banner269
Öne Çıkanlar Almanya Merkel Istanbul CDU Berlin Arsenal

İstanbul’da yüz binler tek ses: Adalet

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 25 gün önce Ankara’dan başladığı “Adalet Yürüyüşü” bugün İstanbul’da yapılan mitingle sona erdi. Yürüyüşün başlangıç olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istedi.

banner197
İstanbul’da yüz binler tek ses: Adalet
İstanbul’da yüz binler tek ses: Adalet

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 25 gün önce Ankara’dan başladığı “Adalet Yürüyüşü” bugün İstanbul’da yapılan mitingle sona erdi. Yürüyüşün başlangıç olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan 25 gün önce başladığı yaklaşık 450 kilometrelik yürüyüşü bugün İstanbul’da, Maltepe’de yapılan bir mitingle tamamladı. Yüz binlerce kişinin katıldığı mitingde tek slogan vardı: “Hak, hukuk, adalet.” 

Mitingde yaptığı konuşmada “Kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’daki Güvenpark’tan başladığı yürüyüşün son bir kilometresini elinde “Adalet” yazılı bir dövizle tek başına yürüdü. Miting alanında polisin olağanüstü güvenlik önlemleri vardı. Polis mitingden önce alanda köpeklerle bomba araması yaptı. Göstericiler alana güvenlik cihazlarından geçtikten sonra alındı. CHP’li görevliler göstericilere üzerinde adalet yazan tişört, bayrak, şapka ve dövizler dağıttı. Alanda CHP de dahil, herhangi bir siyasi partinin bayrağı yoktu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitinge destek vereceğini daha önce açıklamıştı.
Maltepe’deki mitinge CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’e göre, 1 milyon 600 bin kişi katıldı. Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık bir saat süren konuşması, sık sık “Adalet”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla kesildi. 

Konuşmasının başında kendisini destekleyenlere de, protesto edenlere de teşekkür ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Herkes şunu çok iyi bilsin 9 Temmuz yeni bir adımdır. 9 Temmuz yeni bir iklimdir. 9 yeni bir tarihtir. 9 Temmuz yeni bir doğuştur” dedi.

“Neden yürüdük? Bu sorunun cevabını da izin verirseniz vereyim. Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için, hapisteki milletvekilleri, tutuklu gazeteciler için yürüdük” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Kamu görevlerinden atılanlar için, çocuk işçiler için, orman köylüleri için, hapisteki askerler, linç edilen askerler için yürüdük. Tek adam rejimine karşı olduğumuz için yürüdük, FETÖ’ye karşı olduğumuz için yürüdük. Terör örgütlerine karşı olduğumuz için, yargı siyasetin emrine verildiği için yürüdük.”

10 maddelik liste
CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda 10 maddelik bir çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun çağrısı özetle şunları içeriyor:
“- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. Darbecilerden hesap sorulmalıdır.
- İktidar tarafından 20 Temmuz’da getirilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.
- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kolektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.
- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.
- Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan, ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.
- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.
- OHAL ortamında ve devletin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. 
- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.
- Tüm alanlarda adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.
- Saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara  kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.”
Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun geçen ay "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçlamasıyla İstanbul’da 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına tepki olarak başlamıştı.  
Yürüyüş, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) tepkisine neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, adaletin sokakta aranmaması gerektiği yolunda açıklamalar yaptı.
Yürüyüş sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Zaman zaman protestolarla karşılaşan Kılıçdaroğlu’na pek çok yerde binlerce kişi eşlik etti. Bazı sendika ve sivil toplum örgütleri de yürüyüşe destek verdi. (Kaynak:DW)

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir