banner216
Öne Çıkanlar Almanya Merkel Istanbul CDU Berlin Arsenal

Kalın: Kimse Türkiye'yi hizaya getirmeye kalkmasın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması hakkında, "Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan veya bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye kalkmasın." dedi.

banner197
Kalın: Kimse Türkiye'yi hizaya getirmeye kalkmasın
Kalın: Kimse Türkiye'yi hizaya getirmeye kalkmasın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması hakkında, "Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan veya bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye kalkmasın." dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması hakkında, "Bu talihsiz açıklamaların Almanya'da yaklaşmakta olan seçimlere yönelik bir iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz."
 
İbrahim Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvende olmadığı, Türkiye'deki Alman firmalarının tereddütlerinin, endişelerinin olduğu şeklindeki açıklamaları da şiddetle kınıyoruz. Böyle bir şey asla söz konusu değildir. Biz Almanya ile hep iyi ilişkiler içinde olduk, olmak istiyoruz ama bunun karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri çerçevesinde olması gerekir. Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan veya bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye kalkmasın. Bu ülkenin de kuralları, kanunları var. Bizim kendi güvenlik kaygılarımız, endişelerimiz var. Avrupalılar, Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, rasyonel bir iş yapmış olurlar."

"Bunlara nasıl göz yumuyor Alman makamları?"
Türkiye karşıtlığının Almanya'da bir moda haline geldiğine işaret eden Kalın, şöyle devam etti:

"Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik paranoya düzeyindeki bir husumetin, karşıtlığın Alman siyasetinde prim yapmaya başladığını görenler şimdi bu vagona atlayarak kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Bence onların oturup bu akıl tutulmasından kurtularak daha rasyonel bir şekilde düşünmeleri gerekiyor. Bakın, bizim Almanya'da birçok vatandaşımıza yönelik soruşturmalar yapılıyor, birçok masum vatandaşımıza adeta casus muamelesi yapıldı. Birçok STK'mıza, ki bunlar Alman kanunlarına göre kurulmuş, orada yıllardır faaliyet gösteren, oradaki Alman toplumuna hizmet eden STK'lardır, derneklerdir, vakıflardır, bunlara karşı bir sürü haksız uygulamalar yapıldı. NSU cinayetleri yıllardır aydınlatılamadı. Bir tarafta Almanya gibi bir hukuk devletinden bahsediliyor, öbür tarafta 10 küsür yıldır 'NSU cinayetleri nasıl hasır altı edilir' diye bir çabanın içerisindeler."
PKK ve FETÖ'nün Almanya'daki yapılanmasını herkesin bildiğine dikkati çeken İbrahim Kalın, Almanya'nın Anayasayı Koruma Kurulunun yayınladıkları raporlarda da bunların açıkça ifade edildiğini bildirdi.

Kalın, kendilerinin bunları defalarca Alman makamlarının önüne koyduğunu aktararak, "Burada son 10 yılda PKK örgütlenmesinin nasıl genişlediğini ve derinlik kazandığını kendileri ifade ediyorlar. FETÖ kaçkınları, FETÖ soruşturmalarından kaçan bu ülkeye ihanet eden hainlerin en çok gittiği yerlerden bir tanesi nasıl Almanya olmaya devam ediyor. Bunlara nasıl göz yumuyor Alman makamları?" diye sordu.

Türkiye'nin bu konularla itirazlarını dile getirdiğinde Almanya'nın "bizde bağımsız yargı var" dediğini hatırlatan Kalın, "Biz buna saygı duyuyoruz. Türkiye'deki yargı bağımsızlığına neden saygı duymuyorlar? Türkiye'de yargının sürekli talimat alan bir kurum olmasını istiyorlar. Talimatı da kendileri vereceklermiş. Bu bir kere her şeyden önce Türk yargısına bir saygısızlıktır. Türkiye gibi egemenliğini, bağımsızlığını kimseyle paylaşmayacak bir ülkeye karşı saygısızlıktır." ifadesini kullandı.

Alman vatandaşlarına yapılan güvenlik çağrısı
Alman vatandaşlarına ve Türkiye'deki Alman firmalarına yapılan güvenlik çağrısına da tepki gösteren Kalın, bu çağrıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.
Kalın, Hamburg'ta Merkel ile yapılan görüşmede Türkiye'deki Alman yatırımlarının güven içinde olduğunun aktarıldığına değinerek, Almanya'nın Türkiye için önemli bir ticaret partneri olduğunu vurguladı.

"Türkiye'de bugüne kadar Alman firmasına karşı herhangi bir soruşturma yapılmış mı?" sorusunu yönelten Kalın, "Böyle bir şey yokken, ortaya böyle bir şey atmak her şeyden önce bu ilişkileri feda etmek demektir ki biz buna asla razı olmayız. Küçük siyasi hesaplarla, seçimlere yönelik birtakım hesaplarla bu ekonomik ilişkileri gölgelemeye çalışmak, Türkiye'deki Alman yatırımcıların zihninde birtakım tereddütler uyandırmaya çalışmak kabul edilebilir değil." dedi.
Yıllardır Alman vatandaşlarının Türkiye'ye hem ticaret, hem de turizm için sorunsuz bir şekilde seyahat ettiğini belirten Kalın, Türkiye'nin bunlarla ilgili hiçbir sorunu ve en ufak bir tereddüdü olmadığına işaret etti.

İbrahim Kalın, burada soruşturma konusuna dahil olan kişilere bakıldığı zaman, bunların polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla birtakım illegal veya şaibeli faaliyetler içerisinde olduklarına değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kaç kişidir bunlar? İşte 3 kişidir, 5 kişidir... Bunlarla Türkiye'ye normal, meşru turizm için ticaret için gelen insanları aynı kefeye koyup, 'Türkiye'ye gitmeleri emniyetli değildir' şeklinde bir mesaj verilmesi her şeyden önce büyük bir siyasi sorumsuzluktur. Biz böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Biz Almanya ile hep iyi ilişkiler içinde olduk, olmak istiyoruz ama bunun karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri çerçevesinde olması gerekir. Kimse Türkiye'yi Avrupa'dan veya bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye kalkmasın. Bu ülkenin de kuralları, kanunları var. Bizim kendi güvenlik kaygılarımız, endişelerimiz var. Avrupalılar, Türkiye'nin güvenliğini kendi güvenliklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, rasyonel bir iş yapmış olurlar. Avrupa'daki Türkiye karşıtı bu örgütlerin, vesairelerin yapılanmalarının yıllardır nasıl derinlik kazandığını, oralarda özellikle PKK terör örgütünün nasıl para topladığını, nasıl propaganda yaptığını, nasıl eleman devşirdiğini, sonra onları getirip Irak'ta, Suriye'de, başka yerlerde eğitip Türkiye'ye saldırttığını hepimiz biliyoruz."

 
FETÖ'nün ABD terör raporunda yer alması
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Kalın, ABD Dışişleri Bakanlığının Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nda ilk kez Fetullahçı Terör Örgütü'nden bahsedilmesi hakkında ise, "ABD Dışişleri Bakanlığının terör raporuna FETÖ'nün dolaylı olarak da girmiş olması önemli, bunu önemsiyoruz fakat FETÖ terör örgütünün ne olduğunu, mahiyetini tam olarak tespit etmeyen bir değerlendirme olduğunu da ifade etmeliyiz."iklerinin bir parçası olarak görürlerse daha doğru, rasyonel bir iş yapmış olurlar." değerlendirmesinde bulundu.

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir