''Hükümet Alevilerin kanayan yarasına neşter vuruyor''

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Meşeli, Hükümet Eylem Planı'nda cemevleriyle ilgili çalışma yapılacak olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

''Hükümet Alevilerin kanayan yarasına neşter vuruyor''

 
''Hükümet Alevilerin kanayan yarasına neşter vuruyor''

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Meşeli, Hükümet Eylem Planı'nda cemevleriyle ilgili çalışma yapılacak olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Bazı Alevi derneklerinin temsilcileri ve kanaat önderleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı'nda ilk 3 ayda hayata geçirilecek çalışmalar arasında "cemevlerine yasal statü tanınması" konusunun yer almasını memnuniyetle karşıladı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hükümet Eylem Planı'nda cemevleriyle ilgili sorunun yer almasını ve bu konuda çalışma yapılacak olmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Alevilerin dinsel, inanç, sosyal ve kültürel açıdan bazı sorunlarının bulunduğunu belirten Meşeli, bin yıllık bu problemlerin bugüne kadar çözülemediğini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu'nun Alevilerle ilgili açıkladığı konuları büyük bir memnuniyetle, takdir ve sevinçle karşıladıklarını vurgulayan Meşeli, şöyle konuştu:

"Hükümetin eylem planına cemevlerinin de dahil edilmesi bizleri gerçekten mutlu etti. Bundan dolayı büyük bir sevinç duymaktayız. Aleviler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün laik, sosyal, hukuk devleti kavramına son derece bağlıdır. Aleviler, milli birlik ve beraberlikten yanadırlar. Bu topraklarda yaşayan insanlar, inansın inanmasın, laiklik lütfu adı altında mili birlik ve beraberliği oluşturmak mecburiyetindeyiz."

Meşeli, cemevlerine yasal statü verilmesi konusunun uzun yıllardır dillerde olduğunu anımsattı.

Cemevlerinin, Anadolu'nun bin yıllık tarihinde kanayan bir yara olduğuna işaret eden Meşeli, "Bu, bugüne kadar hiçbir Cumhuriyet hükümetlerine nasip olmadı. Bu yapılırsa Türkiye'de devrim, güzel bir açılım olur. Alevi kardeşlerimizin manevi dünyasına güzellik getirir, Türkiye'de milli birlik ve beraberlik sağlanır" dedi.

Alevi dedesi Ali Büyükşahin de hükümet eylem planında verilen sözün 3 ay içinde tamamlanacak öncelikli konular arasında yer aldığını görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

"Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu, cemevlerinin resmi statüye kavuşturulması için konuşmalar yaptı. Elbette bunu biz de çok istiyoruz" diyen Büyükşahin, "Cemevleri resmi statüye kavuşturulursa daha iyi olur çünkü Aleviler bu ülkenin yurttaşıdır, vatandaşıdır ve bu ülkeye hizmet vermektedir" ifadesini kullandı.

Alevi kanaat önderi Hasan Doğan ise cemevleri konusunun Cumhuriyet tarihinde çok geç kalınmış, çözümü geç ele alınmış bir konu olduğunu söyledi.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321