HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'daki sözleri tam bir rezalet tam bir ihanettir

Başbakan Davutoğlu, "HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'daki sözleri tam bir rezalet tam bir ihanettir

 
HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'daki sözleri tam bir rezalet tam bir ihanettir

Başbakan Davutoğlu, "HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir. Böyle bir süreçte Rus uçakları masum Türkmenleri, masum Arapları, masum Kürtleri Azez'de, Halep'te, İdlip'te, Bayırbucak'ta bombalarken koşa koşa Rusya'ya gidip destek bildirmek açık bir şekilde bu millete ihanet etmektir. Bu açık bir aymazlıktır" dedi.

Davutoğlu, ATO Congresium'da, KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, KOSGEB'in girişimcilik finalisti olan 41 girişimcinin her birini tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Güven ve istikrar ortamının en önemli meyvesinin, artık bu ülke insanlarının orta ve uzun vadeli planlar yapabilmesi olduğu dile getiren Davutoğlu, "Türkiye’de hem siyasi hem ekonomik istikrarı kurumsallaştırdık. İnsanımız artık önünü görüyor. İş kurmak ve işini geliştirmek isteyen girişimci artık sadece kendi işine odaklanabiliyor. Ya kriz çıkarsa veya faizler fırlarsa gibi endişeleri hesap ederek gününü bunlarla meşgul etmiyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Küresel girişimcilik monitöründe ilk sıralarda yer alan ülkelerin küresel rekabet endeksinde de ilk sıralarda yer alması elbette şaşırtıcı değildir. Bu nedenle girişimcilik bizim en öncelikli maddelerimiz arasında yer almaktadır. Biz özellikle genç nüfusumuzu ve kadınlarımızı daha fazla girişimci olmaya teşvik ediyoruz. Girişimcilerin önündeki engeli kaldırıyor, girişimci havuzumuzu büyütüyoruz" dedi.

Osmanlı Halk Pazarı esnafı için gerekli adımlar atıldı

Konuşmasında, Keçiören Osmanlı Halk Pazarı'ndaki yangında da değinen Davutoğlu, buradaki esnafın mağdur olduğunu ve yaraların sarılması için aynı gün harekete geçtiklerini söyledi. Konuyla ilgili acil tedbirler aldıklarını belirten Davutoğlu, dükkanların yeniden inşa edilmesi, nakdi yardım, vergi ve borçların ertelenmesi için adımların atıldığını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, TBMM'deki grup toplantısında da terör operasyonundan zarar gören KOBİ ve esnaf için atılacak adımları açıkladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Terör örgütü, ülkemizin çevresinde yaşanan olaylara müdahil olmasını engellemek isteyen odakların maşalığını üstlenerek yeniden terör olaylarını başlattı. Türkiye'yi terörle meşgul ederek Ortadoğu'da daha rahat at koşturmak isteyen çevreler Türkiye'ye karşı olan her odağın taşeronluğuna dünden razı olan terör örgütünü sahaya sürdüler. Bu terör örgütü 70'li yıllarda başka ülkelerin, 80'li yıllarda başka ülkelerin, 90'lı yıllarda yine başka ülkelerin kucağında Türkiye'yi kaosa sürüklemeye çalışmıştı. Şimdi de hangi ülkelerle ne tür hesaplar içinde olduklarını sizler de biz de yakından takip ediyoruz."

"Kazdıkları hendeklerin içine kendileri düşecekler"

Bu eli kanlı çetelerin, bölge halkının sözde hakkını, hukukunu koruduğunu iddia ettiğini belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Oysa vatandaşlarımızın hem huzurunu hem malını mülkünü hem de hayat alanlarını talan ediyorlar. Okulları ateşe veriyorlar okula gidemeyen gençleri kendilerine katabilecekleri potansiyel çete elemanı gibi görüp, geleceklerini karartıyorlar. Camileri ve ortak tarihi mirasımızı teşkil eden birçok yapıyı tahrip edip, yıkıp, ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bölgedeki vatandaşlarımızın geçimlerini sağladıkları dükkanlarını yakıyorlar, yıkıyorlar. Biz 'yeni iş yeri açılsın, daha çok vatandaşımıza iş imkanı sağlansın' diye uğraşırken onlar, yapılanları yerle bir etme çabasına giriyorlar. Bunların hepsi nafile çabalar. Kardeşliğimizin önüne barikat kurup, hendekler açmaya çalışanlar hiçbir zaman muvaffak olamayacaklar. Bu hendekleri açanlar ve savunanlar bilsinler ki kazdıkları hendeklerin içine kendileri düşecekler. Birlik ve kardeşliğimizi bozacak girişimlere asla ve asla izin vermedik, izin vermiyoruz, izin vermeyeceğiz."

Davutoğlu, terörün vatandaşları mağdur etmemesi için gerekli tüm önlemleri aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini söyledi.

Davutoğlu, "Bir yandan vatandaşlarımızı huzur ve emniyete kavuşturmak için yoğun bir şekilde terörle mücadele ederken diğer yandan da terörden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmaya, yaralarını sarmaya devam edeceğiz. Bir kez daha, salı günü grup toplantısında ifade ettiğim gibi, terörden ve bu baskılardan doğrudan etkilenen esnafımıza, KOBİ'lerimize özellikle vergi ve primlerinin ödemeleriyle ilgili ertelemeler yaptık ama aynı zamanda ciddi bir destek de orada ekonomik hayatın canlanması için de ek adımlar atacağız. Allah'ın izniyle ülkemizi, milletimizi bu terör belasından kurtaracak, en kısa zamanda huzur ve güvene kavuşturacağız" diye konuştu.

Sadece zor şartlarda yara sarmak için değil, KOBİ'lere ve esnafa güç kazandırmak için her zaman tetikte olduklarını söyleyen Davutoğlu, daha fazla KOBİ'ye ulaşmayı çok önemsediklerini vurguladı.

Bu çerçevede KOSGEB destek miktarlarını çok önemli ölçüde artırdıklarını belirten Davutoğlu, KOSGEB'in kuruluşundan 2002'ye kadar olan 12 yıllık döneminde 14,5 milyon lira destek sağladığına, son 12 yılda ise bu rakamın 3 milyar liraya ulaştığına işaret etti. Davutoğlu, "KOSGEB'in bu yıl destek için ayrılan bütçeyi büyük oranda kullanmasından hatta ek bütçe talebinde bulunmasından da büyük mutluluk duyuyorum. Bütün bu bütçeler, kullanılsın ödenekler ek bütçeyi de inşallah tekrar tekrar vermeye hazırız" diye konuştu.

"Böyle milletvekili de size yakışır"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in "Eğer İran-Türkiye karşı karşıya gelirse, Türkiye'ye karşı İran safında olurum" yönündeki ifadelerine ilişkin olarak da "Maalesef CHP Genel Başkanı ve yönetimi açıkça bu ifadeleri kullanarak hainlik eden, iftira ederek Türkiye'nin itibarını zedeleyen bu sözler karşısında yeterli tepkiyi göstermediler. Aksine 'Biz bu milletvekilini yedirtmeyiz' dedi Sayın Kılıçdaroğlu. Bizim kimsenin milletvekilinin yedirilmesi gibi bir derdimiz yok. Milletvekiliniz hayırlı uğurlu olsun size. Böyle milletvekili de size yakışır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Kim olursa olsun, hangi ülke olursa olsun, ne demektir ki 'Türkiye o ülke ile çatışmaya girerse ben onun yanında yer alırım'. Bu İstiklal Harbi'nde işgalcilerle iş birliği yapanların psikolojisinden farklı değildir. Her zaman cumhuriyeti kuran parti olarak övünen Cumhuriyet Halk Partisinin dönüp bir muhasebe yapması lazım. Nasıl olur da halkın oylarıyla seçilen bir milletvekilinin 'Türkiye şu ülkeyle ihtilaf yaşarsa, ben Türkiye'ye karşı o ülkeyi desteklerim' dediğini bir sorgulaması lazım" diye konuştu.

Davutoğlu şunları kaydetti:

"Bizim kimsenin milletvekiliyle derdimiz yok. Ama bizim derdimiz, Türkiye bir ateş çemberinin ortasında giderken, Türkiye ile ne kadar problemli başkent varsa oralara selam gönderen, selam çakan, dış mihraklarla irtibatlı kişilerledir bizim mücadelemiz. Bu mücadelemiz sürer, bu mücadelede de tek bir adım geriye atmayız. Bu sözlere karşı bir işlemde de bulunmadılar. Demek ki onlar da aynı fikirdeler. Böyle bir muhalefet anlayışı olabilir mi? Bütün bu ifadelerin yabancı dillere çevrilip yayınlandığını düşününüz ki çevrilip yayınlanıyor. Nasıl bir görüntü oluşuyor? Kendi ülkesini, milletini, devletini, suçlayan başka ülkelerin, Türkiye karşıtı iddialarını destekleyen bir milletvekili nasıl olabilir? Üstelik bunlar da ilk defa olmuyor. Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplayacak kadar iyi ilişkiler sürdürdüğümüzde bizi eleştirenler, Suriye'yi bilmeyenler, halkını katletmesi üzerine ilişkimizi kesince, Suriye diye bir ülkenin varlığını hatırlayıp doğrudan Esad'a koştular. Hep sorarlar 'Neden ilişkiniz eskiden iyiydi de daha sonra bozuldu'. Çok açık. Esad 500 bine yakın insan katletti de onun için bozuldu. Siz görmeseniz de 5-6 milyona yakın insanı ülkesinden sürdü de onun için bozuldu. Bakarsınız bizim ilişkilerimiz iyi olduğu dönemde, o ülkeyle ilgili bizi eleştirenler, şimdi halkını katletmesine rağmen o ülkenin başkentinde boy gösterebiliyorlar."

"CHP, Mısır ve Suriye'ye koşmuştu, şimdi de HDP Rusya'ya koşuyor"


Davutoğlu, Mısır yönetimiyle Türkiye iyi ilişkiler sürdürdüğünde Mısır'ı hatırlamayanların, Türkiye askeri darbeye karşı çıktığında Mısır'a gidip Sisi ile görüştüklerini belirterek, "CHP, Mısır ve Suriye'ye koşmuştu, şimdi de HDP Rusya'ya koşuyor. Onlar istedikleri yere koşsunlar, biz milletin bağrına 1 Kasım'da koştuk ve milletin bağrından Türkiye'de demokrasi tarihinin en yüksek oy desteğiyle milletin huzuruna çıktık. Bizim 'ak' dediğimize 'kara' demenize alıştık da bari bu millete ve bu ülkenin itibarına biraz saygılı olun. Bizi eleştirmenize razıyız da bari başka ülkelere, başkentlere gidip ülkenizi şikayet etmeyin. Bir ulusal çıkar anlayışınız, bir milli gurur anlayışınız olsun. Bu ülkeye bu millete bir aidiyetiniz olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Bunun boş bir çaba olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası alandaki imajı ve itibarının böyle hezeyanlarla zedelenmeyeceğini kaydetti.

Davutoğlu, bir ay içinde Avrupa Birliği ile 2 zirve yaptıklarını anımsatarak, Türkiye'nin Suriye'ye dönük politikasını bütün dünyanın övdüğünü söyledi.

1 Kasım seçimlerinin de bütün dünya tarafından övüldüğünü dile getiren Davutoğlu, "Bütün dünya ekonomileri küçülürken, yüzde 4 büyümeyi son çeyrekte gerçekleştirip, dünyanın en hızlı kalkınan ülkeleri arasına giren Türkiye'yi övüyor. Hiç merak etmeyin biz bu aykırı seslere kulak da asmayız pabuç da bırakmayız. İşimize bakacağız. Milletimiz bizi biliyor onun için bize bu desteği veriyor. Onun için milletimiz 'en zor günlerde bu ülkeyi bu badirelerden AK Parti kadroları çıkarır' diyor. Biz önümüze bakacağız" diye konuştu.

Tekno Girişim Sermayesi Desteği

Üniversite mezunu gençlerin teknolojik fikirlerini ürüne dönüştürmeleri için "Tekno Girişim Sermayesi Desteği"ni verdiklerini hatırlatan Davutoğlu, "İnşallah bu destek kapsamında verdiğimiz 100 bin liralık desteği de kısa süre içerisinde 150 bin liraya çıkarıyoruz. Yeter ki gençlerimizin bir hayali, bir rüyası, fikri, projesi olsun, biz onların her zaman yanında olduk, bundan sonra da olacağız" diye konuştu.

KOSGEB ile "KOBİ Gelişim Destek Programı"nı da başlattıklarının müjdesini veren Davutoğlu, "Bu program ile ulusal, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlara göre, yıl içinde çeşitli çağrılara çıkacağız. KOBİ'lerimize yönetim, üretim, tanıtım, teknoloji, finansman, iş gücü eğitimi gibi konularda destekler sağlayacağız. Bu yeni program ile KOBİ'lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz 700 bin liraya kadar da geri ödemeli destekler vereceğiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, KOBİ'leri yerelden ulusala, ulusaldan küresel alana taşımak gerektiğini belirterek, ödül almaya hak kazanan bu yılki finalistlerin yurt dışı gezisiyle ödüllendirileceğini söyledi.

Rus uçağının düşürülmesi

Davutoğlu, gençlere, girişimcilere gündeme ilişkin örnekler vererek, "Genç kardeşlerimizi 'direniş' ya da 'başkaldırı' adı altında terör çetelerinin içerisine çekmeye çalışanlar yeterli desteği görmeyince yurt dışında kapı kapı dolaşıp bizi şikayet ediyorlar. Biz yurt dışında bu ülkeyi en iyi şekilde tanıtmaya çaba sarf ederken, KOBİ'lerimiz, iş adamlarımız yurt dışında çok güzel örnekler oluşturmaya çalışırken, kimileri de yurt dışında gidip, Türkiye'nin itibarını yurt dışında düşürmeye, itibarıyla oynamaya çalışıyorlar. Türkiye kiminle kriz yaşıyorsa bakıyorsunuz, onlar orada beliriyorlar" dedi. Bu kişilerin millete zıt ne varsa onu yapmaya özel bir çaba gösterdiğine dikkati çeken Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hava ve kara sınırlarımızı kim ihlal ederse ona karşı tedbir almak bizim en doğal hakkımız ve görevimiz ve biz bunu yaptık. Türk Silahlı Kuvvetleri, Rus savaş uçakları karşısında hava sahamızı korumuşsa, Türkiye'nin Cumhuriyetinin onurunu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin de onurunu korumuştur ve 78 milyonun onurunu korumuştur. Durum bu kadar netken HDP Eş Genel Başkanı'nın Rusya'da, 'Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesi yanlıştı' demesi tam bir rezalet ve tam bir ihanettir. Böyle bir süreçte Rus uçakları masum Türkmenleri, masum Arapları, masum Kürtleri Azez'de, Halep'te, İdlip'te, Bayırbucak'ta bombalarken koşa koşa Rusya'ya gidip destek bildirmek açık bir şekilde bu millete ihanet etmektir. Bu açık bir aymazlıktır."

Özellikle bu partiye oy vermiş vatandaşların gür seslerini duymak istediklerini belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Nasıl Kobani'de Kürt kardeşlerimiz katledildiğinde bütün bir millet olarak orada Kürt kardeşlerimize sahip çıkmışsak ve bu bizim için asli bir görevse, 197 bin kardeşimizi Kobani'den ülkemize misafir etmişsek oranın kurtarılması için her türlü desteği vermişsek, oraya zulmeden, baskı uygulayan DEAŞ'a karşı her türlü mücadeleyi vermişsek ve bu bizim asli görevimizse Bayırbucak Türkmenleri için de Rusya'nın zulmüne karşı sesimizi yükseltmek de bizim asli görevimizdir.

Kobani'de bu olaylar yaşandığında bütün Türkiye'ye dayanışma çağrısında bulunduktan sonra şimdi Bayırbucak Türkmenleri'ne, sivillere, bebeklere, çocuklara, İdlip'te okullara hava bombardımanı yapıp, Azez'de, Halep'te mahalleleri yerle bir eden Rus uçakları orada masumları katlederken, Moskova'da onlarla yan yana gelip, Türkiye'yi eleştirmek sadece bu ülkeye ihanet değil, insanlığa da ihanettir."

CHP Milletvekili Eren Erdem'in sözlerini hatırlatan Davutoğlu, muhalefet liderleri ile yapacağı görüşmede, "Ülke içinde her türlü ihtilafı yapalım, kendi aramızda her türlü tartışmayı yapalım. Diyeceğim ki, bu tartışmaları burada seviyeli bir şekilde yaparken yurt dışında hep beraber bu ülkenin itibarını koruyalım" sözlerini aktaracağını söyledi.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321