"İsrail işgalci bir terör devletidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs kararına dair, "1947'den itibaren Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün yanlışa biz düşemeyiz." dedi.

"İsrail işgalci bir terör devletidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İsrail işgalci bir terör devletidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs kararına dair, "1947'den itibaren Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün yanlışa biz düşemeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumu'nun önünde düzenlenen "Sivas Toplu Açılış Töreni"ne katıldı

"Spor salonumuzun ismi Taha Akgül olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırım bedeli 821 milyon lira olan 53 eserin ve hizmetin resmi açılışını yapacaklarını bildirerek, "Açılışını gerçekleştirdiğimiz spor salonunda yapılacak ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışmalardan da madalya haberleri bekliyoruz. Bu spor salonumuzun adını da buradan ilan ediyorum, spor salonumuzun ismi Taha Akgül olacak." dedi.

'İsrail işgalci bir terör devletidir'

Kudüs'ün kırmızı çizgileri olduğunu, Kudüs üzerindeki oyunlara asla müsade etmeyeceklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
"ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı işte bunun son örneğidir. İslam dünyasının Kudüs konusundaki hassasiyeti bilindiği halde alınan bu karar bölgede zaten sürekli örselenen barışa, huzura, güvenliğe yönelik bir kışkırtmadır. 1980 yılında 478 sayılı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı ve altında Amerika'nın imzası olan belgeye göre, İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararı geçersizdir. Ey Trump, sen 1980'de alınan 478 sayılı bu kararı, tek başına nasıl yok farz ediyorsun? Senin böyle bir yetkin var mı? Sen kendin tek başına bir emlak mı alıp satıyorsun? Büyük bir devlete yakışan nedir? Barışı sağlamaktır, çatışmasızlıktır, karmaşa çıkarmak değildir. Bu kadar bu bölgedeki hassasiyetler bilindiği halde nasıl oluyor da böyle bir şey yapıyorsun? Buna yetkin yok. 1947'den itibaren zaten Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün bu yanlışa biz düşemeyiz. Biz beklerdik ki bu konuda böyle bir düşüncen varsa bunu bizimle paylaş. Şu anda Tayyip Erdoğan, Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanıdır. Bizimle bunu paylaşman gerekirdi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kudüs kararının ardından günlerdir hem İslam dünyası hem de Hristiyan dünyasının ileri gelenleri ile telefon görüşmeleri yaptığını söyledi."Kudüs ve Filistin meselesi yeni değildir"

İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatını toplayacaklarını anımsatan Erdoğan, "Buradan inşallah bir sonuç bildirgesi açıklayacağız. Ondan sonra da etkinliklerimizi devam ettireceğiz. Trump'ın 'ben yaptım oldu' demesiyle olmuyor. İstediğin kadar sen oraya büyükelçiliğini taşı, istediğin kadar İsrail orayı başkent ilan etsin. Ne olur biliyor musunuz? Sadece İsrail yaptıklarıyla kalır, Amerika'da aldığı bu adaletsizce kararıyla baş başa kalır. Bu hukuk tanımaz bir adımdır. Hukuk tanımaz bir kararı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Çünkü Kudüs ve Filistin meselesi yeni değildir. İsrail yönetimi Müslümanların Kudüs'teki varlığını sınırlandırma ve sonlandırmaya yönelik kötü niyetini bölgeyi işgal ettiği 1947'den beri her fırsatta gösteriyor." ifadelerini kullandı.ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER