banner216
Öne Çıkanlar Hessen çözüm Seba Almanya Müslümanlar Türk

Kalın'dan Merkel ve Schulz'a tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Almanya Başbakanı Merkel ve Sosyal Demokratların lideri Schulz'un TV düellosundaki Türkiye'ye ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Kalın, Merkel ve Schulz'u popülizme boyun eğmekle suçladı.

banner197
Kalın'dan Merkel ve Schulz'a tepki
Kalın'dan Merkel ve Schulz'a tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Almanya Başbakanı Merkel ve Sosyal Demokratların lideri Schulz'un TV düellosundaki Türkiye'ye ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Kalın, Merkel ve Schulz'u popülizme boyun eğmekle suçladı.
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün akşam Almanya'da yapılan TV düellosunda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) lideri ve başbakan adayı Martin Schulz'un Türkiye hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.
 
Kalın, pazartesi sabahı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, tartışma programına Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damga vurmasının bir tesadüf olmadığını belirtti. Kalın, programda Türkiye'ye ilişkin yapılan açıklamalar için "Almanya ve Avrupa'nın temel ve acil sorunları adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan'a saldırılması, Avrupa'daki ufuk daralmasının yansımasıdır" ifadelerini kullandı.
 
"Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı, temel sorunları öteleme ve düşman bir 'öteki' üzerinden kendini rahatlatma aracına dönüşmüş durumda" diyen Kalın "Kendini, hasım bir öteki üzerinden tanımlayan toplumlar kendi kimliklerini hiçbir zaman bulamazlar" paylaşımında bulundu.
 
Alman siyasetçileri popülizm ile suçlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler" ifadelerini kullandı.
 
"Tablonun en kısa zamanda değişmesini umuyoruz"
Almanya'yı "PKK ve FETÖ gibi örgütlere" kuçak açmakla itham eden sözcü Kalın, Almanya'da seçimleri hangi partinin kazanacağının bir önemi olmadığını belirtti ve "Çünkü hangi zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Merkel ve Schulz'un tartışma boyunca "ayrımcılık ve yükselen ırkçılığa" değinmemiş olmasının Alman siyasetinin geldiği noktayı gösterdiğini kaydeden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın "Türk-Alman ilişkilerini dar bir siyasi ufka kurban eden bu sorunlu atmosferin ve tablonun en kısa zamanda değişeceğini umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Almanya'da 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlere üç hafta kala yapılan TV düellosunda Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye yönelik ekonomik baskının artırılabileceğini belirtmiş ve daha sert seyahat bir uyarısının düşünüldüğünü kaydetmişti.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz da "Ben başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdiririm" diye konuşmuştu.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir