Kadir Gecesi coşkulu şekilde idrak edildi

Bin aydan hayırlı gecenin coşkusu tüm Türkiye'de yaşandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Kur'an bütün insanlara değer kattı, insanlık Kur'an ile birlikte değer kazandı. Kur'an insana değer veren bir kitap'' dedi. 

Kadir Gecesi coşkulu şekilde idrak edildi

 

Kadir Gecesi coşkulu şekilde idrak edildi

 

Bin aydan hayırlı gecenin coşkusu tüm Türkiye'de yaşandı

Kur'an-ı Kerim'de bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi, yurt genelinde yadedildi.

Başkentte, Kadir Gecesi nedeniyle pek çok vatandaş başta Hacı Bayram Camisi ve Kocatepe Camisi başta olmak üzere camileri doldurdu.

Teravih namazının ardından Kur'an-ı Kerim okuyup dua eden vatandaşlar, Kadir Gecesi'ni yadetti.

Edirne

Edirne'de iftar sonrasında vatandaşlar özellikle tarihi Selimiye Camisi'ne akın etti. Edirne İl Müftüsü Ömer Taşçıoğlu vaazında, Kadir Gecesi'nde Allah'ın rahmet kapılarının açık olduğunu ve tövbelerin kabul edileceğini belirtti. 

Kadir Gecesi nedeniyle kente gelen çok sayıda gurbetçi ve Batı Trakyalı vatandaşlar da Selimiye Camisi'ne gelerek namaz kılıp, dua etti. Teravih namazının ardından Dar'ül Hadis Camisi'nde ise Sakal-ı Şerif, ziyarete açıldı.

Adana

Adana'da da vatandaşlar iftar öncesinde geldikleri Sabancı Merkez Camisi'nin bahçesinde iftar yaptı. Kılınan namazlar ve edilen duaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu. 

Kadir Gecesi dolayısıyla Adana genelindeki camilerde yoğunluk yaşanırken, namaz öncesi ve sonrası da vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

turk-kadir-gec-cosk-c.jpg

Erzurum

Erzurum'da, Kadir Gecesi dolayısıyla camilere akın eden vatandaşların bir kısmı kalabalık nedeniyle cadde ve sokaklarda namazlarını kıldı.

Yakutiye ilçesindeki tarihi Lalapaşa Camisi'nde yer bulamayan vatandaşlar, namazı cami bahçesinde çimenlerin üzerinde kıldı. Saltuklular döneminde yapılan tarihi Ulu Cami'deki cemaat ise Cumhuriyet Caddesi'ne kadar taştı.

İftar saati sonrası yoğunluğun arttığı Erzurum camilerinde, yer bulmakta güçlük çeken vatandaşların bazıları da tarihi Çifte Minareli Medrese'nin bahçesinde açtıkları seccadeler üzerinde ibadetlerini yaptılar.

Yatsı ve teravih namazının ardından Yenişehir ilçesindeki Solakzade Cami'de ise Hırka-i Şerif ziyarete açıldı.

Kastamonu

Hazreti Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camisi, Kadir Gecesi dolayısıyla Kastamonu'nun ilçelerinden ve il dışından gelen vatandaşların akınına uğradı.   

Camide namaz kılmak için yer bulamayan vatandaşlar, cami avlusunda namaz kılmaz zorunda kaldı.

turk-kadir-gec-cosk-b.jpg

Van

Kadir Gecesi nedeniyle başta Ulu Cami olmak üzere kentteki camiler doldu taştı. Kılınan teravih namazının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile mevlid-i şerif okundu, ilahiler seslendirildi. 

Kızılay Van Şubesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi Ulu Cami önünde vatandaşlara helva dağıttı. Kurulan çadırlarda da vatandaşlar kan bağışında bulundu.

Denizli

Kadir Gecesi dolayısıyla başta Delikliçınar Camisi ve Ulu Cami olmak üzere ibadethanelere akın eden vatandaşlar, okunan Kuran-ı Kerim ve mevlidi dinledi ve dua etti.

Denizli Belediyesi'nin Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlediği etkinlik kapsamında ise teravih namazı sonrası Adalet ve İncilipınar Parkı'nda Kuran-ı Kerim, ilahi ve kasideler okundu.

Kur'an bütün insanlara değer kattı

turk-kadir-gec-cosk-d.jpg

Görmez, Türkiye'nin en büyük üçüncü camisi Abdulhamithan Camisi'nde yatsı namazı öncesi vaaz verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Kur'an bütün insanlara değer kattı, insanlık Kur'an ile birlikte değer kazandı. İnsanlık Kur'anla birlikte insana değer vermeye başladı. Kur'an insana değer veren bir kitap'' dedi.

Görmez, Türkiye'nin en büyük üçüncü camisi Abdulhamithan Camisi'nde yatsı namazı öncesi vaaz verdi. Görmez, Kadir Gecesi'ni ancak Kur'an-ı Kerim'in kadrini, kıymetinin bilindiği takdirde hakiki anlamda ihya edileceğini belirtti. 

turk-kadir-gec-cosk-e.jpg

Kur'an-ı Kerim'in hakkı, hakikati, adaleti, iyiliği, güzelliği, erdemi ve fazileti anlattığını ve insanların iyiliği ve kötülüğü, güzellik ve çirkinliği, hayır ve şerri birbirinden ayırt etmesini sağladığını ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

''Bir kitap düşünün geldi, bize şükretmemizi emretti. Allah'ının verdiği akıl nimetini çok iyi kullanmamızı emretti. Bir kitap düşünün ki Rabbimizle olan ilişkilerimizi düzeltti. Annemizle, babamızla, kardeşimizle, komşumuzla, dostumuzla, arkadaşımızla bütün insanlarla olan ilişkilerimizi düzeltti. 

Bir kitap düşünün geldi tabiatla, kainatla olan ilişkilerimizi düzeltti. Eşya ile ilişkilerimizi düzeltti. Bir kitap düşünün geldi kalbimize rahmet getirdi, yüreğimize şefkat yerleştirdi. Yeryüzünde bütün mahlukata şefkatli olmayı ve bütün insanlara karşı merhametli olmayı emretti. Bir kitap düşünün geldi Mekke adındaki küçücük kasabayı şehirlerin anası yaptı. Öyleyse bu gece unutmamız gereken şeyi söylüyorum Kur'an okumasını bilmeyen kimse kalmamalı. Kur'an Kerim'in hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine sarılmalı.''

(aa)

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2012, 23:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321