Macarlar, Kayseri'de unutulmaz bir konser verdi

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte'de 1973 yılında kurulan dünyaca ünlü müzik grubu Muzsikás együttes, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Tiyatrosu’nda unutulmayacak coşkulu bir konser verdi.

Macarlar, Kayseri'de unutulmaz bir konser verdi

 
Macarlar, Kayseri'de unutulmaz bir konser verdi

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte'de 1973 yılında kurulan dünyaca ünlü müzik grubu Muzsikás együttes, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Tiyatrosu’nda unutulmayacak coşkulu bir konser verdi.

Macaristan’ın Miskolc ve Kayseri şehirleri arasındaki kardeş şehir ilişkisi pek çok alanda karşılıklı işbirliğini de beraberinde getirdi. Macarların ünlü halk müzik grubu Muzsikás’ın katılımıyla Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen konser büyük ilgi gördü. Dokuz halk müziği parçasının seslendirildiği salon tıklım tıklım doldu.

Etkinlik sonrası Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Savruk ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Macar sanatçılara çiçek takdiminden sonra kısa bir konuşma yaptı.
Başkanvekili Savruk, ''Kayseri ile Macaristan’ın Miskolc şehirleri arasındaki kardeş şehir ilişkisi pek çok alanda karşılıklı işbirliğini de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yıl Macaristan'a gerçekleştirdiğimiz ziyarette bizlere göstermiş oldukları ilgi, alaka ve ev sahipliğini unutamıyoruz. İleriki dönemlerde bu işbirliğimizin birçok alanda artarak süreceğine inanıyorum'' dedi.

Fahri Konsolos Şahbaz, '' Bu akşam bizlere bu güzel konseri dinleme imkanı sunan başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhasekiye, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss'e, sanatçılarımız Éri Peter'e, Hamar Daniel'e, Porteleki László'ya, Sipos Mihály'e teşekkürlerimi sunuyorum. Muzsikás grubu 41 yıl önce kurulmuş, aralıksız dünyanın beş kıtasında konserler vermiş, Macaristan Cumhurbaşkanlığının sanatçılara verdiği en üst devlet nişanı olan Kossuth-díj ve WOMEX Award sahibidir. Türkiye'de bozlak havası türkülerini rahmetli Neşet Ertaş nasıl seslendirmiş ise, bu akşam Macar Halk müziği sanatçılarımız tarafından da bu havada tradisyonel, geleneksel müzik dinledik. Kayseri'de son yıllarda Macar Kültür etkinliklerinin artarak sürdüğünü mutlulukla gözlemliyoruz'' dedi.Şehir Tiyatrosu’ndaki konseri Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Savruk, Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mátis Viktor, Talas Belediye Başkanı Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Oktay Durukan, Erciyes AŞ. Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı ve çok sayıda genç müziksever izledi.
Konserde Macarların ünlü halk müziği grubu olan Muzsikás, farklı enstrümanlarla, 1936 yılında Anadolu'da Kayseri, Çorum, Adana ve Osmaniye bölgesinde ortak halk müziklerimizi yıllarca araştıran ve derleyen Bartók Béla'dan ve Macar müziğinden örnekler sundu. Muzsikás Grubunun konser sırasında Türkçe sunum yapması ve Kayseri’de konser vermekten duyduğu mutluluğu ifade etmesi seyircilerden büyük alkış aldı.

Macarların ünlü halk müzik grubu Muzsikás ile konser sonrası genç sanatseverler bol bol fotoğraf çektirdi.

Macar sanatçılar Kayseri'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdiler. Özellikle Erciyes Dağındaki kayak tesislerinin yatırımına, zenginliğine ve varlığına şaşkınlık ile hayranlıklarını ifade ettiler.ha-ber.com/Kayseri


Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 20:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
dr.izabella bihall
dr.izabella bihall - 5 yıl Önce

gratulalunk osman bey

a szep sikerekhez es a tamogatashoz, amit magyarorszagnak nyujtasz!

a muzsikas egyuttes tagjai szep elmenyekkel tertek haza
magyarorszagra!

szeretettel udvozlunk:

dr.izabella bihall

Didem Bursalı
Didem Bursalı - 5 yıl Önce

macar halk müziğini dinlemeyi çok isterdim.
inşallah bir dahaki sefere.

teşekkürler ha-ber.com.

sevgiler,
didem bursalı

ela ardalılar
ela ardalılar - 5 yıl Önce

değerli osman şahbaz bey,

kıymetli konsolosum;

youtube den dinledim.

benim özellikle hoşuma giden müzik türüdür.

teşekkürler.

sevgiler.

ela ardalılar

dr.janos Hajnal
dr.janos Hajnal - 5 yıl Önce

Sayin Osman Şahbaz Bey, degerli arkadasım,

Düzelendigin Kayseri'deki konser icin tebrik ederim.
Muzsikás halk müzigi ekibine Hunad Hatun Medresesi güzel,
muhteşem Selcuklu tarihi eserin taş tezyinatı acaba gösterdiniz mi?
Sevgi ile saygilarimi selamimi gönderiyorum,

Dr.Janos Hajnal bácsi

Ebru Ahlat
Ebru Ahlat - 11 ay Önce

Bu Macar grubunu Denrecen’de dinlemiştim.
Ve Kayseri’ye gelmişler !
Müthiş!
Tebrikler!
E. Ahlat

Meltem Melis
Meltem Melis - 9 ay Önce

Bu Macar grubunu daha önce Erasmus için bulunduğum Budapeşte’de dinlemiştim.
Konsolos Osman Şahbaz ve Maslahatgüzar Matis Viktor’u tebrik ederim.
M. Melis

Mahmut Akın
Mahmut Akın - 7 ay Önce

Kayseri’de bu müzik organizasyonuna emek verenleri tebrik ediyorum.
M. Akın

Demet Zorlu
Demet Zorlu - 7 ay Önce

Macar müziği dinleyebileceğimiz bir mekan var mı ?
Sevgiler,
Demet Z.


SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321