Kretschmann ve Öney Türkiye'de

Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ve Entegrasyon Bakanı Bilkay Öney'i Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç'ı makamında kabul ziyaret etti

Kretschmann ve Öney Türkiye'de

 

 

Kretschmann ve Öney Türkiye'de

Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ve Entegrasyon Bakanı Bilkay Öney'i Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç'ı makamında kabul ziyaret etti

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün Almanya'da yaşadığını söyleyen Başkan Yurtnaç: Sayın Başbakanın bulunduğu hükümetin, özellikle son günlerde Almanya'da sünnet yasağı konusunda ve Almanya'da yaşanan konular hakkında ayrıyeten afişler konusundaki olumlu bakış açıları ile Baden eyaleti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok daha iyi yerlere gideceğini söyledi''.

Ayrıca Yurtnaç; ''Bu olumlu bakış açılarının her iki ülke arasında daha iyi ilişkiler içerisinde olacağını gösterir. Ayrıca Baden Eyaletinde yaklaşık 450 bin Türk nüfusunun olduğunu biliyoruz. Bu konuda Entegrasyon Bakanınız Bilkay Öney Hanımefendi'nin de önemli bir bakanlığa getirilmesi bizim açımızdan önemlidir. Bu durumda sizin bu konuda ki hassasiyetinizi ve iyi niyetinizi ortaya koymaktadır'' dedi.

Almanya'da yaşayan topluluk hem Almanya'nın hem de Türkiye'nin sorumluluğundadır...

Başkan Yurtnaç hem Almanya'da hem de Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımızın dertleri, sıkıntıları bizim sorumluluğumuz altındadır diyerek sözlerine şöyle devam etti: ''Bizler her ülkede Türk göçmenlerin her kademe yer aldığını düşünerek daha barışçıl bir yaklaşım olacağını düşünüyorum. O maksatla özellikle göçmenlerin ana dilleri konusunda eğitim almalarına önem veriyoruz. Ama diğer yandan da bulundukları ülkenin dilini de öğrenmeleri gerektiğini söylüyoruz'' dedi.

kretschmann-oney-turk-b.jpg

Anadil Bir Binanın Temeli Gibidir...

Avrupa'da artan ırkçılık, saldırı, şiddet, İslamafobia konularında idarelerin gerekli duruşu ortaya koyması gerektiğine işaret eden Yurtnaç, bu hareketlerin toplum barışını sarsacak hareketler olduğuna dikkati çekerek sözlerine şöyle devam etti: '''Türkler neden yeterince Almanca dil bilgisine sahip değil' diye bir araştırma yaptık. Pedagogların verdiği sonuç şuydu, 'anadil bir binanın temeli gibidir, yeni öğrenilecek dilin anadilin üzerine inşa edilmesi gerekir'' dedi. Ayrıca Yurtnaç, çift dilli ana sınıflarının tüm Almanya'da örnek olacak şekilde örnek bir proje olarak başlatılabileceğini ifade etti.

Entegrasyon Bakanı Öney, Islamafobia ve ırkçılık gibi konularda bir kampanya başlattıklarını ve destek beklediklerini söyledi. Bilkay Öney, Müslümanların afiş ve pankartlarının sokaklara asılmasını içeren 'Kayıp Aranıyor' konusu üzerine Biz kampanyayla ilgili yuvarlak masa toplantısı oluşturduk ve konuyu ele aldık diyerek: ''Hükümetin ve katılımcıların bu kampanyaya destek vermediğini somutlaştırdık. Bu tutumu da Sayın Başbakana mektupla birlikte bildirdik. Baden-Württemberg Eyaleti olarak biz bu kampanyanın Baden-Württemberg'te yayılmasını istemiyoruz" cevabını verdi.

kretschmann-oney-turk-d.jpg

Almanya'da yaşayan göçmen kökenli vatandaşların çocuklarında Almanca'nın çok yeterli olmadığının görüldüğünü söyleyen Kretschmann, Almanca konusunda bir sorun olduğuna ve bu sorunun okul öncesi eğitimle birlikte giderilmeye çalışıldığına işaret etti.

Almanya Baden-Württemberg Eyaleti Entegrasyon Bakanı Bilkay Öney ise, "Bir çalışma başlattıklarını ve bu çalışmayla birlikte özellikle öğretmenler arasına daha fazla katılımın sağlanması yönünde girişimlerinin olduğuna işaret etti. Ayrıca Öney, çift dilli eğitim konusunda Almanya'nın maddi imkânlarının yeterli olmadığını ifade etti.

kretschmann-oney-turk-c.jpg

ha-ber.com / Ankara

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321