halkını şer odakların deneme tahtası durumuna düşürecek hadiselere imkan vermeyin ve ülkede cirit atan provokatörlerin ekmeğine yağ sürecek davranışlara girmekten kaçının."

Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, grup adına yaptığı açıklamada, Silvan'ın çatışmadan, savaştan, kardeş katlinden büyük yaralar almış fakat her seferinde küllerinden yeniden doğmayı başarmış bir kent olduğunu belirtti.

Halkın huzurunu bozmaya çalışanlara "artık yeter" denilmesi gerektiğini söyleyen Ateş, "Bugün bu çağrımızı yenileme ihtiyacını hissetmekte ve Silvan halkı adına çatışma içerisindeki bütün kesimlere, fark gözetmeksizin, silahların geri çekilmesini ve sorunların çözümünün söz, diyalog, muhabbet olacağını bir kez daha yüksek bir sesle ifade ediyor, artık yeter diyoruz" ifadelerini kullandı.

"Barikat ve hendek çalışmaları son bulsun"

Ateş, terör örgütü mensuplarına cadde ve sokaklara hendek açılması ve barikat kurulmasının da yanlış olduğunu dile getirdi. Murat Ateş, şunları söyledi:

"Cadde ve sokaklarımızda kurulmuş barikatların, hendeklerin, hayatın günlük olağan akışını bozan tavır ve davranışların son bulması, ilçemizde vuku bulan bu hadiselerin silahsız ve çatışmasız bir şekilde bitmesi için üzerinde sorumluluk olan kamu yöneticilerimizin, siyasi parti ve teşkilat mensuplarının, kanaat önderlerinin bir araya gelerek şiddetsiz bir çözümü esas alan bir diyalog zemini oluşturmalarının elzem olduğunu düşünüyoruz."

Çözüm Süreci'nin yeniden başlatılmasını isteyen Ateş, Çözüm Süreci'nin istenildiği zaman kaldırılabilecek bir şey olmadığını, çözümün bittiği yerde çözümsüzlüğün başlayacağını aktardı.

Çatışmalı ortamın ülkeyi onlarca yıl geriye götüreceğini bildiren Ateş, "Üç yıllık Çözüm Süreci döneminde cenazelerin gelmemesi kimleri rahatsız etmiştir. Kimler bugün askerin, polisin, gerillanın cenazeleri karşısında perde arkasından kıs kıs gülmektedir? Ana kuzularının kanı, kimin şerbetinde şeker olmaktadır? Farkına varmasını istediğimiz şey; Silvan halkı, yaşadığı üzücü hadiselerden, geçmiş tecrübesinden bu soruların cevaplarını bulmakta çok fazla zorlanmamaktadır" dedi.

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir