banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

''Kıyamet''i fırsata çevirdiler

21 Aralık'ta ziyaretçi rekoru kırması beklenen Şirince'de, köy halkı ve esnaf, ''Kıyamet'' ve ''Maya Takvimi'' temalarının ön plana çıktığı ürünler hazırlıyor

banner197
''Kıyamet''i fırsata çevirdiler

 

 

''Kıyamet''i fırsata çevirdiler

21 Aralık'ta ziyaretçi rekoru kırması beklenen Şirince'de, köy halkı ve esnaf, ''Kıyamet'' ve ''Maya Takvimi'' temalarının ön plana çıktığı ürünler hazırlıyor

İzmir'in mimari yapısı bozulmamış küçük turistik köyü Şirince'de, bir Maya takvimine dayanan ''Kıyamet Günü'' senaryosu ciddiye alınmasa da köy halkı ve esnaf, oluşan ilgiyle köye gelecek ziyaretçiler için bu günü özel kılma telaşında. 

Şirince'nin tek pastanesinin sahibi Fatih Çiğdem, yaptığı açıklamada, atölyelerinde 21 Aralık'a özel, üzerinde ''Maya takvimini'' sembolize eden çizelgenin bulunduğu pasta hazırlayıp müşterilerine sunacaklarını söyledi.

Şirince'de 20 yıldır cam ustalığı yapan Ayşe Kaya da dükkanında 21 Aralık'a özel cam süs eşyaları hazırlıyor. 

Köydeki bir restoran işletmesi de müşterilerine o gün ''kıyamet menüsü'' adını verdiği yemeklerle karşılayacak.

Öte yandan, 21 Aralık öncesi Maya ve kıyamet temalı diğer ürünler de esnaf tarafından satışa sunulmaya başlandı.

Maya takvimi figürünün yer aldığı tişörtler 20 liraya, ''kıyamet parfümleri'' 15 liraya, zencefil, portakal kabuğu, süt, bitter çikolatayla yapılarak hazırlanan ''Sıcak Maya çikolatası'' ise 5 liraya satışa sunuluyor.

Bu kaçıncı kıyamet

İnsanlık tarihi, gerçekleşmemiş kıyamet kehanetleri ile dolu.

Maya takvimine göre yeryüzünün 21 Aralık'ta yok olacağını öne süren ve tüm dünyayı diken üstünde tutan iddialar, tarihteki ne ilk ne de son kıyamet senaryosu.

Tarihi belgeler, kıyamet senaryolarının neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu, insanoğlunun Dünya'nın yok olmasından her zaman büyük bir dehşet duyduğunu gösteriyor. 

Bilinen ilk kıyamet senaryosu, M.Ö. 2800'de Asurlular tarafından ortaya atılırken, 21 Aralık'ta Maya takvimine göre kıyamet kopmazsa gelecekte olması beklenen kıyametler de bulunuyor.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir