Kadın oyucuları sahneye çıkarmayan Kahraman'a sert tepki: Yargılanmalı

TBMM’de düzenlenen tiyatro gösterisine kadın oyuncuların çıkarılmamasına ilişkin skandal Meclis gündemine taşındı.

Kadın oyucuları sahneye çıkarmayan Kahraman'a sert tepki: Yargılanmalı

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın başlattığı program öncesi yapılan müzikli gösteride “Kadınlar sahneye çıkmasın” denildiği ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Mimar Gülay Yedekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan ‘Meclis Sohbetleri’ etkinliğinde kadın oyuncuların sahneye çıkarılmaması ve Atatürk’ün görselinin kullanılmasının engellenmesiyle ortaya çıkan skandala sert tepki gösterdi. Yedekçi, bu skandalın altında Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın imzasının olduğunu belirtti.

'YARGILANMALI’

Yedekci İsmail Kahraman’ın görevden alınması ve yargılanması gerektiğini ifade ederek, “Mevcutta Meclis Başkanlığı görevini yürüten İsmail Kahraman, gerek laikliğe karşı söylediği sözler nedeniyle, gerekse Cumhuriyet ve onun temel ilkelerine karşı takındığı tutum sebebiyle ve en son dün akşam tiyatro etkinliğinde kadın tiyatrocuları sahneye çıkarmamak ve Büyük Önderimiz Atatürk’ün görselinin gösterilmesine izin vermemek gibi eylemleri nedeniyle derhal görevden alınmalıdır. Ve anayasamıza göre yargılanmalıdır” dedi.
Mimar Gülay Yedekci, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a gönderdiği soru önergesinde şu soruları sordu: 

-Temsil ettiğiniz kurumun değişmez temel ilkelerini, toplumun hassasiyetlerini, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sağladığı kadın erkek eşitliğinin farkında mısınız? 

-Cumhuriyet değerlerine cephe alırken oturduğunuz koltuğu farkında mısınız?

-Kadınların sahneye çıkarılmasını ve gösteride Atatürk görselinin kullanılmasını engellemenizin sebebi nedir?

-Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri, devrimleri ve onun izindeki insanlarımızla ilgili sorununuz, sıkıntınız, problemleriniz nedir?

-Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ülkenin meclis başkanlığı makamında oturarak, ülkenin kurucu liderini yok saymaya çalışmanın, hakarete varan hareketlerde bulunmanın anayasal bir suç olduğunu farkında mısınız? (Kaynak: İleri Haber)ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321