Macarlar İstanbul'a hayran kaldılar

Türkiye'de bazı temas ve ziyaretlerde bulunan Macar delegasyonu temaslara önce Kütahya ziyaretiyle başladı

Macarlar İstanbul'a hayran kaldılar

 

 

Macarlar İstanbul'a hayran kaldılar

Türkiye'de bazı temas ve ziyaretlerde bulunan Macar delegasyonu temaslara önce Kütahya ziyaretiyle başladı

Kütahya heyetinin 2012 Mayıs ayındaki Macaristan ziyaretlerinden sonra Macarlarda iadeyi ziyaret için Türkiye'ye geldiler.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Pécs Belediye Başkanı Dr. Páva Zsolt, Pécs Belediyesi Meclis Başkanı Girán János, Pécs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Gábor L. Kovács, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Konsolosluk yetkilisi Livia Nyary Akcal, Tempo Uno Kft.'den İsmail Hakkı Şahbaz ve Mustafa Şahbaz İstanbul'da Salacakta Filizler Köftecisinde Pécs şehrinin otuz yıllık kardeş şehirleri Kütahya ve yeni kardeş şehirleri Beyoğlu Belediyesi ile muhtemel projeleri değerlendirdi.

macarlar-istanbul-b.jpg

Samimi ve sıcak bir havada geçen toplantı sonrası, Türk yemek çeşitlerinden Rumeli köftelerinin farklı versiyonları, zeytinyağlılar ve Türk tatlısı tadımıyla devam etti. Belediye Başkanı Dr. Páva Zsolt, böyle tarihi bir şehirde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Asya ile Avrupa'yı ikiye ayıran Boğazın dünyanın ve İstanbul'un incisi olmaya devam edeceğini, bir tarafta tarihi İstanbul ve Pera, bir tarafta modern İstanbul'u görmek bizleri çok mutlu ediyor umuyor ve diliyorum ki; bu tarihi silüet yüzyıllar boyu bozulmadan devam eder dedi. Bu tarihi şehre ilk geldiğim günden beri aşığım, aynı zamanda İstanbul ciddi bir turizm destinasyonudur bu konuda da ciddi birliktelikler oluşturabiliriz.

Bizim bölgemizde de çok ciddi miktarda termal su kaynakları ve Osmanlı eserlerine sahibiz bunları da birlikte değerlendirmeliyiz, kültürel ilişkilerimizi geliştirirken karşılıklı sanayi ve ticari yatırımlarımızı da artırmalıyız, bu konuda bizler üzerimize düşenleri fazlasıyla yapmaya hazırız ifadelerini kullandı.

macarlar-istanbul-c.jpg

Önümüzdeki aylarda yeniden İstanbul'a gelerek Beyoğlu Belediyesi ile kardeş şehir protokolünü yenileyeceklerini ifade etti. Ayrıca Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Türk Macar İş adamları Derneği, Antalya Döşemealtı Sanayici ve İş adamları Derneği ( DÖSİAD ), Kayseri ve İzmir'deki iş adamları ve sanayicileri de davet ederek; 28 Kasım 2012'de Pécs şehrinde '' Dünyaya açılan kapu PÉCS '' konulu tüm gün sürecek bir forum düzenleme kararı aldıklarını bu daveti de ilgililere ileteceklerini söyledi.

Bu düzenlenecek formun Türk Macar ilişkilerine, ticaretine ve ekonomisine katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti. Türk Macar İş adamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz'da düzenlenecek olan bu forma katkı sağlamak ve bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Macaristan ile Türkiye arasındaki dış ticaretine farklı boyutlar kazandıracaktır. Bu yönüyle özellikle çalışkan, dinamik, akıllı Kayserili sanayicilerin ve iş adamlarının bu forma ayrı bir zenginlik katacağını, Kayserili iş adamlarının Macaristan'ı daha yakından tanıma fırsatı bulacaklardır bu da ileriye dönük birçok yatırımları da beraberinde getireceğine inandığını söyledi.

macarlar-istanbul-d.jpg

Bu bilgileri Kayserili yönetici ve iş adamlarıyla paylaşacağını ifade etti. Belediye Başkanına günün anısına bir plaket sunan TÜMİŞAD Başkanı, sonrasında Belediye Başkanı da bölgelerinin dünyaca ünlü Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.'nin el yapımı bir porselen plaketini Başkana hediye etti.

Birlikte çekilen hatıra fotoğraflardan sonra Macar heyeti Üsküdar Salacak'tan özel bir tekneyle Boğazı temaşa ederek Karadeniz'e kadar İstanbul'un farklı güzelliklerini görme fırsatı buldu. İstanbul'dan bugün ayrılacak Macar heyeti, yeniden İstanbul'a gelecekleri günü iple çekeceklerini ifade ettiler.

macarlar-istanbul-e.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2012, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321